Napój bogów

Napój bogów rodem z Moraw

Opublikowano: 12 grudnia 2016

18 tys. ha winnic, 311 miejscowości o winiarskim charakterze oraz 20 tys. winogrodników – tak w liczbach prezentują się południowe Morawy, swoisty winny raj. Dominujący tam łagodny środkowoeuropejski klimat sprzyja uprawie winogron, a trunki z nich pochodzące są – w zależności od szczepu – owocowe, korzenne lub/i mineralne. To właśnie win z tego regionu, a ściślej mówiąc z winnicy Habánské sklepy, mieli okazję skosztować goście tegorocznej Gali VIP.

Patrząc na historię win z Moraw, należy sięgnąć do czasów rzymskich. Pierwsze winorośle pojawiły się tam w II wieku w okolicach miejscowości, która dziś nosi nazwę Mikulov. Można też przypuszczać, że uprawę winorośli wznowiono dopiero w IX wieku. Legenda mówi, że morawski książę Świętopełk podarował czeskiemu księciu Borzywojowi i jego żonie Ludmile z okazji narodzin ich syna beczkę wina, które wytworzono z winogron uprawianych właśnie w Państwie Wielkomorawskim. Nie ma pewności, skąd ta winorośl przybyła – najbardziej prawdopodobna jest teoria bizantyjska, zgodnie z którą podejrzewa się, że winorośl przynieśli w IX wieku greccy mnisi Cyryl i Metody, którzy przybyli na Morawy, szerząc chrześcijaństwo i oczywiście alfabet.

Sama winnica Habánské sklepy została założona w miejscowości o nazwie Velkych Bilovicich w 1614 roku. Jej prekursorami byli reformatorzy, którzy nazywali siebie Huterowymi Braćmi od nazwiska ich przywódcy Jakoba Huttera. Okoliczni mieszkańcy zwali ich jednak Habanami. Co ciekawe, słowo „sklepy” w języki czeskim oznacza „piwnice”.

Powodzenie winnicy Habánské sklepy upatruje się w wielkim poświęceniu winiarzy, dla których dbałość o rzemiosło i winorośle są wartościami nadrzędnymi. Jak mawiają, „Troska o wino jest jak długa podróż. Albo będziesz nią kroczyć przez całe życie, albo nawet nie zaczynaj”. Podróż, w jaką miłośników napoju bogów zaprasza winnica Habánské sklepy, opiera się na różnych rodzajach szczepów, z których na uwagę zasługują Müller Thurgau i Zweigeltrebe.

Pierwsze to białe, niezwykle harmonijne wino wytrawne o przyjemnie owocowym aromacie, świeżym smaku oraz niskiej kwasowości. Jest bardzo mineralne, dzięki czemu zapewnia wysoką dawkę orzeźwienia. Świetnie sprawdza się jako aperitif oraz dodatek do drinków, deserów, lekkich sałatek, serów i delikatnych dań drobiowych oraz – marynowanych w winie – wieprzowych. Wytrawne Zweigeltrebe intryguje granatowym kolorem z przebłyskami fioletu oraz korzenno-pikantnym aromatem z nutami owoców jagodowych.

Jest proste, bezpretensjonalne, harmonijne z delikatnymi garbnikami. Polecane do: makaronów, serów, ryb z grilla, wędzonego łososia, kuchni chińskiej, dań pikantnych i baraniny. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z wyrobami winnicy Habánské sklepy w roli głównej. Wina można zakupić w polskich sklepach i sieciach handlowych.

Dystrybutor – Amazis.net quality food&drinks – www.wina.amazis.com

Grillowana karkówka w marynacie z białego wina

Składniki:

– 1 kg schabu karkowego

– 100 ml wina Habánské sklepy Müller Thurgau

– 6 łyżek oliwy

– 2 ząbki pokrojonego w kostkę czosnku

– 4 łyżki świeżego tymianku oraz rozmarynu

– sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Wymieszaj wszystkie składniki w dużym naczyniu, a następnie włóż mięso do tak przygotowanej marynaty. Odłóż w chłodne miejsce na przynajmniej pięć godzin.

Szprycer na bazie białego wina

Składniki:

– 100 ml Habánské sklepy Müller Thurgau

– 100 ml wody gazowanej mineralnej

– łyżka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Włóż 2–3 kostki lodu do kieliszka. Nalej wino do 1/2 objętości. Uzupełnij gazowaną wodą mineralną oraz sokiem z cytryny. Podawaj od razu.

Pierś z kurczaka w czerwonym winie

Składniki:

– pół kilograma piersi z kurczaka

– 300 ml czerwonego wina Habánské sklepy Zweigeltrebe

– 2 szklanki suszonych śliwek

– 3 łyżki mąki pszennej

– 2 łyżki oliwy

– 2 łyżeczki tymianku

– sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Śliwki zalej winem, pogrzej na wolnym ogniu przez kilka minut, następie dodaj przyprawy i gotuj kolejne 5 minut. Filety z kurczaka rozbij tłuczkiem, obtocz w mące oraz podsmaż na rozgrzanej oliwie po 5 minut w każdej strony. Przełóż kurczaka do sosu śliwkowego i pozostaw na chwilę, aby przeszedł smakiem.

Szprycer na bazie czerwonego wina

Napój bogówSkładniki:

– 70 ml Habánské sklepy Zweigeltrebe

– 170 ml wody gazowanej

– skórka cytryny do dekoracji

Sposób przygotowania:

Uzupełnij wysoką szklankę kruszonym lodem. Wlej czerwone wino i wodę gazowaną. Udekoruj skórką z cytryny. Podawaj od razu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *