Nowoczesna uczelnia z tradycjami

Opublikowano: 16 kwietnia 2016

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy to 65 lat doświadczenia, prestiżu, ale i ciągłego rozwoju. Jako uczelnia szerokoprofilowa daje możliwość zdobycia dyplomu inżyniera, licencjata, magistra i doktora. Jako jedyna w województwie kujawsko-pomorskim integruje nauki techniczne, przyrodnicze, rolnicze, ekonomiczne i artystyczne, uruchamiając nowe, potrzebne regionowi kierunki studiów

W ciągu 65 lat istnienia mury uniwersytetu opuściło ponad 57 tys. absolwentów. Na siedmiu wydziałach, w jednostkach międzywydziałowych oraz w administracji zatrudnionych jest około 1,2 tys. pracowników, z czego 630 stanowią nauczyciele akademiccy – wśród nich 150 profesorów i doktorów habilitowanych. Sześć wydziałów uczelni posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a cztery spośród nich także doktora habilitowanego z możliwością przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora.

Lider na wielu polach

Jako jedyna uczelnia techniczna w regionie bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy pełni rolę lidera w kreowaniu innowacyjności i współpracy nauki z gospodarką. Jest ośrodkiem pośredniczącym między sferą badawczą a przedsiębiorstwami. Aktywnie pozyskuje fundusze europejskie. Wymiernym efektem jego silnej pozycji jest jej usytuowanie wśród najlepszych uczelni w Polsce, co potwierdzają osiągnięcia w konkursach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z UTP wywodzą się dwaj brokerzy innowacji spośród 30 funkcjonujących w kraju. Uczelnia jest jednym z 12 laureatów konkursu Inkubator Innowacyjności. To powoduje, że umacnia nie tylko swój potencjał naukowy, lecz także jest instytucją o istotnym znaczeniu dla ekonomii Pomorza i Kujaw.

Atrakcyjną ofertę edukacyjną UTP tworzą 32 kierunki studiów w ponad 80 różnych specjalnościach (w tym 28 kierunków studiów inżynierskich i 4 licencjackie, 17 kierunków studiów II stopnia oraz studia doktoranckie w 5 dyscyplinach). Pogłębianiu zdobytej wiedzy i poszerzaniu umiejętności zawodowych służą studia podyplomowe (ponad 20 kierunków). Wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, kierunki z najwyższymi ocenami Państwowej Komisji Akredytacyjnej, ciekawe, nowoczesne programy studiów, wzbogacone o zajęcia praktyczne, obozy sportowe, plenery artystyczne – to atuty uczelni.

Otwarci na świat

UTP prowadzi ożywione kontakty z wieloma uczelniami i ośrodkami badawczymi niemal na całym świecie. Dzięki podpisanym umowom partnerskim studenci oraz pracownicy naukowi mają możliwość obserwowania najnowszych tendencji w nauce i technologii, kształcenia się poza granicami kraju oraz uczestniczenia we wspólnych projektach badawczych. Od 1998 r. uczelnia bierze udział w programie Erasmus.

Zdobyte w ten sposób doświadczenie zaowocowało prawie 300 umowami i porozumieniami o współpracy, m.in. z Delaware State University (USA), Ningbo University (Chiny), Tarleton State University (USA), Slovak University of Agriculture in Nitra (Słowacja), Khmelnytskyi National University (Ukraina). Dzięki nim około 200 studentów i pracowników bydgoskiego uniwersytetu rocznie wyjeżdża na studia, staże i stypendia zagraniczne – może do nich dołączyć każdy przyszły żak. Chcąc jednak poznać inne kultury i studiować w międzynarodowym towarzystwie, nie musi od razu decydować się  na wyjazd. Rokrocznie w ramach programu Erasmus+ na UTP przyjeżdża bowiem około 300 studentów z UE i krajów stowarzyszonych, poza tym ponad 50 wykładowców zagranicznych prowadzi na nim zajęcia.

Mariaż nauki i biznesu

UTP ściśle współpracuje z gospodarką. Regionalne Centrum Innowacyjności – Centrum Transferu Technologii powstało zarządzeniem rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy nr 44/2014/2015 z dnia 22 stycznia 2015 r. Jako jednostka ogólnouczelniana swoimi działaniami ma służyć wsparciu pracowników naukowo-dydaktycznych w procesie ochrony własności intelektualnej ich prac badawczych, możliwości komercjalizacji tych rozwiązań oraz w zakresie przeprowadzenia procedury zleceń zewnętrznych.

Obecną ofertę stanowią: badanie czystości patentowej kiełkujących idei; audyty zmierzające ku ocenie potencjału innowacyjnego; audyty technologiczne; doradztwo w zakresie finansowania działań B+R; licencjonowanie bądź sprzedaż technologii; networking; obsługa zleceń zewnętrznych; organizowanie spotkań środowiska naukowego z przedsiębiorcami; pomoc w przeprowadzaniu procesów komercjalizacji praw własności intelektualnej należącej do uniwersytetu oraz kompleksowa obsługa prawna; obsługa prawna relacji między uniwersytetem a działającymi na nim twórcami praw własności intelektualnej; obsługa prawna kontaktów uniwersytetu z przedsiębiorcami; pomoc w procesach negocjacji; przygotowywanie i opiniowanie umów i innych dokumentów; opracowywanie efektywnych modeli współpracy z przedsiębiorcami.

Pracownicy Regionalnego Centrum Innowacyjności – Centrum Transferu Technologii w trakcie wielu spotkań z naukowcami doprecyzowują tematykę badawczą realizowaną na wydziałach oraz pomagają przygotować nową, aktualną ofertę naukowo-badawczą dla przedsiębiorców, którą prezentują im w trakcie spotkań, proponując jednocześnie pośrednictwo w znalezieniu zespołów naukowych uczelni, zajmujących się pożądaną tematyką.

Ciągły monitoring zainicjowanych działań oraz współpraca z instytucjami otoczenia biznesu pozwalają na zacieśnianie już nawiązanych kontaktów, a także na docieranie do szerszych kręgów przedsiębiorców. RCI-CTT pośredniczy w komercjalizowaniu wyników badań, świadcząc wszechstronną pomoc przede wszystkim naukowcom w poszukiwaniu odbiorców ich rozwiązań.

Wiąże się to z poszukiwaniem środków na uczestnictwo w targach, proponowaniem partnerstwa w projektach wdrożeniowych, a także z wyszukiwaniem gotowych, odpowiadających potrzebom rozwiązań oraz rozpowszechnianiem informacji o posiadanych patentach, licencjach itp. Kładąc duży nacisk na uświadamianie naukowcom konieczności zabezpieczania wyników badań, pracownicy RCI-CTT doradzają formę zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami a uniwersytetem umów w szeroko rozumianym interesie zarówno naukowca,l jak i UTP.

31 marca br. w budynku Regionalnego Centrum Innowacyjności przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbyło się pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkań informacyjno-networkingowych, organizowanych przez Centrum Transferu Technologii UTP oraz Pracodawców Pomorza i Kujaw, które mają poprawić współpracę świata nauki i biznesu przy realizowaniu przedsięwzięć innowacyjnych. Spotkanie „Partnerstwo nauki i biznesu. Jak wykorzystać szanse dla rozwoju innowacyjnego?” miało spowodować nawiązanie kontaktów i określenie zakresu wspólnych potrzeb i działań. Rezultatem serii podobnych spotkań będzie większa synergia potencjału uczelni i przedsiębiorców, co wpłynie pozytywnie na przeniesienie teorii wiedzy technicznej do praktyki.

Nie tylko nauka

Studenci Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego już podczas studiów mają możliwość odbycia praktyk, staży, czy też realizacji tematu pracy dyplomowej w oddziałach renomowanych firm regionu, kraju, ale i całej UE. Chlubą uczelni są jej absolwenci, którzy znakomicie radzą sobie na rynku pracy i bez trudu znajdują zatrudnienie, w czym pomaga uczelniane Biuro Karier.

Realizację marzeń studentów niewątpliwe wspierają szeroki program stypendialny, pomoc finansowa i zawodowa (np. płatne staże) w ramach różnych programów współfinansowanych przez UE. UTP posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, zlokalizowaną w fordońskim campusie oraz w budynkach w centrum Bydgoszczy, przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Władze uniwersytetu przygotowały dla studentów ponad 1400 miejsc w nowoczesnych domach studenckich z dostępem do internetu, restaurację uniwersytecką oraz punkty gastronomiczne w każdym budynku. Swoje pasje mogą oni rozwijać w ponad 60 kołach naukowych, organizacjach, klubach studenckich, gazecie akademickiej „Format UTP”, czy wolontariacie, np. Uniwersytetu Dziecięcego.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *