Latarka outdoor

Latarka outdoor: jak wybrać?

Opublikowano: 17 stycznia 2019

Laik powie, że latarka to latarka. Ma świecić i rozpraszać mrok. Proste? Niekoniecznie, co potwierdzi każdy surwiwalowiec, tatromaniak, turysta. Bo w ich bagażu, obok menażek, karimat i scyzoryków, nie znajdziemy zwykłych latarek, ale tzw. latarki outdoor. Latarki, od których wymaga się znacznie więcej. Czym powinna odznaczać się outdoorowa latarka? Jakie funkcje i wyposażenie dodatkowe powinny znaleźć się w sprzęcie dla wymagających i w wymagającym terenie? Wyjaśniamy!

Latarki outdoor – czym różnią się od zwykłych latarek

Dla latarki outdoor najważniejszymi parametrami są moc i zasięg. Od standardowych latarek, outdoorowa różni się dużo większymi mocą i zasięgiem. Podczas gdy kieszonkowa latarka ma moc ok. 50 lumenów (mówimy o latarkach ledowych), latarka outdoor będzie miała co najmniej kilkaset lumenów, a nierzadko nawet powyżej tysiąca. Podobnie w przypadku zasięgu. Jednak by sprzęt można było z czystym sumieniem nazwać latarką outdoorową, musi on być wyposażony w dodatkowe funkcjonalności i technologie. Oto, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie latarki kempingowej outdoor i latarki czołowej outdoor.

Latarka campingowa outdoor – przydatne funkcje

W latarce ręcznej ważną funkcjonalnością jest blokada przypadkowego włączenia. Pozwala to zmniejszyć ryzyko rozładowania latarki w sytuacji, gdy nie mamy możliwości jej doładowania bądź wymiany baterii. Latarka z taką blokadą przyda się przede wszystkim na długie wyjścia w góry i trekking. Warto szukać latarki z uniwersalnym włącznikiem, który pozwala przełączać się pomiędzy poszczególnymi trybami świecenia. Im łatwiejsza obsługa latarki, tym lepiej, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

A propos trybów. Dobra latarka kempingowa outdoor pracuje w więcej niż jednym trybie. Można ją przełączyć na tryb energooszczędny bądź pośredni. Nie zawsze przecież potrzebny jest nam najmocniejszy strumień światła. Używanie trybów oszczędzających baterię pozwala wydłużyć czas działania sprzętu na jednym ładowaniu.

Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w dodatkowe tryby pracy, takie jak tryb pulsacyjny. To funkcja pozwalająca zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas wyprawy. Gwałtowne rozbłyski latarki można wykorzystać do sygnalizowania swojego położenia w terenie i informowania o zagrożeniu.

Latarki outdoorowe powinny być również wodoodporne. Zwłaszcza, jeśli chcemy ich używać podczas aktywności na wodzie, np. spływu kajakowego, wędkowania. Ekspert serwisu elatarka.pl poleca tu model Nitecore P16 TAC. Jej wodoodporność plasuje się na poziomie IPX-8. Oznacza to, że latarka wytrzymuje zanurzenie w wodzie do głębokości 2 metrów.

Co poza tym? Dobrze, jeśli latarka ręczna jest też odporna na uderzenia i upadki z wysokości. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że sprzęt wyślizgnie się z ręki i uderzy np. o skalne podłoże.

Latarka czołowa outdoor – czym kierować się podczas zakupu?

Latarki outdoorowe czołowe przydają się szczególnie podczas aktywności w zmiennym terenie i gdy nie mamy wolnych rąk, by nieść latarkę ręczną. Latarka czołowa powinna być stosunkowo lekka (zwłaszcza, jeśli ma być używana podczas biegania) i również mieć opcję regulacji natężenia strumienia światła. Gdy raz jesteśmy w ciemnej jaskini, po paru chwilach wychodzimy na otwarty teren, by w końcu wylądować w gęstym lesie, możemy oświecać trasę raz silniejszym, raz słabszym światłem.

Jeśli chodzi o wodoszczelność latarki czołowej outdoor, to może być ona znacznie mniejsza niż w przypadku latarki kempingowej. Parametr IPX-4 informuje nas o tym, że latarka poradzi sobie podczas intensywnych opadów. Nie trzeba będzie więc chować jej do plecaka w trakcie ulewy.

Ciekawą funkcjonalnością latarek czołowych jest stopniowe zwiększanie natężenia światła przy uruchamianiu. Włączając sprzęt w ciemnym pomieszczeniu unikniemy oślepienia (i oszczędzimy tej nieprzyjemności pozostałym członkom wycieczkowej grupy).

A co jeśli potrzebujemy sprzętu maksymalnie uniwersalnego? Wtedy warto postawić na latarkę czołową… którą da się przekształcić w latarkę ręczną! To możliwe np. z modelem Olight H2R Nowa CW XGP50. Polecamy ją każdemu, kto uprawia różnorodne sporty i chce mieć niezawodną latarkę do każdej formy outdoorowej aktywności.

Czy ktoś teraz powie jeszcze, że latarka to tylko latarka…? Jesteśmy pewni, że z tym poradnikiem wybór profesjonalnej latarki stanie się o wiele łatwiejszy.

Co zabrać na kemping? 4 niezbędne rzeczy

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
gadżety reklamowe na targach
Targi i kongresy to nie tylko wydarzenia; to kluczow...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
etui na sztućce
Zbliża się Wielkanoc, a w głowie pojawiają się myśli, jak wy...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...