czerwone maki

Czerwone maki – nowy film Krzysztofa Łukaszewicza

Opublikowano: 5 kwietnia 2024

W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się uroczysta premiera filmu “Czerwone maki” – pierwszego polskiego obrazu fabularnego poświęconego słynnej bitwie o Monte Cassino. Reżyserem tego dzieła jest Krzysztof Łukaszewicz, znany specjalista od kina wojennego, który wcześniej zrealizował takie produkcje jak “Orlęta”, “Grodno ’39”, “Karbala” czy “Generał Nil”.

Obrazem tym reżyser i zarazem autor scenariusza, nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii. Próbuje sportretować ludzi z krwi i kości, którzy wplątani w historyczną zawieruchę ofiarowali ducha walki i swoje życie. W centrum narracji znajduje się Jędrek, młody chłopak, który przeszedł przez piekło łagrów i dołączył do Armii Andersa, wędrując z tysiącami sierot. To jego perspektywa pozwala nam spojrzeć na bitwę o Monte Cassino – pełną napięcia i dramatyzmu – oraz na zawiłości miłosne, zwłaszcza jego uczucie do sanitariuszki Poli, które staje się motorem do działania i finalnie  doprowadza do przemiany bohatera.

Łukaszewicz w ciekawy sposób podejmuje temat walki o “ziemię nienaszą”, prezentując różnorodne motywacje bohaterów, od powagi honoru po wątpliwości co do sensu ryzykowania życia w bezsensownej wojnie. Jednak najważniejszą jest chyba nadzieja, którą reżyser daje swoim postaciom – nadzieja, że ich poświęcenie nie zostanie zapomniane. Wyścig z czasem, napięcie planowania natarcia oraz ciężar nieodwracalnych decyzji dowódców II Korpusu tworzą atmosferę pełną emocji, które trudno zapomnieć.

Ten niezwykle ambitny projekt, kręcony był w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), we Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce.

czerwone maki

W „Czerwonych makach” występują Nicolas Przygoda, Magdalena Żak, Leszek Lichota, Szymon Piotr Warszawski, Michał Żurawski, Mark Kitto, Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk i Radosław Pazura.

Czerwone maki” to film, który w sposób poruszający i autentyczny przedstawia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, zanurzając widza w atmosferę wojny, miłości i nadziei. To produkcja, która na długo pozostanie w pamięci widza, poruszając go głęboko i skłaniając do refleksji nad ceną wolności oraz poświęceniem dla dobra wspólnego.

Bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej, która otworzyła aliantom drogę na Rzym, mimo to jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje nareszcie właściwe upamiętnienie.

Premierę uświetnili kombatanci oraz córka generała Władysława Andersa, Ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech, Pani Anna Maria Anders, co dodatkowo podkreśliło rangę tego wydarzenia.

Dorota Tuńska

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...
odzież góralska
Odzież góralska to wyjątkowy element kultury Podhala, który...
Golec Rzymski
...