matura z angielskiego

Matura z angielskiego – jak się dobrze przygotować?

Opublikowano: 22 kwietnia 2022

Współcześnie znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa. W związku z tym licealiści najczęściej wybierają właśnie angielski do zdawania na maturze. Warto zainwestować w jego naukę i odpowiednio zaplanować sobie na nią czas. Oto kilka kroków, dzięki którym dobrze przygotujesz się do egzaminu maturalnego.

1. Zapoznaj się z materiałem

Przygotowania do nauki zacznij od sprawdzenia zakresu materiału obowiązującego na maturze. Szukaj aktualnych informacji w sprawdzonych źródłach takich jak strona Centralnej Komisji Edukacyjnej czy Macmillan. Warto sprawdzić arkusze matur próbnych oraz zmiany programowe obowiązujące danego roku. Dowiedz się jaki jest wymagany zakres wiedzy z gramatyki i słownictwa. Poznaj co czeka Cię w kolejnych etapach egzaminu oraz ile czasu przeznaczone jest na każde zadanie.

Dzięki dokładnemu zapoznaniu się z zasadami nic Cię nie zaskoczy. Twój plan nauki będzie dostosowany do obowiązujących wymogów. Wyeliminujesz element zaskoczenia i niepewności podczas egzaminu. Zwykle boimy się tego, co jest nam nieznane, dlatego zapoznanie się z materiałem do nauki to podstawa. Wpłynie to też realnie na komfort podczas pisania i na wynik matury.

2. Oceń swoje umiejętności

Po sprawdzeniu zakresu wiedzy obowiązujących na maturze, warto ocenić swoje aktualne umiejętności. Najlepszym sposobem będzie zrobienie próbnej matury. Przelicz punkty i sprawdź w czym jesteś dobry, co musisz jeszcze nadrobić. Koniecznie też napisz wypracowanie i poproś kogoś o jego sprawdzenie. Oceń w skali od 1 do 10 jak radzisz sobie z podziałem na działy: słownictwo i gramatyka, słuchanie, pisanie i czytanie.  Realne ocenienie swojej wiedzy przed rozpoczęciem nauki wpłynie na jej planowanie.

3. Zaplanuj naukę

Ustal ile czasu zostało do egzaminu. Im szybciej zaczniesz tym lepiej, nie warto czekać z nauką do ostatniej chwili. Polecamy rozplanować naukę już od samego początku roku szkolnego. Następnie ustal priorytety – na czym chcesz się skupić, na co potrzebujesz najwięcej czasu? Na podstawie oceny swoich umiejętności łatwo będzie ci to wyznaczyć.

Wybierz konkretne dni i godziny w których skupisz się na nauce angielskiego. Wpisz to do kalendarza i włącz przypomnienia – pozwoli ci to wypracować nawyk. Pamiętaj by twój plan był realny. Nie wybieraj dni w których lekcje kończysz późno  lub masz zajęcia dodatkowe. Nie planuj też nauki siedem dni w tygodniu po 3 godziny, szybko się zniechęcisz. 2 – 3 godziny nauki co drugi dzień mogą okazać się bardziej efektywne.

4. Przygotuj materiały

Teraz czas na konkrety – postaraj się o najlepsze materiały do nauki. Sprawdź podręczniki które posiadasz w domu, zobacz czy pokrywają się z obowiązującą podstawą programową. Przeglądnij też swoje notatki w zeszycie oraz kserówki. Przydać się może repetytorium maturalne, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, ćwiczenia i zadania. Niezbędna na egzaminie jest umiejętność rozwiązywania zadań, dlatego powinieneś zaopatrzyć się próbne arkusze maturalne.

Oprócz szkolnych materiałów do nauki postaraj się o trenowanie języka “w międzyczasie”. Oglądaj filmy i seriale po angielsku lub słuchaj angielskojęzycznych podcastów.  Czytaj interesujące cię artykuły, przeglądaj blogi, konta na Instagramie prowadzone w tym języku. Trenuj też pisanie – koresponduj z obcokrajowcami, pisz na forach międzynarodowych. Każda dodatkowa praktyka języka doda ci swobody w przyswajaniu go i poczujesz się pewniej podczas egzaminu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Melissa and Doug
Szukając zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą, warto z...
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...
jak nauczyć dzieci oszczędzania
Oszczędzanie jest jedną z najważniejszych umiejętnoś...