przemieszczanie osób niepełnosprawnych

Akcesoria do przemieszczania osób niepełnosprawnych

Opublikowano: 3 czerwca 2019

Osoby o mocno ograniczonej sprawności ruchowej wymagają wsparcia podczas przemieszczania się, co zazwyczaj wiąże się z dużym wysiłkiem ze strony ich opiekunów. Dobór odpowiednich akcesoriów transportowych w znacznej mierze ułatwia codzienne funkcjonowanie i redukuje zmęczenie, zarówno opiekunów jak i pacjentów.

Transfer pacjentów – jakie akcesoria wybrać?

Dobór odpowiednich akcesoriów do przemieszczania zależy w głównej mierze od stanu zdrowia i rodzaju niepełnosprawności pacjenta. W ofercie profesjonalnych sklepów medycznych, takich jak Mobilex, można znaleźć pełną ofertę pomocnych produktów. Filarem tej oferty są maty poślizgowe. Pozwalają one bez użycia siły przesuwać pacjentów leżących w dowolne miejsce na łóżku, leżance czy noszach.

Sprawdzają się szczególnie w sytuacjach gdy pacjent zsuwa się na łóżku w dół lub ma problem z wygodnym ułożeniem się w odpowiednim miejscu łóżka. Flagowym produktem z oferty Mobilex jest mata Petermann Caremaster Alpha Open Sliding Mat Caremaster. Wyposażona jest w specjalnie opatentowany materiał poślizgowy oraz w trzy wyjątkowo mocne uchwyty, dzięki którym możliwe jest łatwe przesuwanie pacjenta za pomocą dwóch rąk opiekuna lub dwóch opiekunów w przypadku osób bardzo ciężkich. Maksymalne obciążenie maty to aż 200 kg.

W codziennej pracy z osobą niepełnosprawną przydatne są także podpórki i kliny stabilizujące. Zapewniają one wsparcie przy zmianach pozycji pacjenta – np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy transferze na wózek inwalidzki. Stosowanie klinów pozwala opiekunowi pominąć pracę polegającą na czasowym przytrzymaniu niepełnosprawnego, którą w innym wypadku musiałby wykonać siłą własnych mięśni.

Do transferu osób niepełnosprawnych służą także specjalne deski. Produkty takie jak PM-Alpha® Rollboard Vision dedykowane są pacjentom w szczególnie ciężkim stanie. Pozwalają na szybkie i bezbolesne przesunięcie oraz transfer pomiędzy łóżkami lub łóżkiem a leżanką. Tego typu deski używane są przeważnie w szpitalach lub innych placówkach medycznych.

W przypadku pacjentów o mniejszym stopniu niepełnosprawności – korzystających z wózka inwalidzkiego – w codziennym użytku przydatna okaże się  deska poślizgowa Alpha® Sliding Board. Służy ona do przemieszczania osób z krawędzi łóżka na przykład do wózka czy też z wózka inwalidzkiego na  toaletę lub fotel samochodowy. Jeżeli pacjent posiada odpowiednie zasoby sił, może dokonać transferu samodzielnie, bez udziału osób trzecich.

Kolejną ważną pomocą w pracy z osobami niepełnosprawnymi są pasy do transferu. Główny pas, taki jak np. Alpha® Holding Belt marki Petermann, mocuje się w talii pacjenta, co pozwala w dużym stopniu kontrolować jego ruchy. Sprawdza się to szczególnie podczas podnoszenia z pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej. Pas zapewnia też wsparcie oraz zwiększa bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej podczas chodzenia. Zwłaszcza u osób na nowo uczących się chodzenia lub poruszających się niepewnie.

Przydatnym akcesorium podczas transferu niepełnosprawnych jest także pas na nogi. Dzięki niemu można bezpiecznie trzymać i poprowadzić pacjenta podczas wstawania, siedzenia, a zwłaszcza podczas przenoszenia czy przesadzania, a także poprawiania jego pozycji na łóżku czy wózku inwalidzkim. Wysokiej jakości pasy do przenoszenia pacjentów dostępne są w zestawach, takich jak Magic Alpha® Raising Aid Magic. Podczas pracy z osobą niepełnosprawną, kłopotliwa bywa także rotacja – np. obrócenie pacjenta siedzącego lub stojącego. W tej sytuacji przydatny jest dysk obrotowy. Dzięki niemu, rotacji można dokonać bez użycia siły, a jednocześnie cała uwaga opiekuna skupiona jest na asekuracji. Przykładem wysokiej jakości dysku obrotowego jest model Alpha® turning disk.

Pomoce do transferu osób niepełnosprawnych mają wpływ nie tylko na ułatwienie pracy opiekuna, ale także na znaczną poprawę komfortu osób niepełnosprawnych. Mowa tu nie tylko o komforcie fizycznym, ale i psychicznym, gdyż jak wiemy, wielu osobom nie w pełni sprawnym zależy na zdrowiu i redukcji zmęczenia ich opiekunów (zwłaszcza, gdy są to osoby im bliskie). Wieloletnie dźwiganie może doprowadzić do licznych schorzeń kręgosłupa czy stawów. Opiekując się osobą niepełnosprawną warto zatem myśleć także o własnym zdrowiu oraz przyszłości. Opisane akcesoria wymagają jedynie poświęcenia kilku godzin na opanowanie techniki poprawnego korzystania z nich, a mogą służyć przez wiele lat, oszczędzając zdrowie opiekuna i pacjenta.

Więcej informacji na temat akcesoriów do przemieszczania osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie https://www.mobilex.pl

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...