Choroby reumatyczne nie są przeszkodą w podjęciu pracy. 55 proc. pacjentów pracuje na cały etat, a kolejne 13 proc. w niepełnym wymiarze godzin – wynika z raportu „Aktywność społeczno-zawodowa osób z chorobami reumatologicznymi”.
Schorzenia typu: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, fibromialgia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, bardzo często dotykają młodych ludzi, którzy jeszcze się kształcą, bądź właśnie wchodzą na rynek pracy. Choroba zmniejsza ich wydajność.
Dlatego 51 proc. z nich nie mówi w pracy o tym, że choruje. 35 proc. ukrywa orzeczenie o niepełnosprawności, a 69 proc. obawia się, że jeśli ich „tajemnica” wyjdzie na jaw, to stracą pracę. Ze strachu przed utratą pracy, 52 proc. badanych rezygnuje ze zwolnień lekarskich.
Tylko 8 proc. respondentów twierdzi, że choroba nie ma znaczącego wpływu na ich karierę zawodową, ale już ponad 80 proc., że ma wpływ na ich poczucie wartości.
Nic dziwnego, często towarzyszy jej przewlekły ból, trudność w wykonywaniu codziennych czynności, do tego częste wizyty u lekarza, konsultacje z kilkoma specjalistami. Dla młodego człowieka, to bardzo duże obciążenie psychiczne.
Szanse na udaną karierę rosną, gdy choroba zostanie wcześnie wykryta, pacjent jest pod stałą opieką medyczną, ma dostęp do nowoczesnych terapii biologicznych. Spełnienie tych warunków, to duża oszczędność dla budżetu państwa.
Z danych wynika, że koszty związane z niepełnosprawnością i nieobecnością w pracy, w przypadku pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne i tkanki łącznej wyniosły 4,9 mld zł. Wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wzrosły w latach 2012-2016 o 1mld zł.!
Wyzwaniem dla państwa jest zapewnienie chorym leków biologicznych. To tańsze rozwiązanie, niż płacenie za ich absencję w pracy.
*Badanie było prowadzone od czerwca do października. Objęło 338 osób, chorujących na: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy oraz fibromialgia. Wykonano je na zlecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Anna Twardowska
Dodaj komentarz