Wiercenie otworów

Wiercenie otworów. Twardy stop a diament

Opublikowano: 8 września 2023

Dziś pojawia się coraz więcej różnych urządzeń gospodarstwa domowego, które sprawiają, że życie staje się wygodniejsze i bardziej komfortowe. Są to różne systemy wentylacyjne, rekuperacyjne, klimatyzacyjne i inne. Instalacja tych systemów wymaga od mistrza wykonania otworów o różnych średnicach. W tym celu stosuje się wiertła z węglików spiekanych (wiertła widiowe) lub otwornice diamentowe. W tym artykule, wraz ze specjalistami firmy Distar przyjrzymy się obu rodzajom tych materiałów eksploatacyjnych, porównamy ich zalety i omówimy inne aspekty wiercenia na sucho.

Cechy konstrukcyjne otwornic

Aby zrozumieć zasadniczą różnicę w działaniu niektórych wierteł, najpierw należy zrozumieć, jak one są zbudowane.

Budowa wierteł z węglików spiekanych

Wiertła z węglików spiekanych do obróbki betonu i innych rodzajów kamienia mogą być rurowe lub spiralne (pręt o kształcie śruby).

  • Wiertła rurowe. Wiertło rurowe z węglików spiekanych składa się z trzech elementów – SDS plus adapter do młotowiertarki, metalowy korpus i luty z węglików spiekanych, które są elementem tnącym. Takie wiertła są produkowane w średnicy od 35 do 150 mm i mają głębokość wiercenia około 70-75 mm.
  • Wiertła spiralne. Składają się z dwóch elementów – stalowego korpusu z trzpieniem SDS plus lub SDS max oraz lutów z węglików spiekanych. Dostępne w średnicach od 20 do 55 mm, a długość może osiągnąć 1000 mm.

Wiertła z węglików spiekanych są ostrzone pod pewnym kątem, co zapewnia penetrację materiału.

Wiercenie otworów

Konstrukcja otwornic (wierteł) diamentowych

Otwornice diamentowe są tylko rurowe i składają się z dwóch elementów:

  1. Korpus. Jest to stalowa rura, która może być z małymi nacięciami śrubowymi lub otworami do odprowadzania pyłu. Otwór montażowy korpusu może wynosić 16 mm (do adaptera SDS – plus) lub 1 1\4 UNC (do wiertnic diamentowych).
  2. Segment. Segment diamentowy działa jak element tnący i składa się z różnych proszków metali i syntetycznych diamentów. Proszki miesza się z diamentami, po czym spieka się je w segmenty, a następnie są przyspawane laserowo do korpusu. W miarę skrawania materiału diament i metalowe wiązanie są zeszlifowane, dzięki czemu wystają nowe diamenty, a szybkość obróbki materiału nie zmniejsza się.

Zalety otwornic (wierteł) diamentowych

Obecnie mistrzowie korzystają zarówno z otwornic diamentowych, jak i z węglików spiekanych. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które są bardziej preferowane na rynku, więc porównajmy je pod różnymi parametrami:

  • Cena. Jeśli porównamy cenę wiertła rurowego z węglika spiekanego i wiertła (otwornicy) diamentowego, to zdecydowanie otwornica diamentowa będzie kilkakrotnie droższa. Niemniej jednak jeśli weźmiesz wiertło widiowe i wiertło diamentowe do tych samych celów, wiertło widiowe będzie kosztować znacznie więcej.
  • Prędkość skrawania. Twardy stop w trakcie pracy ma tendencję do stępienia, dlatego należy go ostrzyć ręcznie, w przeciwnym razie istotnie spada prędkość pracy. Otwornice diamentowe, ogólnie rzecz biorąc, obrabiają materiał znacznie szybciej, niż nowe wiertło z węglika spiekanego, a dzięki dużej ilości diamentów w segmentach utrzymuje się wysoka prędkość obróbki przez cały okres użytkowania osprzętu.
  • Jakość otworu. Korony diamentowe robią otwory idealnie równe i piękne. Otwory po koronach z węglików spiekanych są łamane, krzywe i nierówne.
  • Odpady podczas pracy. Podczas wykonywania otworów wiertłem widiowym jako odpad uzyskuje się gruboziarnisty pył i kawałki obrabianego materiału, które rozpraszają się w różnych kierunkach. Wiertło diamentowe zamienia obrabiany materiał w drobny pył, który można zebrać na etapie wiercenia za pomocą odkurzacza.
  • Urządzenia. Wiertła z węglików spiekanych są stosowane na młotowiertarkach. Jeśli są to krótkie wiertła, wystarczy zwykłej domowej lub półprofesjonalnej młotowiertarki z uchwytem SDS-plus. Do wykonywania głębokich otworów potrzebna jest bardziej profesjonalna, nieporęczna i ciężka młotowiertarka z uchwytem SDS-Max. Diamentowe korony (otwornice) do płytkich otworów mogą być używane na młotowiertarkach lub wiertarkach udarowych, natomiast długie otwornice diamentowe są przeznaczone do stosowania na wiertarkach udarowych do wiercenia diamentowego.
  • Obrabiany materiał. Wiercenie w mocnym betonie bardzo zmniejsza szybkość pracy koron z węglików spiekanych. Natomiast występowanie metalu w cięciu może prowadzić do całkowitej utraty zdolności cięcia wiertła. Otwornice diamentowe doskonale sobie radzą nawet z mocnym i ciężko zbrojonym betonem.
  • Średnice wierteł (koron). Korony z węglików spiekanych występują w średnicach od 35 do 150 mm. Wiertła diamentowe do ręcznego wiercenia na sucho wahają się od 32 do 202 mm.

Wnioski

Jak widzimy – większość argumentów przemawia właśnie za otwornicą diamentową, ponieważ dzięki niej praca jest wykonywana precyzyjnie, szybko, bez zanieczyszczenia pomieszczenia (podczas pracy z odkurzaczem), koszty ogólne otworu są znacznie niższe. Ważnym punktem jest również to, że otwornice diamentowe wykonują otwory poprzez obracanie i mielenie materiału w pył, a wiertła z węglików spiekanych niszczą materiał za pomocą uderzenia i tarcia, co powoduje dodatkowe obciążenie operatora. W ten sposób wykonując otwory otwornicą diamentową, mistrz nie otrzymuje dodatkowych obciążeń udarowych i wibracji. Za pomocą wiertła diamentowego możesz wykonać techniczne otwory szybko, wygodnie i przy minimalnym wysiłku!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Materac lateksowy
Wybór materaca to bardzo istotna decyzja. Prawidłowa...
Złote kolczyki próba 585 - Salon jubilerski Łodzińscy Kraków
Złoto to jeden z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych k...
Regeneracja skrzyni biegów
Regeneracja skrzyni biegów j...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
wpadki biznesowe
Unikaj kulturowych gaf w biznesie międzynarodowym. P...