deklaracja PIT

PFR – jak skorzystać ze wstępnie wypełnionego PITa?

Opublikowano: 21 sierpnia 2018

Wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej jest dla większości podatników nieprzyjemnym obowiązkiem. Przy wypełnianiu formularzy, podatnicy narzekają na ich nieintuicyjność, częste zmiany oraz brak informacji na temat najczęstszych wątpliwości. Osoby nie zajmujące się profesjonalnie kwestiami księgowości i finansów chętnie korzystają więc, z tak zwanych wstępnie wypełnionych PIT. Jak można uzyskać ten dokument? Jak ułatwić sobie pracę nad drukiem księgowym?

PFR – czym jest i jak to działa

PFR to skrót od angielskiego określenia Pre-Filled Tax Return, w Polsce określanego jako wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Jest ono zapewniane, czy proponowane przez odpowiednie urzędy skarbowe, które przygotowują wstępnie wypełnione zeznanie, biorąc pod uwagę informacje przekazywane przez pracodawców i innych płatników (np. z dokumentów PIT-11). Z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego może skorzystać każdy spełniający określone kryteria podatnik, za pomocą Portalu Podatkowego. Wstępnie wypełnione zeznanie, można również pobrać przy pracy na odpowiednich programach księgowo-finansowych.

Zalety PFR  i dlaczego warto go wziąć pod uwagę?

Częściowo wypełniona deklaracja PIT, to przede wszystkim możliwość szybszej i wygodniejszej pracy dla podatnika. Większość informacji jest już wprowadzona do systemu i nie trzeba ich ręcznie przepisywać z dokumentów źródłowych, takich jak np. PIT-11. Dzięki temu, zmniejszamy również ryzyko błędów przy wpisywaniu, czy też nie musimy się zastanawiać gdzie i które dane należy wprowadzić.

Jak uzupełnić PFR  i prawidłowo skorzystać z pomocy

Przystępując do pracy nad indywidualną deklaracją podatkową, każda osoba powinna najpierw sprawdzić dane, jeżeli pobiera wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Zdarzają się sytuacje, że pracodawcy lub płatnicy w swoich dokumentach księgowych popełnili błąd. Nie warto więc z automatu uznawać, że dane te były prawidłowe. Po drugie należy uzupełnić swoje zeznanie o nieznane administracji podatkowej dane i informacje, na przykład wypełnić kwestie dotyczące możliwości przekazania 1% podatku na określoną Organizację Pożytku Publicznego lub wprowadzić dane z zakresu ulg i zwolnień. Przed wysłaniem PIT, tak samo jak w przypadku każdego innego druku księgowego, warto go ponownie sprawdzić.

Podsumowanie i rekomendacje

Wstępnie wypełniony PIT może być wygodnym rozwiązaniem powodującym znaczne zwiększenie komfortu pracy oraz zmniejszające ryzyko popełnienia wielu błędów. Do tego odczuwalnie skróci czas potrzebny do wypełnienia formularza oraz pracy nad nim. Należy jednak pamiętać, że automatyczne rozwiązania mają pewne ograniczenia i bez naszego sprawdzenia i odpowiedniego uzupełnienia, mogą wygenerować nieprawidłowy PIT. Każdy podatnik osobiście odpowiada za dane i informacje przekazywane do organów administracji podatkowej, a deklarowanie nieprawdy lub niepełnych informacji może narazić go na negatywne konsekwencje prawne. Ponadto, z automatu mogą również nie zostać uwzględnione przysługujące podatnikami zwolnienia czy ulgi, które mogą bezpośrednio przekładać się na jego zobowiązanie podatkowe.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *