Menu

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA usamodzielnia i integruje

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu Lodołamacze. Przyznano mu srebrny medal w kategorii „zakład pracy chronionej”.

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA, zlokalizowany w powiecie suwalskim. Powstał dzięki pomysłowi i inicjatywie Bożenny Chmielewskiej, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku. To miejsce z założenia miało być przyjazne osobom niepełnosprawnym. Miało pomóc im w osiągnięciu samodzielności w pracy i życiu osobistym, i takie właśnie jest.

W zakładzie zatrudnionych jest 50 osób, z czego 36 to osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym. Wspólnie prowadzą działalność hotelową i gastronomiczną w Kordegardzie – zabytkowym budynku, który jest częścią Pałacu Paca w Dowspudzie. Poza możliwością pracy osoby zatrudnione w SOWIE mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Pomoc socjalna, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leków, organizacja szkoleń zawodowych, pomoc w załatwianiu spraw osobistych, poradnictwo psychologiczne i zawodowe, usługi lecznicze, organizacja wycieczek, uczestnictwo w wystawach rękodzieła, warsztatach, targach i imprezach kulturalnych – to najważniejsze z nich.

Dzięki zatrudnieniu w ZAZ SOWA oraz rehabilitacji społecznej osoby niepełnosprawne coraz chętniej wychodzą z domu, są coraz bardziej niezależne, otwarte i komunikatywne, dbają o swój wygląd i kulturę osobistą. Dzięki motywacji do pracy, jaką tam dostają, ich umiejętności i predyspozycje są nieustająco rozwijane. Praca w zakładzie wzmacnia poczucie wartości, stabilizacji życiowej oraz samodzielności.

Fot. Zakład Aktywności Zawodowej SOWA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021