Ogrzewanie promiennikami podczerwieni

Kryteria wyboru i zalety grzejników zewnętrznych na podczerwień

Opublikowano: 17 lutego 2023

Grzejnik zewnętrzny na podczerwień należy do rodziny grzejników elektrycznych. Wytwarza ciepło na zasadzie promieniowania cieplnego, aby szybko ogrzać wszystkie części tarasu, balkonu lub werandy. Idealnie sprawdzi się do użytku zewnętrznego jako krótkofalowy promiennik podczerwieni − może być stały lub mobilny i ma długą żywotność.

Jak sama nazwa wskazuje, grzejnik elektryczny na podczerwień generuje promieniowanie podczerwone porównywalne z promieniowaniem słonecznym. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wielu innych grzejników, nie ogrzewa powietrza, lecz przedmioty i ciała, uzyskując miejscowe i jednorodne ciepło. Poprzez bezpośrednie ogrzewanie napotkanych elementów promiennik podczerwieni szybko zwiększa odczuwalne ciepło, nawet w wietrznych warunkach. Dlatego szczególnie nadaje się do stosowania na zewnątrz. Jego zaletami są także cicha praca i wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na brak płomienia. Ponadto grzejnik jest lekki i łatwy w montażu, gdyż do jego działania wystarczy gniazdko elektryczne.

Przy doskonałej sprawności (prawie cała zużyta energia elektryczna zamieniana jest w ciepło) jego żywotność wynosi od 5 000 do 7 000 godzin pracy. Urządzenie nie spala tlenu, nie emituje dwutlenku węgla. Co więcej, nie wymaga konserwacji.

Jak wybrać grzejnik na podczerwień?

Aby dokonać właściwego wyboru grzejnika na podczerwień, należy rozważyć kilka kryteriów. Istnieją dwa główne rodzaje promienników podczerwieni: promienniki podczerwieni długofalowe i promienniki podczerwieni krótkofalowe. Pierwszy typ, który w swej strukturze posiada siatkę węglową, może przyjmować dowolne kształty, ale bardziej nadaje się do użytku wewnętrznego. Z kolei na zewnętrz lepiej sprawdzi się krótkofalowy promiennik na podczerwień z lampą halogenową, określany jako grzejnik halogenowy. Pozwala on odczuwać ciepło bezpośrednio na skórze. Trzeba przy tym pamiętać, że jego promienie podczerwone są krótsze, a tym samym ich zasięg jest ograniczony.

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni

W zależności od potrzeb i lokalizacji zewnętrznej promiennik podczerwieni może być podwieszany, naścienny, mobilny lub wolnostojący. Stały często ma kształt prostokąta. Zawieszony, przyjmuje na ogół wygląd latarni. Mobilny natomiast posiada podstawę i uchwyt do przenoszenia.

Montaż promiennika podczerwieni jest bardzo prosty. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka rzeczy, np. szczelność promiennika, oraz na informacje od producenta. To ważne, aby wiedzieć, gdzie zamontować promiennik i jaką gwarancję daje dostawca. W zależności od rodzaju promiennika na podczerwień podczas jego instalacji należy zachować odpowiednią odległość od sufitu lub od materiałów znajdujących się za nim (drewno/plastikowy dach), aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru.

Krótkofalowe promienniki na podczerwień muszą być zainstalowane co najmniej 2 m nad podłogą. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, gdyż lampy bardzo się nagrzewają. Jeśli chcemy zainstalować dwa promienniki podczerwieni obok siebie, odległość powinna być mniejsza niż 3 m. W przypadku gdy promienniki podczerwieni są instalowane na tej samej ścianie, najlepiej ustawić je naprzeciwko siebie, aby pola ich działania zachodziły na siebie.


Jakie są korzyści z posiadania kominka elektrycznego z funkcją grzewczą?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
dekoracje świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy każdy chce,...
Suszarki bębnowe
Kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a rachunk...
lampy nad wyspę
Obecnie wraz z wzrastającą świadomością na temat zdrowego od...
parasol ogrodowy
Parasol ogrodowy to nie tylko praktyczny dodatek do ogrodu,...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...