Chopin i jego Europa

16 Festiwal Chopin i jego Europa

Opublikowano: 13 sierpnia 2020

W drugiej połowie sierpnia, jak co roku o tej porze, w Warszawie będzie odbywa się 16. Festiwal Chopin i jego Europa. Od 15 do 31 sierpnia 2020 r. w ramach wydarzenia odbędzie się niemal 30 koncertów. Zaprezentują się na nich światowej sławy: zespoły, kameraliści i soliści. Sprzedaż biletów na pierwsze koncerty już się rozpoczęła.

Większość festiwalowych koncertów odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Jeden z nich, 19 sierpnia 2020 r. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Chopin i jego Europa

Festiwal jakiego jeszcze nie było

W dobie pandemii organizatorzy wprowadzili kilka organizacyjnych nowości. Dołożyli wszelkich starań, żeby festiwalowe koncerty odbyły się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Podczas koncertów będą obowiązywać ograniczenia odnośnie liczby słuchaczy. Wprowadzono także nakaz zakrywania nosa i ust, a także obowiązkową dezynfekcję rąk.

Szesnasty Festiwal Chopin i jego Europa będzie także dostępny dla szerszego, niż w latach ubiegłych, grona odbiorców. Wszystkie festiwalowe koncerty będą w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube oraz w mediach społecznościowych. Wybrane koncerty będą także transmitowane w Polskim Radiu. Organizatorzy zachęcają jednak do osobistego udziału w salach koncertowych.

– Chopin i jego Europa w dobie pandemii pozostaje Chopinem i jego Europą. W czasie trudnym i stawiającym przed wszystkimi istotne wyzwania, zapraszamy jak co roku na spotkanie z muzyką, która poza tym, że daje czystą radość obcowania z nią, może być inspiracją, motywacją, może między wierszami napomknąć o tym, co naprawdę ważne… to wartość, z której nie wolno nam rezygnować, za żadną cenę – mówi Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny 16. Festiwalu Chopin i jego Europa.

Co w programie Festiwalu Chopin i jego Europa 2020?

Tegoroczny, bardzo trudny w organizacji z powodu pandemii, 16. Festiwal Chopin i jego Europa w większości składa się z recitali fortepianowych. Usłyszymy na nich wielkich mistrzów fortepianu, którzy zagrają na współczesnych, a także na historycznych instrumentach. Podczas koncertu inaugurującego 16. Festiwal Chopin i jego Europa zagra na fortepianie Goerner Nelson. W jego wykonaniu zabrzmią utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Ferenca Fiszta.

Podczas 10 festiwalowych koncertów będzie można usłyszeć także światowej sławy zespoły i kameralistów. Nie zabraknie także muzyki wokalnej, w wykonaniu wybitnych solistów, którzy wystąpią w recitalach.

Wyjątkową atrakcją dla melomanów ma być koncertowe wykonanie Hrabiny Stanisława Moniuszki. Odbędzie się ono po raz pierwszy na instrumentach z epoki.

Chopin i jego Europa

Bilety na 16. Festiwal Chopin i jego Europa

Obecnie można już kupić bilety na koncerty festiwalowe, które będą odbywać się od 15 do 23 sierpnia br. Są one dostępne on-line, na stronie www.bilety.nifc.pl. Można je także nabyć w kasach Muzeum Chopina w Warszawie przy ul. Tamka, od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Sprzedaż biletów na koncerty zaplanowane od 24 do 31 sierpnia br. rozpocznie się 14 sierpnia br.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...
Adam Konkol
W naszym kraju przepis na przebój to połączenie bies...
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w Szafarni od lat propaguje twór...