karta pamięci

Rodzaje i rozmiary kart pamięci – komu przyda się karta SD 128GB?

Opublikowano: 30 czerwca 2022

Chociaż każdego z nas raczej cieszy, że nowe standardy technologii pozwalają na oglądanie filmów w świetnej jakości czy wykonywanie zdjęć o dużej rozdzielczości przy użyciu smartfona, ta sytuacja ma także swoją ciemniejszą stronę. Pliki w wysokiej jakości ważą zdecydowanie więcej i wymagają większej pojemności dysków – niezależnie czy mówimy tutaj o telefonach, laptopach czy komputerach stacjonarnych. Z pomocą mogą przyjść nam karty pamięci – jakie są ich rodzaje i komu może się przydać większa karta pamięci?

Karty pamięci – jak działają i w jakich rozmiarach można je znaleźć?

Karty pamięci są nośnikiem, który umożliwia nam zapis danych i przechowywanie plików. Niezależnie od tego, czy nasza karta to karta SD 128GB, czy karta CF (Compact Flash) o pojemności 1TB – możemy na niej zachować dowolne zdjęcia, teksty czy filmy, by następnie mieć do nich dostęp na innym urządzeniu, o ile oczywiście posiada ono dedykowane do tego wejście.

Karty pamięci zasadniczo nie różnią się za bardzo od dysków SSD, jeśli chodzi o technologię zapisu. Także nie posiadają ruchomych elementów i niestraszne są im wstrząsy czy upadki. Ze względu na pojemność i użytą technologię, karty pamięci dzielimy na:

  • karty SD – to podstawowy rodzaj kart pamięci. Karty SD są znacznie mniejsze niż dyski zewnętrzne lub pendrive, jednak nie na tyle małe, by zmieścić je we współczesnych smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Nie oznacza to jednak, że straciły one zupełnie na znaczeniu – karty SD są ciągle wykorzystywane w aparatach fotograficznych, laptopach, kamerach czy nawet dronach;
  • karty MicroSD – ten rodzaj kart znalazł swoje zastosowanie w nowoczesnych telefonach, do których zmieszczenie standardowej karty SD nie byłoby możliwe. Ich największym atutem jest kompaktowy rozmiar, idący w parze z dużą pojemnością;
  • karty CF – ten rodzaj kart jest stosowany zazwyczaj w przemyśle filmowym i fotograficznym. Karty pamięci w technologii CF są duże, jednak potrafią zmieścić znacznie większą ilość danych niż karty SD.

Karta SD 128GB – czyli jaka?

Chociaż wyszczególniliśmy podstawowy podział kart pamięci, mogą się one dzielić także w obrębie jednego typu. Przykładem mogą być tutaj karty SD – ich technologia zmieniała się wraz z czasem i powstawały kolejne rozwiązania, które pomagały ulepszyć ich parametry.

Tym sposobem możemy podzielić karty SD na trzy dodatkowe typy, które pomogą nam od razu oszacować ich pojemność. Są to kolejno:

  • SD – o pojemności do 2GB;
  • SDHC – o pojemności do 32GB;
  • SDXC – o pojemności do 2TB.

Jeśli więc interesuje nas karta SD 128GB, powinniśmy szukać na sklepowych półkach tych kart, które mają oznaczenie SDXC.

Komu przyda się karta SD 128GB?

Jeśli interesuje nas karta do telefonu, to musimy poszukać karty MicroSD, jednak klasyczne karty SD także mogą znaleźć zastosowanie w wielu sprzętach, chociażby w kamerach czy aparatach fotograficznych. Karta SD 128GB to także świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby nieco zwiększyć pojemność swojego laptopa.

Karta SD 128GB może przydać się również w sytuacji, kiedy dysk przenośny będzie zbyt duży w stosunku do naszych potrzeb. Chociaż nie jest ona tak mała jak karta MicroSD, jej przenoszenie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż nawet najmniejszego dysku.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *