otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci – jak można sobie z nią skutecznie poradzić?

Opublikowano: 16 czerwca 2019

Instytut Żywności i Żywienia wydał niepokojący raport, który zapewne wielu rodzicom dał wiele do myślenia. Aż co piąte dziecko w Polsce zmaga się z problemem nadwagi. Warto podkreślić, że jest to problem nie tylko dzieci, ale także ich rodziców, którzy w wielu sytuacjach nie wiedzą jak uchronić dziecko przed konsekwencjami, jakie powoduje nadwaga. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby zmniejszyć wagę dziecka bez konieczności wyrzeczeń?

Przyczyny otyłości wśród dzieci

Szczególną uwagę warto zwrócić na przyczyny otyłości wśród dzieci. Zalicza się do nich głównie stres, spożywanie nadmiernych ilości jedzenia i słodyczy oraz brak ruchu. Te trzy główne czynniki sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i pogorszeniu samopoczucia. Przyczyną jest także spędzanie nadmiernej ilości czasu przed komputerem oraz podjadanie niezdrowych, często sztucznie przetworzonych słodyczy pomiędzy posiłkami. Należy wiec skrupulatnie przyglądać się dziecku i temu, co je w ciągu dnia.

Jak można rozpoznać otyłość u dziecka?

Otyłość definiowana jest jako nagromadzenie się tkanki tłuszczowej, które powoduje szereg niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Do najczęściej stosowanych metod oceny masy ciała dziecka stosuje się siatki centylowe, dzięki którym określić można proporcje dziecka w odniesieniu do jego wzrostu. Zarówno u dzieci, jak i wśród dorastającej młodzieży stosuje się siatki centylowe BMI, które określają dokładnie wiek i płeć. Dzięki temu dane są znacznie dokładniejsze i dostosowane do zmieniających się proporcji dziecka.

W przypadku podejrzenia nadwagi warto zwrócić się o pomoc lekarza lub dietetyka. Każdy rodzic powinien być czujny i na bieżąco sprawdzać, jaki rodzaj pożywienia przyjmuje dziecko. Nadwaga w wielu przypadkach nie jest widoczna gołym okiem, dlatego ważne jest wykonywanie cyklicznych bilansów u dziecka. Do otyłości wśród dzieci i młodzieży przyczynia się nie tylko niezdrowa żywność, ale także czynnik genetyczny oraz warunki środowiskowe, do których zalicza się brak aktywności fizycznej dziecka.

Kiedy należy interweniować?

Redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej u dziecka powinna rozpocząć się wtedy, kiedy dziecko przekroczy 95 centyl. Oczywiście w przypadku, kiedy problemy zdrowotne zaczynają pojawiać się znacznie szybciej, konieczne jest interweniowanie wcześniej. Warto więc nie czekać do tego, aż dziecko przekroczy magiczny próg i zapobiegawczo wdrożyć plan zdrowego żywienia i ograniczenie spożywania słodyczy przez dziecko. Dodatkowo konieczne jest także zwiększenie aktywności fizycznej u dziecka. Dzięki temu efekty będą znacznie szybsze, a proces chudnięcia nie będzie tak uciążliwy, jak wtedy, kiedy dziecko będzie cierpiało z powodu nadwagi.

W jaki sposób można poradzić sobie z otyłością u dziecka?

Wsparcie psychiczne

Najlepsze efekty widoczne są wtedy, kiedy dziecko podlega nie tylko opiece dietetyka, ale także psychologa. Otyłość to nierzadko powód do wstydu dla dziecka, który utrudnia mu relacje z rówieśnikami lub często jest powodem prześladowań. Pomoc psychologa z pewnością umocni dziecko w walce i zmotywuje do dalszych starań.

Pomoc dietetyka

To najważniejszy aspekt, biorąc pod uwagę chęć odchudzenia dziecka. Rodzice nie mają aż tak szerokiej wiedzy w tematyce żywienia i obliczania bilansów kalorycznych, dlatego pomoc specjalisty wydaje się w tym przypadku najważniejsza. Dietetyk nie tylko dokonuje obliczeń tkanki tłuszczowej, ale także dobiera potrawy tak, aby spełniały wymagania kulinarne dziecka. Smaczne i zdrowe potrawy to to, czego potrzebuje dziecko, zwłaszcza gdy zmaga się z otyłością!

Nagradzanie za sukcesy

Każdy zrzucony kilogram w przypadku otyłości u dziecka jest bardzo ważny. Trzymanie się planu dietetycznego i zawziętość w osiąganiu celu musi być nagradzana, aby dziecko otrzymywało dodatkowe bodźce do dalszych starań. Oczywiście nie chodzi tutaj o przekupywanie dziecka, ale o docenianie jego starań i motywowanie do dalszych sukcesów!

Aktywność fizyczna

Jeżeli dziecko niewiele się rusza, wówczas warto znaleźć coś, co interesuje dziecko i jednocześnie wspomaga go w walce z odchudzaniem. Przykładem może być tutaj zapisanie dziecka na basen, piłkę nożną lub sztuki walki. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w procesie chudnięcia i dorastania, dlatego znalezienie dyscypliny, która ciekawi nasze dziecko, wydaje się kluczowa.

autor: Klaudia Długowska

Udostępnij ten post:



  • MamaWiktora pisze:

    Najgorsze w tym wszystkim jest to, że inne dzieci bezlitośnie śmieją się z otyłości kolegów nie wiedząc, czy jest to choroba, czy nadmierny apetyt.. próbowałam odchudzić dziecko samodzielnie ale chyba jednak udamy się do dietetyka, żeby dziecko jak najlepiej zniosło ten proces. Ten artykuł otworzy oczy pewnie wielu rodzicom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Pasta z orzechów laskowych
Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdro...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...