kupno czy wynajem mieszkania

Kupno czy wynajem? Poznaj zalety posiadania własnego mieszkania

Opublikowano: 6 lutego 2023

Zastanawiasz się nad kupnem własnego mieszkania? Przed tą decyzją stają rocznie tysiące Polaków. Wielu z nich zastanawia się, czy warto kupić własne mieszkanie, choć aby spełnić to marzenie, często jedynym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego, Mimo to wiele osób decyduje się na zakup. Dlaczego? Posiadanie własnego mieszkania ma wiele zalet!

Czuj się jak u siebie w domu

Posiadanie własnych czterech kątów dla wielu osób jest nieosiągalnym marzeniem. Ceny nieruchomości z roku na rok idą w górę, tak samo, jak raty kredytów. Kupno własnego mieszkania to często spełnienie najskrytszych marzeń. Każdy, kto choć raz wynajmował mieszkanie, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele minusów ma to rozwiązanie. Osoby wynajmujące mieszkanie nigdy nie mogą w pełni poczuć się w nim jak u siebie w domu. Często nie mają wpływu na stan i wygląd mieszkania, a czasami każdą, nawet najdrobniejszą zmianę, którą chcą wprowadzić, muszą konsultować z właścicielem. Inaczej wygląda to w przypadku posiadania własnego mieszkania. Je można urządzić tak, jak mamy tylko na to ochotę. W tym przypadku ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i budżet właściciela. Mieszkanie możemy urządzić w stylu, jaki przypadł nam do gustu, a całe umeblowanie dostosować do swoich potrzeb. To jednak niejedyny plus posiadania własnego mieszkania. Osoby, które nie muszą spłacać rat kredytu, ponoszą znacznie niższe koszty utrzymania mieszkania niż osoby, które je wynajmują. Średni koszt czynszu wynosi kilkaset złotych, co w porównaniu z wynajmem jest bardzo niską kwotą, bo ten potrafi wynieść nawet kilka tysięcy.

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania warto zacząć od znalezienia sprawdzonego portalu – https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/slaskie,gliwice.html, gdzie w treściach ogłoszeń znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące mieszkania i okolicy, a także numer telefonu do właściciela. Zakup mieszkania powinien być przemyślany. W tym przypadku działanie pod wpływem chwili może okazać się sporym błędem, ponieważ kupując mieszkanie, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, takich jak np. stan samego mieszkania, ale nie tylko. Ważna jest także jego lokalizacja, dostępność do sklepów i komunikacji miejskiej, zarządzanie budynkiem, bezpieczna okolica czy sąsiedzi.

Swój własny kąt

Własne mieszkanie to także stabilizacja. Posiadanie własnej nieruchomości daje wielu osobom poczucie bezpieczeństwa. Nic dziwnego, niezależnie od tego, co się dzieje, zawsze mogą wrócić do swojego bezpiecznego miejsca. Nie można tego powiedzieć o mieszkaniu wynajmowanym. Często zdarza się, że właściciel zmienia zdanie, skraca czas wynajmu lub chce sprzedać mieszkanie. W takim przypadku lokatorzy muszą jak najszybciej opuścić mieszkanie i w ekspresowym tempie szukać nowego. Nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji. Niestety dochodzi do nich bardzo często. Nic dziwnego, że wiele osób, zanim zdecyduje się na założenie rodziny, chce mieć w posiadaniu własną nieruchomość, aby nie musieć martwić się takimi stresującymi i nieprzyjemnymi sytuacjami.

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie do spełnienia, choć wiele osób musi pracować latami, aby móc je spełnić. Własne cztery kąty dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Można je również urządzić w sposób, w jaki mamy tylko ochotę. To bardzo ważne, ponieważ otoczenie, w którym codziennie się obracamy, powinno być dla nas przyjazne i przyjemne, a to właśnie w mieszkaniu większość z nas spędza większość swojego wolnego czasu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *