Jan Sabiniarz

Sztuka blisko natury

Opublikowano: 25 marca 2024

16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy miał miejsce wernisaż prac malarskich Jana Sabiniarza połączony z prezentacją poezji twórcy. Gospodarzami spotkania byli Beata i Jarosław Aubrecht-Prądzyńscy. Wydarzenie objęła patronatem Fundacja Muzyczna ArtEast.

Wystawa prezentowała szeroki wachlarz obrazów Jana Sabiniarza, artysty, który z powodzeniem łączy działalność architektoniczną z twórczością malarską, literacką, muzyczną i ekologiczną, dbając o interdyscyplinarny wymiar swoich dzieł. Te – niezależnie od dziedziny – są odzwierciedleniem jego uduchowienia i głębokiej wrażliwości.

Artysta wystawiał swoje prace malarskie m.in. w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, a także we Francji i Niemczech. Żyje w sercu Borów Tucholskich, nie tylko w otoczeniu natury, lecz także wielu pięknych dzieł sztuki, które stworzył.

Artysta podziwiany i doceniany

Jan Sabiniarz ma bogatą biografię i imponujący dorobek. Pracował m.in. jako architekt rejonowy w Chojnicach, asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konserwator zabytków w Chojnicach. Zaprojektował ponad 600 obiektów architektonicznych, w tym kościoły, domy kultury, restauracje, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, szkoły, obiekty służby zdrowia oraz domy mieszkalne, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. W latach 1994–1997 dwukrotnie zdobył nagrodę Fundacji Kultury w Warszawie. W 2003 r. zaprojektowane przez niego gospodarstwo agroturystyczne „Gacanek” w Borach Tucholskich uzyskało puchar i nagrodę ministra środowiska. Rok później artysta otrzymał dyplom za „tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem”, przyznany przez Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei Pustelnia Franciszkańska na Świętej Górze Pomorza w Polanowie projektu Jana Sabiniarza została wyróżniona w 2009 r. jako jedna ze 100 najpiękniejszych sanktuariów w Polsce i na świecie. Amfiteatr w Cekcynie zrealizowany zgodnie z projektem Jana Sabiniarza uzyskał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Przyjazna wieś”.

Twórca otrzymał też osobiste wyróżnienia, takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia i działalność społeczną czy tytuł Osobowości Ziemi Chojnickiej. W 2020 r. jego biografię uwzględniono w polskiej i angielskiej wersji „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, opracowanej przez British Publishing House Ltd.

Twórca słowa pisanego

Jan Sabiniarz jest także uznanym literatem. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego: „Architektura Borów Tucholskich” i „Architektura cichego piękna”. Jego wiersze publikowano w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, w podręcznikach szkolnych, a także tłumaczono na wiele języków, w tym angielski, włoski, francuski, niemiecki, esperanto.

Poezja Jana Sabiniarza jest refleksyjnym i filozoficznym komentarzem do ludzkiej egzystencji. Na wydanie wciąż czeka ok. 4000 wierszy, które są swoistym zapisem odkrywania świata mikro- i makrokosmosu. Twórca jest też pieśniarzem − autorem kilkudziesięciu własnych (muzyka i teksty) ballad i piosenek. W czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej równolegle poznawał tajniki śpiewu u prof. Barbary Iglikowskiej w Wyżej Szkole Muzycznej w Gdańsku oraz był członkiem Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku.

Obecnie zajmuje się również fotografią i konserwacją zabytków. Jest też zaangażowany w projekty ekologiczne.

Uczta dla miłośników sztuki

Podczas wernisażu sala wystawowa wypełniła się miłośnikami sztuki. Nie zabrakło też przyjaciół artysty i przedstawicieli lokalnej społeczności, biznesu i mediów.

Szukając najcenniejszych, wybitnych twórców, zetknęliśmy się z talentem Jana Sabiniarza, którego określić można jako człowieka renesansu Borów Tucholskich. Jego ponadprzeciętna osobowość, charyzma i potencjał twórczy zasługują na uznanie i rozgłos. Chcemy dołożyć wszelkich starań, by jako fundacja wspierać twórczość Jana Sabiniarza poprzez szereg działań promocyjnych − mówiła Alina Lużyńska, prezes fundacji ArtEast.

Wernisaż stał się doskonałą okazją do podziwiania licznych talentów i twórczych dokonań Jana Sabiniarza. Artysta osobiście zaprezentował wybrane wiersze z tomików poezji, w których poruszał tematykę natury, miłości i przemijania. Jego słowa skłaniały słuchaczy do refleksji nad życiem, a także do dyskusji na temat sztuki.

W serdecznej atmosferze uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać z autorem wierszy i prac malarskich, bliżej poznać jego twórczość i pogratulować mu talentu.

W założenia bliskie twórczości Jana Sabiniarza wpisywało się też miejsce wernisażu. Hotel Aubrecht znajduje się bowiem z dala od cywilizacji, nad kaszubskim jeziorem, i powstał w zgodzie z naturą. Podobnie jak prace artysty, nawiązuje do duchowych potrzeb człowieka i jego relacji z przyrodą. Tu w ciszy można delektować się spokojem, warunkami sprzyjającymi relaksowi i pięknym otoczeniem lasów, z których słynie region. W takiej scenerii sztuka smakuje jeszcze lepiej.

 

Galeria zdjęć

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kate Dąbrowska
Kate Dąbrowska współpracuje z doświadczonymi muzykam...
Radosław Piwowarski
Nigdy – przysięgam! − nie robiłem nic dla nagród, po...
imago
Zależy mi na tym, aby każdy widz przeżył ten film po...
Gala VIP
25 października odbyła się dwunasta Gala VIP, organi...
Katarzyna Paskuda
...