Chorwacja

Chiński Mur… w Chorwacji

Opublikowano: 28 kwietnia 2021

O słynnym Chińskim Murze słyszał chyba każdy. Jednak czy wiesz, że istnieje także europejski Chiński Mur? W Chorwacji, w południowej Dalmacji, znajdują się najdłuższe mury obronne w Europie, które długością ustępują tylko fortyfikacjom z Chin? Miasteczko Ston, bo to tam znajdują się słynne mury, to miejsce, które warto odwiedzić podczas wakacji w Chorwacji – chociażby na jeden dzień. Aczkolwiek kto wie, może jego urok zatrzyma cię na dłużej?

Skąd w Ston mury obronne?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W średniowieczu znaczenie miasteczka Ston było ogromne z racji największej w  basenie Morza Śródziemnego solany. Dochód ze sprzedaży soli pozyskiwanej w Ston wynosił aż 1/3 dochodów całego Dubrovnika. Nic więc dziwnego, że Ston było na celowniku między innymi Turków.  Potrzebne więc były fortyfikacje obronne, aby chronić cenną sól, której wartość w czasach średniowiecza porównywana była do wartości złota! Początkowo, mury obronne w Ston, sięgające też do miejscowości Mali Ston, miały aż 7 kilometrów długości, 40 wież i 7 bastionów. Niestety, kiedy wraz z czasem, znaczenie Ston jako miasta handlowego zaczęło słabnąć, mury powoli przestawały pełnić swoją funkcję. Wtedy to mieszkańcy zaczęli skupować kamień z murów obronnych, ponieważ stanowił świetny budulec domów. Swoje dodało także trzęsienie ziemi, które poważnie nadwyrężyło kondycję murów. Jednak dobra wiadomość jest taka, że w dalszym ciągu zachowało się około 5 kilometrów fortyfikacji, które są jedną z atrakcji turystycznych podczas wakacji w Chorwacji.

Przygotuj się na zwiedzanie

Podczas urlopu w okolicach Ston, decydując się na zwiedzanie tutejszych fortyfikacji, pamiętaj, aby odpowiednio do zwiedzania się przygotować. Tutejszy klimat, zwłaszcza w sezonie letnim, cechują bardzo wysokie temperatury. A ty będziesz przechadzał się po wysokich murach, gdzie przed palącym słońcem nic cię nie ochroni. Dlatego bardzo ważne jest, aby na taką wycieczkę zabrać nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Potrzebne też będą wygodne buty – czeka cię spacer po kamiennych murach, więc japonki mogą nie być najlepszym wyborem. Podczas przechadzki po europejskim Chińskim Murze zobaczysz też najstarszą solanę w Europie. Składa się ona aż z 58 basenów, podzielonych na 5 grup. Wstęp na mury możliwy jest od czerwca do końca lipca w godzinach od 08:00 do 19:30, od sierpnia do końca września do godziny 19:00, w październiku do 17:30. Od listopada do końca marca mury w Ston zwiedzać można od 09:00 do 15:00. Od kwietnia do czerwca natomiast fortyfikacje są dostępne od 08:00 do 18:30. Jeśli jesteś fanem biegania, to możesz wystartować w maratonie po murach Ston. Odbywa się on co roku pod koniec września, jeszcze więc jest czas, aby udoskonalić formę.

Z czego jeszcze słynie Ston?

Ston to prawdziwy raj dla miłośników…ostryg. Z tego bowiem słynie te niewielkie miasteczko na półwyspie Peljesac. Najsmaczniejsze ostrygi są podobno w marcu, dlatego też wtedy w miasteczku odbywają się Dni Ostryg. Można wtedy spróbować tych najświeższych, dopiero co wyłowionych, podawanych z lodem i pokropionych sokiem z cytryny – jak mawiają mieszkańcy Ston, tak smakują najlepiej. Aczkolwiek można też spróbować ostryg w formie pieczonej, smażonej czy w postaci zupy. Podczas Dni Ostryg masz okazję też zobaczyć, jakie cuda potrafią z ich muszli wyrzeźbić lokalni twórcy. Do tego dodaj wyborne wino, muzykę i masz gwarancję fantastycznej imprezy. Marzec to jednak nie najlepszy termin na wakacje w Chorwacji, ale spokojnie – w sezonie letnim ostrygi są równie wyborne.

Jako że Ston leży zaledwie 50 kilometrów od Dubrovnika, warto uwzględnić go podczas wakacji w Chorwacji. To doskonałe miejsce na jednodniowy wypad, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miasteczku zatrzymać się na dłużej. Mimo niewielkiej powierzchni miasteczka znajdziesz tam zarówno hotel, jak i apartamenty do wynajęcia, a w okolicy nawet pole kempingowe, jeśli jesteś zwolennikiem takiego nocowania.

Patrycja Matacz

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Węgry
Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jaki...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...