Spartaqs – Bezpieczeństwo bez kompromisów

Opublikowano: 13 września 2018

Nie jesteśmy sklepem z dronami na półce, lecz firmą tworzącą technologie dla naszych partnerów w oparciu o autorskie konstrukcje, wynalazki i patenty – mówi Sławomir Huczała, współwłaściciel i główny konstruktor firmy Spartaqs Sp. z o.o.

Jakie możliwości dają drony oferowane przez Spartaqs?

– Na wstępie należałoby wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem „dron”, bowiem zarówno produkty te, jak i wyobrażenie o nich, dopiero się kształtują. Przypatrując się chaosowi pojęciowemu, który towarzyszy rozmowom o dronach, postanowiliśmy wprowadzić nową kategorię, która porządkuje ten temat i ustanawia rozróżnienie profesjonalnych maszyn od amatorskich konstrukcji tego typu.

„Dronoidy” to profesjonalne, autonomiczne roboty latające, pływające i jeżdżące. Urządzenia te wykonują wysoko specjalizowane zadania realizowane przy minimalnym udziale człowieka.

Dronoida nie trzeba pilotować, gdyż zaprogramowana misja może zostać zrealizowana w autonomicznym trybie lotu. Dronoidem można wykonać konkretne zadanie w trybie manualnym lub bezobsługowym. Można np. śledzić przemieszczający się pojazd lub zlecić dronoidowi obserwację i podążanie za określonym celem bez udziału pilota czy operatora. Misję może wykonać też wojskowy dron zwiadowczy, ale będzie to urządzenie zazwyczaj duże, drogie i niedostępne na rynku innym niż wojskowy.

W ofercie Spartaqs jest pięć różnych platform będących bazą do budowy dronoida działającego w dowolnym środowisku i realizującego najróżniejsze, nawet najbardziej skomplikowane zadania.

Na spotkaniu z potencjalnym klientem oceniamy, jakie potrzeby i zadania ma realizować dronoid, i takie zrobotyzowane konstrukcje budujemy „pod klucz” dla naszych odbiorców. Nie jesteśmy sklepem z dronami na półce, lecz firmą tworzącą technologie dla naszych partnerów w oparciu o autorskie konstrukcje, wynalazki i patenty.

Czy każdy – od amatora po żołnierza – znajdzie u państwa rozwiązanie na miarę swoich potrzeb?

– Dronoidy dają niespotykane dotąd możliwości, są odporne na warunki atmosferyczne, a katalog ich zastosowań ciągle się poszerza. Z tego względu cena tych urządzeń jest adekwatna do ich jakości, możliwości oraz wykonania. Nasza oferta raczej nie zachęci amatora kręcenia wesel czy wakacji z rodziną, gdyż proponowane przez nas dronoidy to wyspecjalizowane pojazdy, pozwalające na realizację skomplikowanych, zaawansowanych zadań. Przemysł, wojsko, Policja, Straż Graniczna oraz inne służby mundurowe i cywilne – to do tych odbiorców w pierwszej kolejności Spartaqs adresuje swoją ofertę.

Co pozwala sprostać zapotrzebowaniu służb mundurowych i czego oczekują w tym obszarze polskie Siły Zbrojne?

– Wiele firm proponuje służbom mundurowym drony chińskiej produkcji lub zbudowane na ich bazie. Czym innym jest dron ze sklepu modelarskiego, dedykowany do kręcenia filmów,  a czym innym konstrukcja wykonana w najwyższym standardzie bezpieczeństwa, przeznaczona do realizacji specyficznych misji w trudnych warunkach. Projekty, które wykonujemy, są opracowane w Polsce i wykonane z krajowych podzespołów. Czasy, gdy polski produkt był synonimem tandety, odeszły w niepamięć. Produkowane w kraju elementy do budowy dronoidów cechuje najwyższa światowa jakość. Spartaqs koncentruje się na wykorzystaniu krajowych komponentów. Know-how, patenty i kilkadziesiąt własnych rozwiązań to wynik pracy naszego biura konstrukcyjnego. Przed budynkiem firmy Spartaqs powiewa biało-czerwona flaga, a to zobowiązuje.

Produkt wykonany na zamówienie z najlepszych komponentów ma swoją cenę.

Nasze doświadczenie mówi, że za jakość, osiągi i bezpieczeństwo warto zapłacić. Nasze produkty wykonane są ze specjalnie opracowanego włókna węglowego odpornego na zakłócenia elektromagnetyczne. Wszystkie elementy w technologii 3D drukujemy na profesjonalnych maszynach z filamentu certyfikowanego dla zastosowań lotniczych. Elementy napędowe są precyzyjnie dobrane z najlepszych komponentów i skalibrowane do konkretnej jednostki. Elektronika posiada pełną redundancję, w tym blok zasilania awaryjnego. Posiadamy park maszynowy wyposażony w sześć nowoczesnych drukarek 3D, dwie frezarki CNC, tokarki oraz pełne zaplecze techniczne. Posiadamy też własne biuro programistyczne, projektowe, prototypownię, laboratorium badawczo-pomiarowe i tunel aerodynamiczny. Obecnie tworzymy linię produkcyjną wyposażoną w najlepsze maszyny i nowoczesne zaplecze. Sprostamy każdemu zadaniu. Sposób wykonania dronoidów oraz ich charakter dobrze wyraża motto firmy: „Bezpieczeństwo bez kompromisów”.

Rozmawiała: Małgorzata Szerfer-Niechaj

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...