Działpol

Sukces dzięki innowacjom

Opublikowano: 3 października 2016

Gospodarstwo rolne w Działyniu powstało w 2000 r. w wyniku przekształcenia byłego Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Działyniu w spółkę pracowniczą Działpol Sp. z o.o. Jest ono aktywnym członkiem Grupy Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych w Działyniu Sp. z o.o. oraz Spółdzielni Producentów Mleka Działyń Sp. z o.o.

Działpol gospodaruje na powierzchni około 1,5 tys. ha użytków rolnych. Prowadzi na nich zrównoważoną gospodarkę rolną w oparciu o racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, co ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Stosuje prawidłowy dobór i sukcesję roślin dla ograniczenia wzrostu organizmów szkodliwych dla upraw, w celu produkcji najwyższej jakości mleka, zbóż, rzepaku i kukurydzy, przy jednoczesnej trosce o zachowanie walorów środowiska naturalnego. Obok podstawowej działalności, jaką jest produkcja mleka i płodów rolnych, dodatkowo prowadzi odchów zwierząt do dalszej hodowli, doradztwo rolne oraz usługi na rzecz producentów rolnych.

W gospodarstwie aktualnie utrzymywanych jest około 650 sztuk bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, z czego 300 to krowy dojne, które za 2015 r. osiągnęły wydajność ponad 12,5 tys. litrów mleka od sztuki w laktacji przy znakomitych parametrach mleka. Takie wyniki już po raz trzeci plasują gospodarstwo w czołówce producentów mleka zarówno w regionie, jak i w kraju (I miejsce w Wielkopolsce w 2015 r. oraz II w Polsce w klasie stad od 150 do 300 krów dojnych).

Od 2012 r. w gospodarstwie funkcjonuje innowacyjna technologia biologizacji obór przy pomocy EM-ów (efektywne mikroorganizmy), którą wprowadzono w postaci zamgławiania budynków inwentarskich, jako probiotyk do mleka i wody dla cieląt oraz profilaktykę w zapobieganiu różnych chorób u bydła – metabolicznych, skórnych, mastitis.

Zastosowanie tej metody pozwoliło na prawie całkowite wycofanie „ciężkiej” chemii z produkcji zwierzęcej, przy jednoczesnej poprawie zdrowotności całego stada, znacznie zwiększając efektywność odchowu oraz zmniejszając brakowanie, co pozwoliło w 2015 r. na sprzedaż ponad 80 jałówek cielnych bez uszczerbku na produkcji. Oprócz tego wielkie znaczenie na osiąganie tak wysokich wyników ma zracjonalizowane zarządzanie stadem i żywieniem, zwalczanie IBR i BVD oraz sumienność i dbałość wszystkich pracowników spółki.

Prawdziwą dumą gospodarstwa są innowacyjne inwestycje. W czerwcu 2014 r. nastąpił rozruch biogazowi rolniczej o mocy 1 MW, zasilanej obornikiem, gnojowicą oraz kiszonką z kukurydzy, z której energia elektryczna przekazywana jest do sieci ogólnokrajowej oraz wykorzystywana do zasilania gospodarstwa. W maju 2015 r. oddano do użytku nowoczesny kompleks silosów zbożowych na 6 tys. ton wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci wagi elektronicznej, rakorafu, laboratorium, wialni sitowej z aspiratorem oraz suszarnią przepływową, która została wyposażona w unikalny na rynku krajowym hybrydowy system suszenia, składający się z radiatora wodnego zasilanego ciepłem z kogeneratorów usytuowanej obok biogazowni.

Dotychczasowe działania firmy Działpol Sp. z o.o., polegające na modernizacji technologii produkcji i zaplecza technicznego, połączonej z wyjątkową dbałością o dobro środowiska naturalnego, pozwoliły jej na uzyskanie tytułu „Symbol Działań Proekologicznych 2015”, nadanego przez kapitułę programu prowadzonego przez Monitor Rynkowy, Monitor Biznesu oraz na zostanie wicemistrzem krajowym Agroligi 2015, organizowanej przez ośrodki doradztwa rolniczego – wyróżnienia od prezydenta Rzeczypospolitej oraz ministra rolnictwa.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *