Eufonie

Eufonie – V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej

Opublikowano: 16 listopada 2023

Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W trakcie 9 festiwalowych dni odbędzie  się aż 14 wydarzeń, w tym 10 premier, w których weźmie udział 1140 artystów z 20 państw regionu. Festiwalowe wydarzenia mają trafić do ok. 18 tys. odbiorców na żywo. 

Już po raz piąty w Warszawie będzie można zagłębić się w muzykę Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas koncertów  będą  zaprezentowane różne nurty, gatunki i dzieła składające się na muzyczne dziedzictwo regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie pięknych dźwięków, ruchu i obrazu oraz spotkań z wybitnymi postaciami i indywidualnościami artystycznymi ze świata muzyki. Na czternaście wydarzeń festiwalowych składać się będą: koncerty symfoniczne, jazzowe, chóralne, a także spektakle multimedialne, których tematem przewodnim w br. są Tradycje ludowe.

Wielkim wydarzeniem muzycznym będzie koncert inauguracyjny festiwalu, w Filharmonii Narodowej  w Warszawie już 17 listopada br.  Przed polską publicznością wystąpi jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr na świecie: Orkiestra Symfoniczna BBC. Artyści wykonają dzieła Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Jeana Sibeliusa i fińskiej kompozytorki Lotty Wennakoski – mówi, dla Magazynu VIP,  prof. dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W festiwalowym repertuarze znalazły się  utwory powszechnie znanych kompozytorów muzyki klasycznej tj. Franciszka Liszta, Beli Bartoka, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika  czy Bedricha Smatany, a także dzieła ciekawych, ale mnie znanych twórców tj. m. in. Erica Sesslera  czy Mychajło Kołaczewskiego.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są tradycje ludowe w muzyce poważnej. To problematyka szeroka, mocno przez kompozytorów wykorzystywana – mówi dla Magazynu VIP, dr Mieczysław Kominek, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Eufonie. Dodaje, że

tradycje ludowe są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców. XVIII-wieczna koncepcja folkloru służyła wielu twórcom jako drogowskaz w poszukiwaniu tożsamości etnicznej i narodowej. Szczególne znaczenie miała oparta na tradycji ludowej „sztuka narodowa” w Polsce wymazana przez zabory z mapy Europy.

Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej powstał, aby wypełnić repertuarową lukę między „muzyką wschodnią” i „muzyką zachodnią” i podważyć niesprawiedliwe stereotypy – mówi dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomysłodawca festiwalu. Dodaje, że Festiwal Eufonie dzięki atrakcyjnym, a zarazem nieoczywistym, propozycjom artystycznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności i umacnia swoją pozycję na muzycznej mapie Polski. W br. z pewnością przyciągnie melomanów inauguracją i mocnym finałem.

Zwieńczeniem V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej będzie wykonanie w całości oraz w znakomitej obsadzie monumentalnego działa Krzysztofa Pendereckiego Jutrzenka. W ten sposób ma być uczczona 90. rocznica urodzin wielkiego polskiego kompozytora.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kate Dąbrowska
Kate Dąbrowska współpracuje z doświadczonymi muzykam...
Radosław Piwowarski
Nigdy – przysięgam! − nie robiłem nic dla nagród, po...
Chord
Szukając perfekcyjnego dźwięku, warto zwrócić uwagę na jakoś...
Święto Bigosu
Po ośmioletniej przerwie, w malowniczym „Siedlisku Folkloru...
imago
Zależy mi na tym, aby każdy widz przeżył ten film po...