Oksytania – podróż dla ducha i ciała

Opublikowano: 10 maja 2018

Oksytania to urokliwy region na południu Francji, bogaty w malownicze wsie, miasteczka i piękne krajobrazy. Tutaj żyje się wolniej – nikt nigdzie się nie spieszy. Teren jest idealny dla podróżników i turystów szukających spokojnych miejsc, gdzie natura oszałamia swoim pięknem.

Jednym z cudów Oksytanii jest Park Narodowy Pirenejów. Zimą jest to raj dla miłośników białego szaleństwa – jedna ze stacji narciarskich, Cirque du Lys, została uznana za najbardziej ośnieżoną na świecie. Uprawianie sportów zimowych na malowniczych stokach jest możliwe dzięki dobrze przygotowanym ośrodkom narciarskim. Latem można zwiedzać park bez większego wysiłku, ułatwiają to gondole, z których można również podziwiać kaskady wodne i strumienie.

 

Pic du Midi

Panoramę Pirenejów szczególnie warto podziwiać z Pic du Midi na wysokości 2877 m n.p.m., gdzie wjeżdża się koleją linową. Widok z metalowej platformy o długości 12 m, zawieszonej w powietrzu, jest magiczny. Na szczycie wybudowano obserwatorium astronomiczne, które jest najwyżej położonym muzeum w Europie. W 2013 r. obszar ten został uznany za Międzynarodowy Rezerwat Gwiaździstego Nieba.

Dodatkową atrakcją Oksytanii jest możliwość całorocznego korzystania z leczniczych kąpieli w wodach termalnych. W regionie działa również osiem sanatoriów. Kąpieliska Les Bain du Rocher czy Aguensis posiadają jacuzzi pod gołym niebem.

Lokalna kuchnia to raj dla smakoszy – ich szefowie zaskakują talentem i innowacją przy zachowaniu tradycji. A dla miłośników historii i zabytków ucztą może być wycieczka do Tuluzy. To niezwykłe miasto szczyci się wielowiekowym dziedzictwem i odkryciami, a także powstaniem wielu wynalazków.

 


Lourdes

Perłą regionu jest uznawane za prawdziwy fenomen miasto Lourdes. Każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata – tych wierzących i ateistów. Pielgrzymi ze wszystkich kontynentów wędrują do świętego miejsca, gdzie w 1858 roku dziewczyna imieniem Bernadetta spotkała podobno w jaskini nad rzeką Matkę Bożą.

Na terenie sanktuarium, które powstało w tym miejscu, znajdują się 22 obiekty kultu w tym trzy bazyliki, kościoły i kaplice. Wieczorami w sanktuarium odbywają się procesje ze świecami – punk kulminacyjny każdego dnia. Uczestniczą w nich tysiące ludzi, których niezależnie od wyznania, narodowości czy języka łączy ten magiczny moment.

_______________________

Tekst i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Autor dziękuje liniom lotniczym Ryanair za pomoc przy realizacji tego materiału.

Udostępnij ten post:  • vOppeln pisze:

    W Pirenejach sa dwa Pic de Midi; Bigore i Ossau. Autorka pisze o Bigore gdyz na Ossau (o 7 metrow wyzszy) wymaga alpinistycznych umiejetnosci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wakacje na Zanzibarze
Latem do wyboru mamy wiele kierunków wakacyjnych. Na...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...