szpitale publiczne

Najlepiej zarządzane szpitale publiczne

Opublikowano: 3 stycznia 2021

BFF Banking Group opracowała cykliczne zestawienie najlepiej zarządzanych szpitali publicznych. Ranking opublikowany przez „Rzeczpospolitą” pokazuje, że liderzy mimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią stają na wysokości zadania i skutecznie pokonują napotykane trudności

Najlepsze w poszczególnych kategoriach (ze względu na wysokość kontraktów) okazały się: wśród szpitali z kontraktami powyżej 89 mln zł – drugi rok z rzędu – Szpital Powiatowy w Radomsku, w grupie szpitali z kontraktami od 39 do 89 mln zł – Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy, natomiast w gronie placówek z najmniejszymi kontraktami (poniżej 39 mln zł) – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej  w Szczebrzeszynie.

Na ostateczny kształt rankingu, przygotowanego po raz piąty, wpłynęły takie czynniki, jak efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamika kontraktu z NFZ.

W tegorocznym rankingu wzięło udział ponad 220 szpitali publicznych, z których blisko połowę stanowiły szpitale powiatowe, ponad 50 – szpitale wojewódzkie, a kilkanaście – szpitale uniwersyteckie. Kilkadziesiąt zgłoszonych placówek to szpitale ministerialne. Analizując zgłoszenia, eksperci zauważyli w tym roku większą dynamikę przychodów z NFZ. Nakłady na ochronę zdrowia rosną o ponad 9 proc. rok do roku. Jednocześnie pogarsza się rentowność szpitali publicznych, co wiąże się m.in. ze wzrostem kosztów, w tym kosztów pracy medyków i pracowników niemedycznych.

Co ważne, tegoroczne zestawienie jest wynikiem danych finansowych z okresu 2017/2018 r., więc odzwierciedla sytuację sprzed pandemii, która znacząco rzutuje na funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia. Poważnym problemem pozostaje zbyt mała liczba lekarzy w Polsce oraz konieczność przeniesienia ciężaru leczenia pacjentów na podstawową opiekę zdrowotną.

Pandemia wpłynęła również na uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji rankingu liderów zarządzania. Finał, podobnie jak wiele innych wydarzeń, które w normalnych warunkach mają miejsce na żywo, odbył się jedynie w formie online.      ■

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Marihuana lecznicza to temat, który budzi w...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
brak snu
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz...
Dieta śródziemnomorska
Pewnie słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej, która kładzie...