Puławy

Puławy. Z myślą o człowieku

Opublikowano: 14 czerwca 2017

Puławy to miasto, które urzeka bogactwem kulturowym i przyjazną przestrzenią miejską. Lasy i zadrzewienia stanowią aż 36 proc. jego powierzchni. To jedno z najbardziej zielonych miejsc Lubelszczyzny. Turysta jest tu mile widzianym gościem, na którego czeka wiele atrakcji.

Do Puławypoznania ducha oświeceniowych Puław zachęca zabytkowy park Czartoryskich, a w nim muzeum tego znamienitego arystokratycznego rodu. Przygodę z turystyką wodną oferuje Marina Puławy – nowoczesny obiekt, obsługujący nie tylko ruch wodny, lecz także będący przystanią dla kamperów. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem, który łączy dwie przeprawy mostowe. Rowerowe eskapady oznakowanymi szlakami, spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem i Kurówką oraz rejsy łodziami w Marinie Puławy to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

 

Okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie. Woda wyrzeźbiła tu w lessie sieć wąwozów głębokich nawet na 10 m. Tereny te są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, wędrówek na nartach biegowych i z kijkami nordic walking. Amatorów narciarstwa skuszą świetnie przygotowane stoki narciarskie.

Marka miasta kojarzona jest z Zakładami Azotowymi „Puławy” SA, najbardziej rentowną i najstabilniejszą spółką w regionie. To dzięki temu krajowemu liderowi rynku chemicznego od lat 60. XX w. nastąpił rozwój miasta. Przyczyniło się to do szybkiego wzrostu liczby ludności oraz napływu wykwalifikowanej kadry. Dlatego Puławy to dziś także silny ośrodek naukowo-badawczy – miasto jest siedzibą Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii oraz Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa.

Puławy

Jednym z najważniejszych projektów, które sprzyjają rozwojowi gospodarczemu Puław, było utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, usytuowanego na terenie o znaczącym potencjale produkcyjnym i logistycznym. Przedsiębiorcom, którzy decydują się na uruchomienie tu działalności, miasto oferuje udogodnienia w kwestiach podatkowych. Wszystko dzięki temu, że zarówno park, jak i uzbrojone tereny inwestycyjne w Puławach zostały objęte specjalną strefą ekonomiczną. Zapraszamy do Puław.

 

Fot. Adam Kozieł (2), Piotr Kawka (1)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rok Rzeki Wisły
Cieszymy się że nasza rzeka została uhonorowana przez Se...
Góra Kalwaria
Chciałbym, żeby Góra Kalwaria kojarzyła się z przyjaznym...
Andrzej Nowakowski
Turyści zachwyceni są widokiem, jaki rozpościera się...
Toruń
W przeszłości decydowała o lokalizacji, rozwoju i bogact...