Eufonie

Eufonie – V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej

Opublikowano: 16 listopada 2023

Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W trakcie 9 festiwalowych dni odbędzie  się aż 14 wydarzeń, w tym 10 premier, w których weźmie udział 1140 artystów z 20 państw regionu. Festiwalowe wydarzenia mają trafić do ok. 18 tys. odbiorców na żywo. 

Już po raz piąty w Warszawie będzie można zagłębić się w muzykę Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas koncertów  będą  zaprezentowane różne nurty, gatunki i dzieła składające się na muzyczne dziedzictwo regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie pięknych dźwięków, ruchu i obrazu oraz spotkań z wybitnymi postaciami i indywidualnościami artystycznymi ze świata muzyki. Na czternaście wydarzeń festiwalowych składać się będą: koncerty symfoniczne, jazzowe, chóralne, a także spektakle multimedialne, których tematem przewodnim w br. są Tradycje ludowe.

Wielkim wydarzeniem muzycznym będzie koncert inauguracyjny festiwalu, w Filharmonii Narodowej  w Warszawie już 17 listopada br.  Przed polską publicznością wystąpi jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr na świecie: Orkiestra Symfoniczna BBC. Artyści wykonają dzieła Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Jeana Sibeliusa i fińskiej kompozytorki Lotty Wennakoski – mówi, dla Magazynu VIP,  prof. dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W festiwalowym repertuarze znalazły się  utwory powszechnie znanych kompozytorów muzyki klasycznej tj. Franciszka Liszta, Beli Bartoka, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika  czy Bedricha Smatany, a także dzieła ciekawych, ale mnie znanych twórców tj. m. in. Erica Sesslera  czy Mychajło Kołaczewskiego.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są tradycje ludowe w muzyce poważnej. To problematyka szeroka, mocno przez kompozytorów wykorzystywana – mówi dla Magazynu VIP, dr Mieczysław Kominek, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Eufonie. Dodaje, że

tradycje ludowe są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców. XVIII-wieczna koncepcja folkloru służyła wielu twórcom jako drogowskaz w poszukiwaniu tożsamości etnicznej i narodowej. Szczególne znaczenie miała oparta na tradycji ludowej „sztuka narodowa” w Polsce wymazana przez zabory z mapy Europy.

Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej powstał, aby wypełnić repertuarową lukę między „muzyką wschodnią” i „muzyką zachodnią” i podważyć niesprawiedliwe stereotypy – mówi dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomysłodawca festiwalu. Dodaje, że Festiwal Eufonie dzięki atrakcyjnym, a zarazem nieoczywistym, propozycjom artystycznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności i umacnia swoją pozycję na muzycznej mapie Polski. W br. z pewnością przyciągnie melomanów inauguracją i mocnym finałem.

Zwieńczeniem V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej będzie wykonanie w całości oraz w znakomitej obsadzie monumentalnego działa Krzysztofa Pendereckiego Jutrzenka. W ten sposób ma być uczczona 90. rocznica urodzin wielkiego polskiego kompozytora.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegow...
Rozpoczęcie sezonu 2024 na wodzie było dla firmy...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...