Pałac w Natolinie, foto: Z. Żyburtowicz

Pałac w Natolinie – skarb polskiego dziedzictwa

Opublikowano: 14 grudnia 2018

Pałac w Natolinie wraz otaczającym go przepięknym parkiem to jeden z największych skarbów polskiego dziedzictwa kulturowego. Położony na granicy dwóch warszawskich dzielnic: Wilanowa i Ursynowa, obejmuje obszar 120 hektarów. Większa część dawnego parku jest obecnie rezerwatem przyrody „Las Natoliński”, ustanowionym w 1991 roku w celu ochrony pozostałości dawnej Puszczy Mazowieckiej, między innymi ponad 120 drzew, które mają status pomników przyrody. Żyją w nim dzikie zwierzęta charakterystyczne dla wilgotnych liściastych lasów niżu europejskiego, rzadkie owady, rośliny i grzyby.

Historia pałacu

Pałac w Natolinie (pierwotna nazwa to pałac w Bażantarii) został zbudowany w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII wieku przez ówczesnego właściciela Wilanowa Augusta Czartoryskiego. Zaprojektował go jeden z najlepszych architektów tego okresu, pochodzący z Saksonii Szymon Bogumił Zug. Nazwa Natolin została nadana przez jednego z kolejnych właścicieli Stanisława Kostkę Potockiego na cześć jego wnuczki, Natalii Potockiej, urodzonej w roku 1807. Nieopodal pałacu znajduje się jej pomnik, wykuty w piaskowcu przez Ludwika Kauffmanna, ucznia Antonio Canovy. Do tego wybitnego dzieła rzeźbiarskiego w stylu etruskiego grobowca, dojdziemy przez Most Mauretański, zaprojektowanym przez kolejnego wybitnego architekta – Henryka Marconiego.

Zabytkowe budynki

W skład założenia parkowo-pałacowego wchodzą także inne zabytkowe budynki – Oficyna Dworska z początku XIX wieku i Wozownia, a także położone w rezerwacie: Świątynia Dorycka, wzorowana na budowlach stojących w dawnej greckiej kolonii w Peastum (na południe od Neapolu) oraz imponujące, sztuczne ruiny rzymskiego akweduktu. Posiadłość w czasie I i II wojny światowej mocno ucierpiała, stacjonowała tu m.in. niemiecka jednostka Luftwaffe, a w dolnej części parku gestapo przeprowadzało egzekucje polskich patriotów.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie - sala jadalna

Po wojnie ówczesne komunistyczne władze wykorzystywały ją jako zamkniętą, rządową rezydencję. Często przebywali w niej zasłużeni partyjni funkcjonariusze: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz czy Władysław Gomułka. Od 1993 roku w Natolinie działa Kolegium Europejskie (College of Europe), międzynarodowy ośrodek edukacyjny, w którym kształcą się studenci ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie znajduje się pod opieką powstałej w 1993 roku Fundacji „Centrum Europejskie Natolin”, która zajmuje się nim w imieniu Skarbu Państwa. Dzięki pracy i staraniom wielu jej pracowników zabytkowe budynki oraz park są świetnie utrzymane. Wnętrza pałacu są udostępniane wszystkim zainteresowanym w czasie organizowanego corocznie letniego programu zwiedzania i Nocy Muzeów.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie, fot. Z. Żyburtowicz

_______________________________

Tekst: Magdalena Jędrzejewska-Pyrzanowska, Zenon Żyburtowicz

Zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lokal usługowy w centrum Warszawy
Lokal usługowy w warszawskim centrum to nie tylko przestrzeń...
dom jednorodzinny pod Warszawą
...
restauracja na randkę
Zastanawiasz się, gdzie zabrać swoją drugą połówkę na randkę...
Sing Sing
Podróż składem kulinarnego Orient Expressu jeszcze nigdy nie...
mieszkania na wynajem
Niestabilna sytuacja w gospodarce skłania wielu inwestorów d...