Menu
Torebki z filcu

Torebki z filcu – jak o nie dbać?

Torebka filcowa jest w dzisiejszych czasach niesamowicie stylowym i modnym dodatkiem do damskiej stylizacji. Dzięki swojemu designowi bez problemu urozmaici nawet najprostszą garderobę. Dzięki niej będziesz cieszyć się wygodą, funkcjonalnością oraz oryginalnością akcesoriów handmade.

Filc da się lubić

Filc to materiał, który upodobali sobie nie tylko miłośnicy handmade, ale także rękodzielnicy. Mimo że piękny, ma swoje wady i bywa narażony na zniszczenia wskutek użytkowania. Mechacenie się filcu jest normalne. Jak w takim razie dbać o torby z filcu, by jak najdłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem i praktycznością?

Filcowa torebka – co jej szkodzi?

Filc jest materiałem, któremu nie służy częste pocieranie oraz naciskanie. Obie te czynności będą powodować dalsze, niechciane przez nas filcowanie wełny. Filc jest delikatny i narażanie go na kontakt z innymi, potencjalnie niebezpiecznymi dla niego materiałami, nie jest wskazane. Może go zniszczyć. Nie poleca się by torebka filcowa ocierała o krawędzie płaszcza lub kurtki. Torby z filcu nie powinno się także przeciążać. Będzie się wypychać. Stawianie jej na podłodze, poza tym że będzie mechacić włókna i sprawiać, że filc będzie się „kulkował” – przyczyni się do głębszego wchodzenia w materiał zanieczyszczeń, kurzu i brudu. Kolejny błąd, przez który możecie uszkodzić swoją ulubioną torebkę z filcu to złe pranie. Niewłaściwa temperatura wody i suszenie w wiszącej pozycji będą deformować i odkształcać filc.

Jak czyścić torebki filcowe?

Filcowe torebki są wymagające! Nie da się tego ukryć. Wymagają one od właścicieli naprawdę dobrze  dobranej pielęgnacji. Lepiej zrezygnować z prania ich w pralce, na rzecz czyszczenia na sucho bądź oddania ich do pralni chemicznej. Jeśli zabrudzenie jest tak duże, że musimy wyprać naszą ulubioną torebkę z filcu – stosujmy się do kilku reguł. Jakich?

  • Woda nie powinna przekraczać temperatury 30-35 stopni.
  • Nagłe wahania temperatury nie są dobre dla filcu, będzie się kurczył.
  • Używajmy środków do prania wełny.
  • Stawiajmy na detergenty z dodatkiem lanoliny.

Torebki z filcu – ręczne pranie od A do Z

Pranie ręczne filcowych akcesoriów to nie lada wyzwanie. Warto zacząć od wymoczenia torby w wodzie z detergentem przez mniej więcej 2-3 godziny. Następnie należy delikatnie ugniatać jej powierzchnię, unikając pocierania, wygniatania i innych ingerencji w materiał. Po wyczyszczeniu torby, trzeba ją minimalnie odcisnąć i zostawić na płasko na ręczniku. Warto delikatnie wygładzić materiał i przywrócić naszej torebce z filcu pierwotną formę.

Zmechacony filc – czy to czas pożegnać się z torbą filcową?

Niekoniecznie! Zmechacony filc bez problemu usuniecie specjalną golarką do odzieży lub nożyczkami. Musicie być delikatni. Usuwamy jedynie kuleczki i sterczące zmechacenia. Zadbajcie o to, by nie naruszyć przypadkiem struktury filcu.

Artykuł powstał we współpracy z handmade sklepem DecoBazaar.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023