Menu
szpitale publiczne

Najlepiej zarządzane szpitale publiczne

BFF Banking Group opracowała cykliczne zestawienie najlepiej zarządzanych szpitali publicznych. Ranking opublikowany przez „Rzeczpospolitą” pokazuje, że liderzy mimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią stają na wysokości zadania i skutecznie pokonują napotykane trudności

Najlepsze w poszczególnych kategoriach (ze względu na wysokość kontraktów) okazały się: wśród szpitali z kontraktami powyżej 89 mln zł – drugi rok z rzędu – Szpital Powiatowy w Radomsku, w grupie szpitali z kontraktami od 39 do 89 mln zł – Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy, natomiast w gronie placówek z najmniejszymi kontraktami (poniżej 39 mln zł) – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej  w Szczebrzeszynie.

Na ostateczny kształt rankingu, przygotowanego po raz piąty, wpłynęły takie czynniki, jak efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamika kontraktu z NFZ.

W tegorocznym rankingu wzięło udział ponad 220 szpitali publicznych, z których blisko połowę stanowiły szpitale powiatowe, ponad 50 – szpitale wojewódzkie, a kilkanaście – szpitale uniwersyteckie. Kilkadziesiąt zgłoszonych placówek to szpitale ministerialne. Analizując zgłoszenia, eksperci zauważyli w tym roku większą dynamikę przychodów z NFZ. Nakłady na ochronę zdrowia rosną o ponad 9 proc. rok do roku. Jednocześnie pogarsza się rentowność szpitali publicznych, co wiąże się m.in. ze wzrostem kosztów, w tym kosztów pracy medyków i pracowników niemedycznych.

Co ważne, tegoroczne zestawienie jest wynikiem danych finansowych z okresu 2017/2018 r., więc odzwierciedla sytuację sprzed pandemii, która znacząco rzutuje na funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia. Poważnym problemem pozostaje zbyt mała liczba lekarzy w Polsce oraz konieczność przeniesienia ciężaru leczenia pacjentów na podstawową opiekę zdrowotną.

Pandemia wpłynęła również na uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji rankingu liderów zarządzania. Finał, podobnie jak wiele innych wydarzeń, które w normalnych warunkach mają miejsce na żywo, odbył się jedynie w formie online.      ■

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022