sterylizacja psa

Sterylizacja psa – jak wybrać weterynarza do tego zabiegu

Opublikowano: 29 października 2021

Sterylizacja psa to popularny zabieg, którego celem jest regulowanie ilości urodzeń wśród zwierząt. W przypadku psów kontakty seksualne powiązane są z działaniem hormonów, a nie potrzebą miłości i pragnieniem akceptacji. Procedura sterylizacji jest uznawana za zabieg przynoszący więcej korzyści niż wad.

Na czym polega sterylizacja, a na czym kastracja?

Na wstępie warto omówić różnice między sterylizacją i kastracją. Pierwszy z zabiegów odnosi się do zablokowaniem możliwości zajścia w ciążę przez suczkę, bez zablokowania jej hormonów płciowych. Z kolei kastracja odnosi się do podwiązania jajowodów i wycięcia macicy u suszki lub też podwiązania nasieniowodów. W tym drugim przypadku pojawiają się dodatkowe korzyści zdrowotne, związane z brakiem wydzielania hormonów. Nadmierne wydzielanie hormonów oraz cieczka u suczki mogą prowadzić do ropnego zapalenia bakteryjnego i tym samym późniejszej konieczności usunięcia macicy, a także wyższej śmiertelności wśród zwierząt. Warto wiedzieć o tym, że każda ciąża zwiększa ryzyko śmierci suczki, a także jej młodych, a także może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u zwierzęcia. Tym samym należy obalić mit, zgodnie z którym każda suczka powinna przynajmniej raz w życiu urodzić młode – w rzeczywistości ciąża wcale jej nie służy. Wiele informacji na temat kastracji i sterylizacji można znaleźć na stronie: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/fakty_i_mity_o_kastracjisterylizacji/

Jak wybrać weterynarza do zabiegu?

Decydując się na zabieg sterylizacji/kastracji psa, warto wybrać dobrego specjalistę. W tym kontekście szczególne znaczenie ma wiedza i doświadczenie weterynarza, a także jego podejście do zwierząt. Dobry specjalista powinien cechować się świadomością nowoczesnych technik badania i metod leczenia. Warto także sprawdzić, czy weterynarz posiada stosowne dyplomy i certyfikaty, a także czy jest osobą empatyczną.

Jak przygotować psa do sterylizacji?

W wielu wypadkach proces przygotowania psa do sterylizacji wymaga dodatkowych badań, zwłaszcza w sytuacji, gdy zabieg ma przeprowadzić inny weterynarz niż ten, który na co dzień zajmuje się leczeniem zwierzęcia. Zwykle lekarze przeprowadzają badanie palpacyjne węzłów chłonnych oraz osłuchowe serca. W przypadku starszych zwierząt konieczne jest wykonanie EKG oraz morfologii. Przed samym zabiegiem nie należy karmić psa przez około 12 godzin, a dodatkowo warto ograniczyć podawanie wody. W gabinecie weterynarza zwierzę otrzyma kroplówkę, dzięki czemu zapewniony zostanie odpowiedni poziom nawodnienia i odżywienia organizmu. Niestety po zabiegu z narkozą zwierzę może mieć pewne skutki uboczne takie jak wymioty, nudności. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kołnierz pooperacyjny, który będzie zapobiegał psu dostępu do operowanych miejsc. W przypadku suczek zwykle proces leczenia jest dłuższy i może przebiegać do dwóch-trzech tygodni. Później jednak suczka może powrócić do pełnej sprawności i normalnego funkcjonowania. Warto wybrać dobrego specjalistę, czyli weterynarza z doświadczeniem, który sprawi, że cała procedura przygotowań, samego zabiegu oraz rekonwalescencji, przebiegnie sprawnie i jak najmniej boleśnie dla zwierzęcia, a także dla samego właściciela.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...