Baner Muzeum Pałac Herbsta - filii Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi – niezwykła wystawa

Opublikowano: 7 grudnia 2018

„Jak to widzisz?” to niezwykły projekt, w którym Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, oddało decyzję odnośnie treści przyszłej wystawy w ręce głosujących na poszczególne dzieła. Spośród nich niezależne jury wybrało następnie 10 kuratorów. O idei i szczegółach realizacji projektu rozmawiamy z pracownikiem Działu Sztuki Dawnej – Marią Milanowską – oraz reprezentantkami zespołu kuratorskiego: Natalią Bartczak i Michaliną Perugą.

„Jak to widzisz?” – co to za formuła i skąd wziął się pomysł na to, żeby to osoby z zewnątrz zdecydowały, co ma zaprezentować muzeum?

M.M.: „Jak to widzisz?” to projekt partycypacyjny angażujący naszą publiczność. Jego pierwszą część stanowił plebiscyt, w którym z setki obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta każdy mógł wybrać 5 dzieł. Dodatkowo można było umotywować swój wybór – a spośród osób, które zdecydowały się pozostawić swoje przemyślenia, niezależne jury wybrało 10, które pracowały nad finalnym kształtem wystawy jako jej kuratorzy.

Z najwyżej punktowanych obrazów wybraliśmy 40, które prezentujemy na wystawie. Są to zarówno dzieła powszechnie rozpoznawalne, jak też prace mniej znane, dawno niepokazywane publiczności. Zespół kuratorski spotykał się cyklicznie, by wspólnie przejść przez klasyczny proces tworzenia wystawy.

Zapytam teraz panie kuratorki: takie spotkanie państwa jako kuratorów to zapewne ciekawa platforma wymiany doświadczeń?

Spotkanie zespołu kuratorskiego - Muzeum Pałac Herbsta

Spotkanie zespołu kuratorskiego – Muzeum Pałac Herbsta

N.B.: Jest to niezwykłe doświadczenie ze względu na to, że uczestniczymy w całym długofalowym procesie powstawania wystawy – od stworzenia koncepcji, po współpracę z architektem czy konserwatorami dzieł sztuki. Zależy nam, żeby pokazać też nasz punkt widzenia – z naszej perspektywy jest to unikatowa inicjatywa, brakuje takich w przestrzeni kulturalnej. Dla nas, jako osób zakochanych w sztuce, jest to wielkie wydarzenie.

M.P.: Jest to rozwijająca współpraca, spotkanie różnych osób, które musiały nauczyć się komunikować, by stworzyć coś, co będzie spójną całością. Projekt stanowi przełamanie bariery pomiędzy instytucją, uznawaną za elitarną, a „zwyczajnymi” ludźmi – jest to nawiązanie dialogu z publicznością. Jako kuratorzy czujemy ogromną odpowiedzialność za organizowanie wystawy w instytucji publicznej.

Dla kogo jest przeznaczona wystawa?

M.M.: Zawsze staramy się tak konstruować wystawy, żeby odbiorcą mógł być każdy i tak jest również w tym przypadku. Bardzo istotny jest program edukacyjny, który towarzyszy projektowi. Podsumowaniem wystawy będzie seminarium naukowe. Zależy nam na nawiązaniu dialogu ze specjalistami – skonfrontowaniu ich opinii, dzięki czemu będziemy mogli wyciągnąć wnioski na przyszłość przy planowaniu kolejnych projektów otwartych na publiczność.

Jak to widzisz?” to pytanie, które pojawia się cały czas wśród członków naszego zespołu kuratorskiego, będzie również towarzyszyło wszystkim widzom wystawy. To podkreślenie tego, że sztuka nie ma jednej definicji – jest terenem nieskończenie wielu eksploracji.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

 

Leon Wyczółkowski, Gra w krokieta (1895) - Muzeum Pałac Herbsta

Leon Wyczółkowski, Gra w krokieta (1895)

Zapraszamy serdecznie na tę niezwykłą wystawę.

Czas trwania wystawy: 7 grudnia 2018 – 31 marca 2019

______________

Fot. Studio HaWa

Kuratorzy wystawy:

Sabina Bałulis, Natalia Bartczak, Ewa Gaj, Katarzyna Kaleta, Magdalena Knapowska-Niziołek, Emiliana Konopka, Damian Krakowiak, Marta Motyl, Michalina Peruga, Paulina Stencel

Kuratorki projektu:

Aleksandra Dudek, Joanna Jaśkiewicz, Katarzyna Kończal, Maria Milanowska, Tatiana Szymańska

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotr Michnikowski
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
W dniach 13.10 - 25.11 2022 roku galeria Fijewski or...
Katarzyna Paskuda
26 maja w Filharmonii w Szczecinie odbyło się uroczyste otwa...
Sekwencje
11 maja 2022 roku w Centrum Giełdowym w Warszawie odbyła się...
Katarzyna paskuda
Już 26 maja 2022 r. o godz. 19.00 w Filharmonii w Sz...