szczepienie dzieci na grypę

Dzieci bez ochrony przed grypą

Opublikowano: 28 grudnia 2017

Mniej niż 1 proc. dzieci do piątego roku życia, jest w Polsce szczepiona przeciwko grypie. A to właśnie one są szczególnie narażone na powikłania, w tym neurologiczne – alarmują lekarze.

Powikłania neurologiczne w przypadku zakażeń u dzieci są zdecydowanie częstsze, niż u osób dorosłych. U tych ostatnich występują najczęściej powikłania wielonarządowe – sercowe, płucne, a u dzieci – dotyczą one mózgu i opon mózgowych. Czasami trudno skojarzyć z grypą nagłe problemy dziecka w szkole, spadek jego potencjału intelektualnego. Szczepienie dzieci na grypę to istotna profilaktyka.

Prócz powikłań neurologicznych, powikłania grypowe mogą doprowadzić u dzieci do częściowej utraty słuchu, a nawet głuchoty. Często dochodzi do zaostrzenia przebiegu astmy, mukowiscydozy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, bólów brzucha, biegunki, wymiotów, bólów mięśniowych, a nawet zapalenia mięśni.

Reasumując: skutki powikłań po grypie mogą mieć swoje konsekwencje do końca życia.

Z czego to wynika?

Dzieci do 8 roku życia mają niedojrzały układ immunologiczny. Nie działa u nich sprawnie połączenie między układem limfocytów T i B. Za wolno tworzą się przeciwciała, a w pamięci immunologicznej nie ma danych o infekcji grypowej.

Lekarze i epidemiolodzy podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie i jej ewentualnym powikłaniom, są szczepienia.

W grupie ryzyka, zagrożonego powikłaniami po grypie są nie tylko dzieci, ale też osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore. Ale to nie znaczy, że dwudziesto i trzydziesto-parolatkowie są bezpieczni. U nich grypa może doprowadzić do groźnych powikłań, typu zapalenie mięśnia sercowego.

Aktualna sytuacja

Od września 2017 roku odnotowano już ponad 1,1 mln przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

W poprzednim sezonie, od września 2016 roku do połowy sierpnia 2017 roku zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań. Z czego kilkanaście tysięcy osób wymagało hospitalizacji.

Tymczasem na polskim rynku jest zarejestrowanych tylko osiem szczepionek przeciw grypie, a realnie dostępne są dwie. Ponieważ wyszczepialność w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, firmy farmaceutyczne nie mają interesu, żeby wchodzić na nasz rynek. Dlatego w sezonie, bardzo często brakuje u nas szczepionek.

 

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...