sklep internetowy

Sklep B2B – jak i gdzie go założyć?

Opublikowano: 12 września 2020

Sklep internetowy w dzisiejszych czasach to najbardziej skuteczna metoda prowadzenia handlu. Dzięki możliwością Internetu, możliwe jest dotarcie do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Wiele osób woli robić zakupy za pomogą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu. o dowolnej porze. Warto zaznaczyć, że sklep online sprawdza się bardzo dobrze w przypadku transakcji określonych skrótem “b2b”, które dotyczą relacji między firmami.

Co warto wiedzieć o sklepie b2b?

Sklepy internetowe b2b powinny charakteryzować się wieloma specjalnymi cechami. Odpowiednie zaprojektowanie strony umożliwi prowadzenie handlu w sieci. Jest to proces wieloetapowy, który uwzględnia mnóstwo ważnych aspektów. Ważna jest odpowiednia szata graficzna oraz interfejs, umożliwiający sprawne poruszanie się po platformie. Warto zaznaczyć, że wykończenie graficzne powinno być dobrane pod kątem tego, jaki rodzaj działalności jest prowadzony, aby dodatkowo pełnił rolę marketingową. Klienci w pierwszej kolejności odbierają bodźce wzrokowe.

Projektując sklep b2b trzeba też wziąć pod uwagę optymalizację pod kątem tego, żeby był atrakcyjny dla wyszukiwarki. Dzięki temu jego miejsce w rankingu się zwiększa, a co za tym idzie, łatwiej będzie dotrzeć do odbiorców. Strona musi być także pozbawiona błędów strukturalnych, powinna też być zoptymalizowana pod względem czasu ładowania oraz musi posiadać odpowiednio sformułowane treści.

Sklep b2b to relacja między firmami, czyli zwykle sieć, w której udział biorą producenci, dystrybutorzy i hurtownicy. Każdy podmiot to niezwykle istotne ogniwo w procesie sprzedaży. Działanie sklepu w ramach oferty b2b wiąże się z przygotowaniem oferty, potwierdzeniem zamówienia, dokonaniem płatności, realizacją transakcji oraz poszukiwaniem nowych ofert. W tym wypadku można wyróżnia się rynek horyzontalny, który obejmuje swoim zasięgiem różne branże oraz wertykalny, związany z jedna branżą.

Jak założyć sklep b2b?

Aby założyć sklep b2b, konieczne jest przejście kilku niezwykle istotnych kroków. Przede wszystkim warto wiedzieć, że taki portal współpracuje tylko z zarejestrowaną wersją właściwego programu. Konieczne jest także dopełnienie najważniejszych spraw urzędowych. Należy udać się do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, aby uzyskać wpis do rejestru, który sprawia, że właściciel staje się przedsiębiorcą. Rejestracja jest dosyć prosta, jednak przed jej podjęciem dobrym pomysłem jest ustalenie z biurem rachunkowym lub księgowym na jakich zasadach ma być prowadzona działalność.

Wady i zalety sklepu internetowego b2b

Sklep internetowy działający na zasadach B2B wiąże się z wieloma zaletami. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim zgodnie z założeniami umowy dostaje się kwotę brutto i można samodzielnie zdecydować czy płaci się składki ZUS czy nie. Dodatkowo nie można pominąć różnych, dostępnych form opodatkowania, które pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Efektem czego, na koniec miesiąca pozostaje więcej pieniędzy. Wady takiego systemu mogą się przede wszystkim wiązać z tym, że jeżeli pracodawca zatrudnia innych pracowników, zgodnie z założeniami wcale nie musi im płacić za urlop.

Czym się różni system B2B i B2C?

Warto wiedzieć czym się od siebie różnią systemy B2B oraz B2C. W przypadku systemy B2B konsumenci płacą dokładnie taką samą cenę, jaką płacą nabywcy. W b2b wszystko jest zależne od klienta. Osoby, które składają duże zamówienia, lub negocjują inne warunki, mogą korzystać ze specjalnego cennika.

Różnicą jest także sam mechanizm płatności. W transakcji B2C klienci wybierają produkty i płacą za nie w formie kart kredytowych lub gotówki. Sytuacja wygląda trochę inaczej przy transakcjach B2B, gdzie transakcja wymaga bardziej złożonego systemu. Klienci mogą wybrać interesujący ich towar i zorganizować dostawę poprzez uzgodniony kanał logistyczny. Nie płaca oni w momencie złożenia zamówienia, ale kiedy otrzymują fakturę.

Można powiedzieć, że transakcje w formie B2B mają charakter cykliczny z uwagi na to, że dane produkty wprowadza się do obrotu i można powielać ten proces. Klient końcowy nie widzi tego procesu. Jednak w przypadku modelu b2c, nabywca może nabyć towar w jednym lub w drugim sklepie bez zobowiązania się wykonania kolejnych zakupów.

Warto wiedzieć jak i gdzie można założyć sklep działający w oparciu o system B2B, a także z czym dokładnie się on wiąże i jakie ma zalety. Jest to bez wątpienia bardzo interesująca propozycja.

Sklep B2B założyć na platformie CStore.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
e-commerce
W erze cyfrowej, gdzie każde kliknięcie ma znaczenie, zakupy...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...
Internet mobilny bez limitu
W epoce intensywnego rozwoju technologii cyfrowych i ciągłeg...
Sklep internetowy
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego biznesu...