wózki dziecięce

Na co zwracać uwagę wybierając wózek dziecięcy spacerowy?

Opublikowano: 26 października 2021

Decydując się na założenie rodziny, gdy maluszek pojawi się już na świecie, od pierwszych miesięcy życia wymaga on nie tylko stałej atencji swoich rodziców, ale także odpowiedniego wózka. Wózki dziecięce mogą mieć różne rodzaje – są wózki dla starszych dzieci, dla niemowlaka, wózki bliźniacze, wózki wielofunkcyjne. Jakie jednak dokładnie są nowoczesne wózki dziecięce? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Jakie są podstawy, a jakie dodatkowe wyposażenie jest warte zakupu?

Ważne zastosowanie czyli rodzaje wózków

Co do zasady wózek dziecięcy dla maluszka i starszego dziecka, stanowi podstawowy element wyposażenia swojej pociechy. Z biegiem czasu jednak każde dziecko wyrośnie z pierwszego zakupionego wózka, dlatego na przestrzeni miesięcy wózki dobrze jest wymieniać.

Nowoczesne wózki dziecięce można rozdzielić na wózek głęboki (tzw gondolę) dla niemowlaka, wózek spacerowy, wózek wielofunkcyjny, wózek biegowy (jogger), wózek bliźniaczy. Warto przy tym nadmienić, że wózki wielofunkcyjne mogą być 2w1 (gondola, spacerówka), 3w1 (gondola, spacerówka, fotelik) oraz 4w1 (gondola, spacerówka, fotelik i baza do fotelika). W przypadku wózków spacerowych mamy opcje zabudowane, kompaktowe na małych kółkach i tzw. parasolki.

Zazwyczaj, gdy dzieci są małe używamy właśnie wygodnej gondoli, choć część rodziców może zakupić spacerówkę od pierwszych dni życia, która po okresie ok 6 miesięcy, gdy dziecko zaczyna już siadać, umożliwia jej pełne przekształcenie w wózek spacerowy.

Na przestrzeni kilku miesięcy z pewnością staniemy przed wyborem zmiany wózka dla dziecka, jednak warto wiedzieć, że gdy posiada ono już zdolność siedzenia, zmieniają się także parametry, jakie wózek powinien spełniać. Dlatego przyjrzymy się wózkom spacerowym.

Jak wybrać wózek dla dziecka – najważniejsze elementy

W przypadku spacerówek bardzo często patrzymy na ich wymiary, zwłaszcza rodzice, którzy dużo podróżują, zapewniając dziecku różnorodne wrażenia. Wielkość i waga wózka ma znaczenie, tak samo jak fakt, ile miejsca zajmuje on po złożeniu. Zwróć jednak uwagę, że najważniejsze jest dobro dziecka i to na parametry związane z jego komfortem powinieneś popatrzeć.

Najlepsze wózki dziecięce to oczywiście wózki bezpieczne. Powinny posiadać one pięciopunktowe, miękko obite pasy, których dziecko nie odepnie samo. Ważny jest też pałąk uniemożliwiający wypadnięcie pociechy oraz hamulec i blokada koła. Kolejnym elementem jest rama zwana też stelażem. Powinna być lekka, wytrzymała, powinna posiadać amortyzację oraz możliwość składania, by można było wózek łatwo przechowywać i przewozić.

Najlepsze wózki to te, posiadające odpowiednie siedzisko spacerowe. W pierwszej gondoli dziecko zazwyczaj leży, więc ma inne potrzeby w stosunku do dziecka siedzącego. Ważne, by miało regulację nachylenia oraz możliwość przekładania siedzenia. Budka wózka powinna być najlepszej jakości , odpowiednio duża, mieć możliwość regulacji (może być kilkustopniowa) oraz wykonana z materiału oddychającego. Dobrze jest także, by nasz wózek posiadał podnóżki.

Zazwyczaj podczas kupna wózka zwracamy też uwagę na jego wagę, rodzaj składania (może być składany na pół lub jak parasolka), sposób prowadzenia (może posiadać możliwość prowadzenia jedną ręką lub mieć dwie rączki po bokach) oraz rodzaj kółek. Te ostatnie mogą być małe, duże. Wyróżniamy koła piankowe, pompowane, żelowe, piankowo-gumowe, bezdętkowe, nie łożyskowe i łożyskowe. To jaki rodzaj będzie najlepszy, zależy od twojej aktywności. Jeśli jeździsz wózkiem głównie po chodnikach i alejkach, wystarczą ci koła piankowe lub piankowo-gumowe. Jeśli jednak spacerujesz po parkach, lasach, potrzebujesz bardziej uniwersalnego rozwiązania, wybierz koła pompowane, bezdętkowe lub żelowe.

Najlepsze akcesoria dodatkowe, czyli co się przyda rodzicom

Wyposażając nasze dziecko w wózek spacerowy powinien on spełniać jak najwięcej zasad uniwersalności. Wózki mają być wytrzymałe, bezpieczne, zapewniać komfort maluchowi oraz funkcjonalność. Często, wybierając wózek, do dyspozycji klientów są produkty i modele z wyposażeniem podstawowym. Co jednak mogą jeszcze posiadać wózki spacerowe w komplecie?

Wielu renomowanych producentów proponuje w swojej ofercie wózki, posiadające takie akcesoria jak folie przeciwdeszczową, moskitierę, śpiwór, dodatkową parasolkę, adapter do mocowania fotelika samochodowego, tackę na napoje, funkcjonalną torbę z kieszeniami na zakupy czy pieluszki, buteleczki oraz turystyczny przewijak.

To, jakie akcesoria wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji. Z pewnością każde z nich sprawdzi się przy codziennych spacerach.

Chcąc kupić wózek spacerowy możemy iść do sklepu stacjonarnego lub wybrać sklep internetowy. Wózki dziecięce spacerowe na stronie Bobowózki oferują nam szeroką ofertę wózków, dopasowanych do każdych potrzeb.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
przerost migdałków
Przerost migdałków u dzieci jest powszechną dolegliwością, k...
wózek Anex
Anex stara się zrobić wszystko, aby rodzicielstwo było tak k...