odwodnienie

Pij na zdrowie, twój organizm potrzebuje wody

Opublikowano: 25 maja 2020

Aż 70 proc. masy ciała człowieka stanowi woda, która – jak wiadomo – jest niezbędna do życia. Bez jedzenia możemy przeżyć około miesiąca, bez wody – zaledwie- kilka dni. Skutki odwodnienia są poważne i odbijają się na pracy całego organizmu. Następstwem niedoboru wody w organizmie są zaburzenia pracy serca, bóle i zawroty głowy, omdlenia, wycieńczenie.

Suchość w ustach i zmniejszona ilość oddawanego moczu to pierwsze sygnały, że organizmowi brakuje wody. Kiedy odwodnienie sięga 5 proc., pojawiają się dodatkowe alarmujące symptomy: ból głowy, ospałość, mdłości, a nawet zaburzenia czucia. Przy niedoborze 10 proc. mocz jest zagęszczony, skóra się marszczy, cierpimy na bolesne skurcze mięśni. Grozi nam również utrata przytomności. Wystarczy 15 proc. utraty wody w organizmie, aby doświadczyć zaburzeń świadomości, drgawek, problemów z mówieniem. W skrajnych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do zgonu.

Po co nam woda?

Człowiek w znakomitej większości składa się z wody. To dzięki niej ciśnienie tętnicze jest utrzymywane w ryzach, mamy też prawidłową ciepłotę ciała. Woda poprawia ukrwienie wszystkich komórek, w tym mózgu. Dlatego odpowiednie nawodnienie poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania.

Woda wspomaga również pracę nerek, które oczyszczają organizm z toksyn. Nawadnianie ma także wpływ na system odpornościowy, ponieważ odpowiednio nawilżone błony śluzowe nosa i gardła we właściwy sposób chronią organizm przed chorobotwórczymi bakteriami.

Nawodnienie ma także wpływ na sprężystość skóry, a więc na jej odpowiednią strukturę, prawidłowy koloryt i promienny wygląd, a nawet na zachowanie szczupłej sylwetki. Woda jest zalecana w każdej diecie, nie mówiąc o treningach, przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Pij więc na zdrowie!

Przyczyny odwodnienia

Odwodnienie najczęściej jest konsekwencją ostrej biegunki i wymiotów. Choroby, którym towarzyszy wysoka gorączka, także wiążą się z ryzykiem odwodnienia Problem może występować też latem, gdy dochodzi do przegrzania organizmu. Pocenie się oznacza bowiem utratę wody i elektrolitów. Dlatego, gdy na zewnątrz utrzymuje się wysoka temperatura, koniecznie trzeba pić duże ilości płynów.

Wreszcie sport. Mimo że aktywność jest sama w sobie pozytywna i zalecana, a wręcz konieczna, by utrzymać dobrą formę, sprawność i samopoczucie, to trzeba pamiętać o określonych zasadach i ich przestrzegać. Intensywnie ćwicząc, wydalamy z organizmu spore ilości wody w postaci potu. Te niedobory trzeba uzupełniać, dlatego nieodzownym elementem każdego sportowca, również amatora, podczas treningu musi być butelka wody. Osoby odchudzające się, a także będące na diecie również nie mogą zapominać o nawadnianiu.

odwodnienie

Należy mieć świadomość, że przyjmowane leki też nie są obojętne. Te przeczyszczające, moczopędne i psychotropowe także „odchudzają” organizm z wody. Podobne działanie mają używki – alkohol i kofeina, a nawet tak powszechna sól spożywcza. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze kulinarne przyjemności to często cisi „złodzieje” wody.

Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu

Odwodnienie nadchodzi niepostrzeżenie, ale jego skutki są opłakane. Stąd warto zapobiegać i profilaktycznie pić dużo wody – to zawsze wyjdzie nam na zdrowie. Aby nie doszło do odwodnienia, człowiek powinien spożywać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. To nie musi być woda, mogą to być także zupy, soki, ziołowe herbaty. Pić należy cały dzień, drobnymi łykami. Po jedzeniu warto zaczekać pół godziny i dopiero się napić, dzięki temu nie zakłócimy pracy enzymów trawiennych.

Jeśli jednak dojdzie do odwodnienia, powstaje pytanie: co robić? Odwodnionej osobie podaje się roztwory zawierające oczywiście cytrynian sodu, potas, glukozę. Dodatkowo pacjent powinien jeść słone krakersy i paluszki, żeby uzupełnić niedobory sodu. W przypadku uporczywych wymiotów konieczna jest hospitalizacja i nawadnianie dożylne.

Anna Twardowska

 

Udostępnij ten post:



  • Marysia pisze:

    Sama wiem, że trudno sobie wyrobić nawyk, ale mogę też potwierdzić, że codzienne picie zalecanych 2 l wody daje efekty. Lepsze samopoczucie, cera, zdrowie na pewno też.

  • Anna Maria pisze:

    Sama prawda, woda to podstawa. Prawidłowa praca nerek, serca, nie mówiąc o ogólnej formie czy wyglądzie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...