Jan Sabiniarz

Sztuka blisko natury

Opublikowano: 25 marca 2024

16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy miał miejsce wernisaż prac malarskich Jana Sabiniarza połączony z prezentacją poezji twórcy. Gospodarzami spotkania byli Beata i Jarosław Aubrecht-Prądzyńscy. Wydarzenie objęła patronatem Fundacja Muzyczna ArtEast.

Wystawa prezentowała szeroki wachlarz obrazów Jana Sabiniarza, artysty, który z powodzeniem łączy działalność architektoniczną z twórczością malarską, literacką, muzyczną i ekologiczną, dbając o interdyscyplinarny wymiar swoich dzieł. Te – niezależnie od dziedziny – są odzwierciedleniem jego uduchowienia i głębokiej wrażliwości.

Artysta wystawiał swoje prace malarskie m.in. w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, a także we Francji i Niemczech. Żyje w sercu Borów Tucholskich, nie tylko w otoczeniu natury, lecz także wielu pięknych dzieł sztuki, które stworzył.

Artysta podziwiany i doceniany

Jan Sabiniarz ma bogatą biografię i imponujący dorobek. Pracował m.in. jako architekt rejonowy w Chojnicach, asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konserwator zabytków w Chojnicach. Zaprojektował ponad 600 obiektów architektonicznych, w tym kościoły, domy kultury, restauracje, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, szkoły, obiekty służby zdrowia oraz domy mieszkalne, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. W latach 1994–1997 dwukrotnie zdobył nagrodę Fundacji Kultury w Warszawie. W 2003 r. zaprojektowane przez niego gospodarstwo agroturystyczne „Gacanek” w Borach Tucholskich uzyskało puchar i nagrodę ministra środowiska. Rok później artysta otrzymał dyplom za „tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem”, przyznany przez Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei Pustelnia Franciszkańska na Świętej Górze Pomorza w Polanowie projektu Jana Sabiniarza została wyróżniona w 2009 r. jako jedna ze 100 najpiękniejszych sanktuariów w Polsce i na świecie. Amfiteatr w Cekcynie zrealizowany zgodnie z projektem Jana Sabiniarza uzyskał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Przyjazna wieś”.

Twórca otrzymał też osobiste wyróżnienia, takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia i działalność społeczną czy tytuł Osobowości Ziemi Chojnickiej. W 2020 r. jego biografię uwzględniono w polskiej i angielskiej wersji „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, opracowanej przez British Publishing House Ltd.

Twórca słowa pisanego

Jan Sabiniarz jest także uznanym literatem. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego: „Architektura Borów Tucholskich” i „Architektura cichego piękna”. Jego wiersze publikowano w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, w podręcznikach szkolnych, a także tłumaczono na wiele języków, w tym angielski, włoski, francuski, niemiecki, esperanto.

Poezja Jana Sabiniarza jest refleksyjnym i filozoficznym komentarzem do ludzkiej egzystencji. Na wydanie wciąż czeka ok. 4000 wierszy, które są swoistym zapisem odkrywania świata mikro- i makrokosmosu. Twórca jest też pieśniarzem − autorem kilkudziesięciu własnych (muzyka i teksty) ballad i piosenek. W czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej równolegle poznawał tajniki śpiewu u prof. Barbary Iglikowskiej w Wyżej Szkole Muzycznej w Gdańsku oraz był członkiem Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku.

Obecnie zajmuje się również fotografią i konserwacją zabytków. Jest też zaangażowany w projekty ekologiczne.

Uczta dla miłośników sztuki

Podczas wernisażu sala wystawowa wypełniła się miłośnikami sztuki. Nie zabrakło też przyjaciół artysty i przedstawicieli lokalnej społeczności, biznesu i mediów.

Szukając najcenniejszych, wybitnych twórców, zetknęliśmy się z talentem Jana Sabiniarza, którego określić można jako człowieka renesansu Borów Tucholskich. Jego ponadprzeciętna osobowość, charyzma i potencjał twórczy zasługują na uznanie i rozgłos. Chcemy dołożyć wszelkich starań, by jako fundacja wspierać twórczość Jana Sabiniarza poprzez szereg działań promocyjnych − mówiła Alina Lużyńska, prezes fundacji ArtEast.

Wernisaż stał się doskonałą okazją do podziwiania licznych talentów i twórczych dokonań Jana Sabiniarza. Artysta osobiście zaprezentował wybrane wiersze z tomików poezji, w których poruszał tematykę natury, miłości i przemijania. Jego słowa skłaniały słuchaczy do refleksji nad życiem, a także do dyskusji na temat sztuki.

W serdecznej atmosferze uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać z autorem wierszy i prac malarskich, bliżej poznać jego twórczość i pogratulować mu talentu.

W założenia bliskie twórczości Jana Sabiniarza wpisywało się też miejsce wernisażu. Hotel Aubrecht znajduje się bowiem z dala od cywilizacji, nad kaszubskim jeziorem, i powstał w zgodzie z naturą. Podobnie jak prace artysty, nawiązuje do duchowych potrzeb człowieka i jego relacji z przyrodą. Tu w ciszy można delektować się spokojem, warunkami sprzyjającymi relaksowi i pięknym otoczeniem lasów, z których słynie region. W takiej scenerii sztuka smakuje jeszcze lepiej.

 

Galeria zdjęć

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...