Płyty betonowe

Sposoby zastosowania płyt betonowych

Opublikowano: 7 marca 2022

Płyty wykonane z betonu, w tym elementy ażurowe, najczęściej spotykane są na chodnikach oraz drogach dojazdowych do posesji. Warto jednak wiedzieć, że mogą one być wykorzystywane w wielu innych miejscach i z powodzeniem uzupełniać aranżację, wzbogacając ją o dodatkowe walory wizualne. W artykule opiszemy, gdzie polecane jest montowanie tego typu rozwiązań.

Zalety w praktyce

Płyty betonowe są częstym wyborem klientów. Składa się na to szereg czynników, w tym:

  • wysoka trwałość i wytrzymałość bez względu na warunki panujące w otoczeniu, w tym pogodowe (słońce, deszcz, śnieg, mróz), oraz na natężenie ruchu pieszego i kołowego,
  • antypoślizgowość połączona z niską ścieralnością i twardością, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania w każdym miejscu,
  • wysoka przepuszczalność wody, szybkie jej odprowadzanie bez szybkiego powstawania kałuż,
  • łatwość ułożenia – możliwy jest samodzielny montaż, do czego służą są między innymi specjalne wsporniki,
  • bezproblemowa konserwacja, która polega na okresowym sprzątaniu, myciu albo impregnowaniu za pomocą preparatów łatwo dostępnych w sklepach budowlanych.

Dodatkową zaletą jest możliwość dopasowania do aranżacji pod względem kształtu (poszczególne elementy można docinać) czy kolorystyki, a także poziomu funkcjonalności (zwiększona grubość, do 12 cm, zapewnia odporność na największe przeciążenia). Wyroby te można z powodzeniem stosować na zróżnicowanych terenach, nawet tych, które są położone pionowo czy pod kątem, na przykład skarpach. Więcej o płytach betonowych na stronie https://www.superbruk.com.pl/oferta/plyty-betonowe/)

Płyty betonowe w warunkowych domowych

Na posesji rozwiązania te sprawdzą się przede wszystkim jako nawierzchnia służąca do ruchu pieszego. Za ich pomocą można wyznaczyć ścieżki ogrodowe, co uporządkuje komunikację na działce i pozwoli wyodrębnić granice poszczególnych stref, w tym grillowiska czy tarasu. To także sposób na wydzielenie powierzchni trawy, która nie będzie użytkowana na co dzień, ma pełnić rolę dekoracji.

Nawierzchnie tego typu sprawdzają się również na podjazdach i tam, gdzie parkowane są samochody, w tym w zamkniętych pomieszczeniach typu garaże. Spotykane są ogrodzenia, w których elementy poziome są wykonane z płyt chodnikowych. Częste zastosowanie to również umocnienia skarp – jest to dodatkowo korzystne na potrzeby sadzenie roślin.

Walory estetyczne są podnoszone dzięki temu, że płyty ażurowe można uzupełnić dowolnym rodzajem wypełnienia. W ogrodzie sprawdzi się trawa, w innych miejscach można zastosować żwir, grys czy otoczaki i dobrać odpowiedni kolor. Często stanowi to atrakcyjny element aranżacji całej posesji.

Zastosowania w przestrzeni publicznej i przemysłowej

Tak jak na posesjach prywatnych, tak również w przypadku innych miejsc płyty betonowe służą głównie jako powierzchnia przeznaczona do ruchu pieszego i samochodowego. Są one popularne na przykład na drogach dojazdowych, które znajdują się na terenach podmokłych i bagiennych, a także w miejscach, które służą jako parkingi czy przestrzenie pozwalające na ruch lub postój pojazdów ciężarowych.

Odrębne przeznaczenie mają płyty z tzw. „guzkami”. Służą do wyodrębniania części ciągów komunikacyjnych, które znajdują się bezpośrednio przed przejściami dla pieszych czy krawędziami peronów. Wzmacnia to poziom bezpieczeństwa i pozwala w szczególności osobom niedowidzącym oraz niewidomym na sprawniejsze poruszanie się w otoczeniu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Regeneracja skrzyni biegów
Regeneracja skrzyni biegów j...
projekty domów,
Podczas planowania budowy domu jednorodzinnego, lub...
Meble do salonu
Wybór mebli do salonu może być nie lada wyzwaniem. Mnogość r...
kominek elektryczny
Innowacyjne rozwiązania zdob...
kotły gazowe
Kotły gazowe są popularnymi urządzeniami do ogrzewania nie t...