Piotr Michnikowski

Piękno ukryte w kawałkach

Opublikowano: 2 października 2023

Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych prac artysty rzeźbiarza Piotra Michnikowskiego, wykonywanych autorską techniką reliefu ceramicznego.

Rozwijana na przestrzeni lat, wynikająca z fascynacji z jednej strony wyjątkowymi właściwościami szkliw ceramicznych i malarskimi efektami, jakie dzięki nim można uzyskać, a z drugiej pracą z fakturą i możliwościami kształtowania gliny, utwardzanej później w wysokiej temperaturze, pozwoliła na powstanie unikalnej, malarsko-rzeźbiarskiej formy wypowiedzi.

Ceramiczne opowieści

Jak się okazuje, technikę tę można wykorzystać, aby opowiedzieć o czymś dużo głębszym, a jednocześnie dużo bardziej subtelnym niż samo piękno materii.

Obrazy − lub reliefy, jak woli je nazywać artysta − charakteryzują się wyjątkową intensywnością i trwałością barw, a także niezwykłą zmiennością, w zależności od oświetlenia. Wynika to z faktu, że szkliwa ceramiczne załamują światło w sobie tylko właściwy sposób. Na efekt ten składa się również struktura powierzchni gliny, na którą nakłada się szkliwa. Kształty elementów, z których składają się prace, są przemyślanym zabiegiem formalnym, współistniejącym z ich treścią.

Cykl reliefów wizytówką artysty

Piotr Michnikowski ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom na Wydziale Rzeźby uzyskał w 1985 roku. Jest twórcą kameralnych rzeźb z brązu i ceramiki oraz autorskich instrumentów muzycznych i instalacji.

Jednym z jego charakterystycznych i unikatowych projektów jest cykl reliefów ceramicznych wykorzystujących malarski charakter szkliwa. W swoich pracach posługuje się własnymi technikami i recepturami, powstałymi na przestrzeni wielu lat. Oprócz rzeźby zajmuje się także muzyką i pisaniem.

Piotr Michnikowski

Finisaż wystawy artysty odbędzie się 22 października o godz. 16:00. Prace Piotra Michnikowskiego zaprezentuje Prom Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
„tik, tik… BUM!” - Tak ostatecznie nazwano...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...
Iwona Pruszyńska
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...