Niemal każdy z nas będzie musiał się w trakcie życia zmierzyć z problemami ze wzrokiem. Tylko nieliczne osoby przeżyją do późnej starości bez konieczności korygowania wzroku lub też bez jego widocznego osłabienia.
Zwykle jednak z powodu coraz dłuższego czasu życia, na pewnym jego etapie problemy ze wzrokiem będą dotyczyły również nas. Najpowszechniej występującym jest krótkowzroczność.
Krótkowzroczność stosunkowo łatwo zdiagnozować przy użyciu prostych urządzeń do badań w gabinecie okulistycznym. Dzięki nim dowiemy się w mgnieniu oka czy to właśnie schorzenie nas dotyczy. Lekarz specjalista nie będzie miał wątpliwości co do postawionej diagnozy, choć w przypadku, gdy krótkowzroczność łączy się z innymi wadami wzroku (np. astygmatyzm) będziemy wymagali dodatkowej diagnostyki.
Podstawowe i znane od wielu lat metody leczenia krótkowzroczności to przede wszystkim okulary oraz soczewki kontaktowe. Co do wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami, kwestia będzie bardzo indywidualna i wnikająca raczej z naszych upodobań czy też przekonań i zwyczajnego samopoczucia. Oprócz szkieł i soczewek, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest decyzja o operacji laserowej korekcji wzroku. Operacje takie nie są również bardzo drogie i stać na nie zdecydowanie więcej ludzi niż przed laty.
Wokół bezpieczeństwa zabiegów narosło wiele mitów przez lata, które wynikały głównie ze strachu. W rzeczywistości operacje oczu są niezwykle bezpieczne, wykonywane we wsparciu ultra dokładnych urządzeń medycznych i laserów o nieprawdopodobnej wprost dokładności działania. Bezpieczeństwo jest porównywalne z wieloma rutynowo wykonywanymi operacjami. Właśnie dlatego jest to metoda polecana wszystkim tym, którzy chcą odzyskać lepsze widzenie bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych.
Według różnych szacunków około półtora miliarda osób na świecie cierpi na krótkowzroczność. Można by powiedzieć, że jest to olbrzymi problem zdrowotny, tymczasem w większości przypadków wynika on z coraz lepszej opieki medycznej i po prostu znacznie dłuższego czasu życia. Spora część osób cierpiących na to schorzenie to po prostu osoby starsze, których narząd wzroku zużył się dość mocno z racji wieku. W przypadku osób młodych należ jednak przyglądać się sytuacji znacznie dokładniej, bowiem niewłaściwe dbanie o wzrok powoduje, że krótkowzroczność występuje u często zbyt młodych ludzi.
Autor: https://coopervision.pl/
Dodaj komentarz