Menu
Płyty betonowe

Sposoby zastosowania płyt betonowych

Płyty wykonane z betonu, w tym elementy ażurowe, najczęściej spotykane są na chodnikach oraz drogach dojazdowych do posesji. Warto jednak wiedzieć, że mogą one być wykorzystywane w wielu innych miejscach i z powodzeniem uzupełniać aranżację, wzbogacając ją o dodatkowe walory wizualne. W artykule opiszemy, gdzie polecane jest montowanie tego typu rozwiązań.

Zalety w praktyce

Płyty betonowe są częstym wyborem klientów. Składa się na to szereg czynników, w tym:

  • wysoka trwałość i wytrzymałość bez względu na warunki panujące w otoczeniu, w tym pogodowe (słońce, deszcz, śnieg, mróz), oraz na natężenie ruchu pieszego i kołowego,
  • antypoślizgowość połączona z niską ścieralnością i twardością, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania w każdym miejscu,
  • wysoka przepuszczalność wody, szybkie jej odprowadzanie bez szybkiego powstawania kałuż,
  • łatwość ułożenia – możliwy jest samodzielny montaż, do czego służą są między innymi specjalne wsporniki,
  • bezproblemowa konserwacja, która polega na okresowym sprzątaniu, myciu albo impregnowaniu za pomocą preparatów łatwo dostępnych w sklepach budowlanych.

Dodatkową zaletą jest możliwość dopasowania do aranżacji pod względem kształtu (poszczególne elementy można docinać) czy kolorystyki, a także poziomu funkcjonalności (zwiększona grubość, do 12 cm, zapewnia odporność na największe przeciążenia). Wyroby te można z powodzeniem stosować na zróżnicowanych terenach, nawet tych, które są położone pionowo czy pod kątem, na przykład skarpach. Więcej o płytach betonowych na stronie https://www.superbruk.com.pl/oferta/plyty-betonowe/)

Płyty betonowe w warunkowych domowych

Na posesji rozwiązania te sprawdzą się przede wszystkim jako nawierzchnia służąca do ruchu pieszego. Za ich pomocą można wyznaczyć ścieżki ogrodowe, co uporządkuje komunikację na działce i pozwoli wyodrębnić granice poszczególnych stref, w tym grillowiska czy tarasu. To także sposób na wydzielenie powierzchni trawy, która nie będzie użytkowana na co dzień, ma pełnić rolę dekoracji.

Nawierzchnie tego typu sprawdzają się również na podjazdach i tam, gdzie parkowane są samochody, w tym w zamkniętych pomieszczeniach typu garaże. Spotykane są ogrodzenia, w których elementy poziome są wykonane z płyt chodnikowych. Częste zastosowanie to również umocnienia skarp – jest to dodatkowo korzystne na potrzeby sadzenie roślin.

Walory estetyczne są podnoszone dzięki temu, że płyty ażurowe można uzupełnić dowolnym rodzajem wypełnienia. W ogrodzie sprawdzi się trawa, w innych miejscach można zastosować żwir, grys czy otoczaki i dobrać odpowiedni kolor. Często stanowi to atrakcyjny element aranżacji całej posesji.

Zastosowania w przestrzeni publicznej i przemysłowej

Tak jak na posesjach prywatnych, tak również w przypadku innych miejsc płyty betonowe służą głównie jako powierzchnia przeznaczona do ruchu pieszego i samochodowego. Są one popularne na przykład na drogach dojazdowych, które znajdują się na terenach podmokłych i bagiennych, a także w miejscach, które służą jako parkingi czy przestrzenie pozwalające na ruch lub postój pojazdów ciężarowych.

Odrębne przeznaczenie mają płyty z tzw. „guzkami”. Służą do wyodrębniania części ciągów komunikacyjnych, które znajdują się bezpośrednio przed przejściami dla pieszych czy krawędziami peronów. Wzmacnia to poziom bezpieczeństwa i pozwala w szczególności osobom niedowidzącym oraz niewidomym na sprawniejsze poruszanie się w otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023