sterylizacja psa

Sterylizacja psa – jak wybrać weterynarza do tego zabiegu

Opublikowano: 29 października 2021

Sterylizacja psa to popularny zabieg, którego celem jest regulowanie ilości urodzeń wśród zwierząt. W przypadku psów kontakty seksualne powiązane są z działaniem hormonów, a nie potrzebą miłości i pragnieniem akceptacji. Procedura sterylizacji jest uznawana za zabieg przynoszący więcej korzyści niż wad.

Na czym polega sterylizacja, a na czym kastracja?

Na wstępie warto omówić różnice między sterylizacją i kastracją. Pierwszy z zabiegów odnosi się do zablokowaniem możliwości zajścia w ciążę przez suczkę, bez zablokowania jej hormonów płciowych. Z kolei kastracja odnosi się do podwiązania jajowodów i wycięcia macicy u suszki lub też podwiązania nasieniowodów. W tym drugim przypadku pojawiają się dodatkowe korzyści zdrowotne, związane z brakiem wydzielania hormonów. Nadmierne wydzielanie hormonów oraz cieczka u suczki mogą prowadzić do ropnego zapalenia bakteryjnego i tym samym późniejszej konieczności usunięcia macicy, a także wyższej śmiertelności wśród zwierząt. Warto wiedzieć o tym, że każda ciąża zwiększa ryzyko śmierci suczki, a także jej młodych, a także może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u zwierzęcia. Tym samym należy obalić mit, zgodnie z którym każda suczka powinna przynajmniej raz w życiu urodzić młode – w rzeczywistości ciąża wcale jej nie służy. Wiele informacji na temat kastracji i sterylizacji można znaleźć na stronie: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/fakty_i_mity_o_kastracjisterylizacji/

Jak wybrać weterynarza do zabiegu?

Decydując się na zabieg sterylizacji/kastracji psa, warto wybrać dobrego specjalistę. W tym kontekście szczególne znaczenie ma wiedza i doświadczenie weterynarza, a także jego podejście do zwierząt. Dobry specjalista powinien cechować się świadomością nowoczesnych technik badania i metod leczenia. Warto także sprawdzić, czy weterynarz posiada stosowne dyplomy i certyfikaty, a także czy jest osobą empatyczną.

Jak przygotować psa do sterylizacji?

W wielu wypadkach proces przygotowania psa do sterylizacji wymaga dodatkowych badań, zwłaszcza w sytuacji, gdy zabieg ma przeprowadzić inny weterynarz niż ten, który na co dzień zajmuje się leczeniem zwierzęcia. Zwykle lekarze przeprowadzają badanie palpacyjne węzłów chłonnych oraz osłuchowe serca. W przypadku starszych zwierząt konieczne jest wykonanie EKG oraz morfologii. Przed samym zabiegiem nie należy karmić psa przez około 12 godzin, a dodatkowo warto ograniczyć podawanie wody. W gabinecie weterynarza zwierzę otrzyma kroplówkę, dzięki czemu zapewniony zostanie odpowiedni poziom nawodnienia i odżywienia organizmu. Niestety po zabiegu z narkozą zwierzę może mieć pewne skutki uboczne takie jak wymioty, nudności. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kołnierz pooperacyjny, który będzie zapobiegał psu dostępu do operowanych miejsc. W przypadku suczek zwykle proces leczenia jest dłuższy i może przebiegać do dwóch-trzech tygodni. Później jednak suczka może powrócić do pełnej sprawności i normalnego funkcjonowania. Warto wybrać dobrego specjalistę, czyli weterynarza z doświadczeniem, który sprawi, że cała procedura przygotowań, samego zabiegu oraz rekonwalescencji, przebiegnie sprawnie i jak najmniej boleśnie dla zwierzęcia, a także dla samego właściciela.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
prywatna opieka medyczna
Opieka medyczna może działać w oparciu o dwie formuły. Pierw...
mikrobiom skóry
O tym, jak dbać o skórę, czym jest mikrobiom skóry,...
antykoncepcja hormonalna
Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość...
dna moczanowa
Kwas moczowy jest to organiczny związek chemiczny stanowiący...
żele intymne
Sprawy związane z seksualnością w coraz mniejszym stopniu są...