Medytacja inaczej zwana treningiem umysłu, to ćwiczenie, które pozwala wprowadzić w odmienny stan świadomości w celu poprawy samopoczucia. Wycisza umysł oraz wprowadza go w stan spokoju. Na czym polega? Dlaczego jest taka popularna oraz czy może ją uprawiać każdy niezależnie od wieku?
Medytacja jest treningiem umysłu, który skupia się na takich elementach jak między innymi: świadomość, relaks a także skupienie. Są to praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu a także wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości. Medytujemy, aby osiągnąć spokój i uzyskać harmonię. Jest to proces, który trzeba trenować w celu uzyskania jeszcze lepszych rezultatów. Należy stopniowo rozwijać umiejętności związane z medytacją.
Główne zalety medytacji to przede wszystkim oczyszczony, spokojny umysł oraz relaks całego ciała. Do korzyści z uprawiania medytacji można zaliczyć: redukcję stresu i bólu głowy, samodyscyplinę, obniżenie lęku, złagodzenie stanów depresyjnych, poprawę koncentracji, naukę odpuszczania sobie a także innym, itp. Uprawianie medytacji to przede wszystkim bardzo dobry wpływ na ogólne samopoczucie. Jako jej dużą zaletę można zaliczyć obniżenie ciśnienia krwi czy też zmniejszenie tętna. Medytacją wspomaga się także leczenie bezsenności, nadciśnienia a także arytmii serca. Warto zaznaczyć, że medytacja to przede wszystkim zbawienny wpływ na stan umysłu. Wyciszenie, które prowadzi do ogólnej poprawy kondycji całego organizmu.
Jako główny cel medytacji można zaliczyć relaks oraz odprężenie umysłu, czyli osiągnięcie konkretnego stanu w jakim chcemy się znajdować. Warto zaznaczyć, że medytacja także wymaga praktyki oraz systematyczności. Zaczynając praktykę dotyczącą medytacji należy powtarzać daną czynność regularnie. Dzięki takim zabiegom można poczuć trening bycia w tak zwanym doświadczeniu. Celem medytacji jest obserwacja myśli a także uczuć. Wszystko to prowadzi do tego, że dzięki zdrowemu umysłowi poprawia się także stan fizyczny organizmu.
Jest kilka wskazówek, dzięki którym medytacja będzie odbywała się w prawidłowy sposób. Przed medytacją ciało nie powinno być bardzo zmęczone. Nie należy medytować tuż po nadmiernym wysiłku fizycznym. Jak i od razu po dużym posiłku oraz wtedy gdy umysł jest śpiący czy zmęczony. Utrudni to zdecydowanie cały proces. Przed praktyką należy również założyć wygodne ubrania oraz rozluźnić ciało.
Wyróżniamy kilka rodzajów medytacji. Należą do nich między innymi: Mindfulness, Medytacja zen, Medytacja chrześcijańska, Medytacja transcendentalna. Mindfulness jest to filozofia uważnej obecności, która skupia się na teraźniejszości. Jednym z elementów ćwiczenia jest medytacja, która skupia się na oddechu. Medytacja transcendentalna polega na wolnym oddychaniu i recytowaniu mantry. Zazwyczaj wdech powinien być krótszy niż wydech. Natomiast w trakcie oddychania powinno się skupić na tym co dzieje się z ciałem w trakcie oddechu. Powtarzanie mantry pomaga osiągnąć stan pełnego skupienia. Dźwięk mantry może być powtarzany na głos lub w myślach. Medytacja chrześcijańska to także powtarzanie mantr i takich słów jak na przykład: Jezus, Abba czy Maranatha. Z kolei Medytacja zen to jeden z nurtów buddyzmu. Jest umiejscowiona na pograniczu religii oraz filozofii. Medytacja zen odbywa się w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Do głównych zadań podczas takiej praktyki należą oddychanie i nie przywiązywanie się do myśli, które pojawiają się w głowie.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, iż oddech jest bardzo ważny podczas prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spokojne oddychanie w ciągu dnia przez kilka minut gwarantuje dobre samopoczucie oraz dotlenienie organizmu. Systematyczna medytacja redukuje stres, ciśnienie krwi, zwalnia proces starzenia się czy też łagodzi ból, pomaga w leczeniu depresji, itp. Medytacja ma zbawienny wpływ na pracę mózgu oraz całego organizmu.
Karolina Solińska
Dodaj komentarz