Menu
transport ponadgabarytowy

Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Transport gabarytowy regulowany jest przepisami – warto wiedzieć jak wygląda sytuacja w dobie koronawirusa.

Co to jest transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy określa się także mianem transportu nienormatywnego. Pojęcie to oznacza pojazdy lub też ich zespoły, w których naciski osi (z ładunkiem lub bez) przekraczają normy uznane za dopuszczalne. Drugą grupą kwalifikowaną do transportu ponadgabarytowego stanowią te pojazdy, których rzeczywista masa całkowita (z towarem lub bez towaru) jest wyższa niż dopuszczalna. Warto wiedzieć, że w sumę całkowitej masy zaliczana jest także masa kierowcy czy paliwa. Można też znaleźć określenie – ładunki ponadgabarytowe – są to takie ładunki, które swoimi niestandardowymi wymiarami i masą przekraczają normy.

Regulacje prawne

Transport ponadgabarytowy sprecyzowany jest w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dokładne regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu i odpowiedniego przygotowania do transportu. Najistotniejszym dla kierowcy dokumentem jest obligatoryjne zezwolenie dotyczące przekroczenia norm. Istnieje siedem odrębnych kategorii – dla każdej z nich właściwy jest konkretny organ, który to zezwolenie wydaje. Dokument zawiera informacje takie jak czas na jaki jest wystawione, trasa przejazdy a także informacje o pojeździe i infrastrukturze drogowej.

 

Transport ponadgabarytowy w czasie koronawirusa

Transport ponadgabarytowy w czasach koronawirusa – co musisz wiedzieć? Przede wszystkim warto zajrzeć na stronę OCRK, gdzie znajdziemy bardzo szczegółowe informacje. Od momentu gdy przywrócono kontrole graniczne, służby graniczne sprawdzają także pod kątem sanitarnym towar przewożony przez kierowcę. Kolejną kwestią jest kwarantanna – zawodowi kierowcy zwolnieni zostali z odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy. Hospitalizacji mogą jednak zostać poddani ci, wobec których istnieje podejrzenie, że są nosicielami wirusa. Powyższe przepisy dotyczą ogółu kierowców zawodowych, mają zastosowanie między innymi w przypadku transportu ponadgabarytowego. Ma to na celu ułatwienie działania branży, mimo problemów spowodowanych koronawirusem.

Warto być na bieżąco z najnowszymi, zmieniającymi się regulacjami.


Palety drewniane – dlaczego warto wybrać palety EPAL?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023