Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?

Opublikowano: 12 września 2021

VPN, czyli Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna), jest specjalnym, szyfrowanym połączeniem sieciowym. Takie połączenie jest specjalnie chronione, przez co użytkownik VPN może być chroniony przed atakami hakerów, nie będzie widział niechcianych reklam i tak dalej. Do czego jeszcze może być wykorzystywana sieć VPN? Jakie niesie ze sobą korzyści? O tym w poniższym artykule.

Ochrona przed złośliwymi atakami

Chyba jedną z najważniejszych odpowiedzi na pytanie – co to jest VPN – jest ochrona użytkownika. Ile razy słyszy się, że podczas korzystania z publicznej sieci, takiej jak chociażby udostępniane hot spoty w galeriach, parkach i innych, dochodzi do kradzieży danych osobowych, czy włamania na konta bankowe. Sieci publiczne są często niezabezpieczone. Korzystając z VPN, zarówno na telefonie, jak i na komputerze, mamy możliwość uchronienia się przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami. Połączenia VPN są zaszyfrowane odpowiednimi protokołami, dzięki czemu są o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż w przypadku sieci publicznych.

Dostęp do treści ograniczonych rejonowo

Duża ilość serwisów streamingowych udostępnia swoje treści, dopasowując je do konkretnej lokalizacji. I tak na przykład, jakiś serial, który oglądaliśmy w Wielkiej Brytanii, w Polsce może być dla nas niedostępny i na odwrót. Odpowiadając na pytanie – co to jest VPN – chociażby w takiej sytuacji takie sieci są niezbędne. Dzięki sieci VPN, możemy oglądać treści wcześniej niedostępne dla nas, ze względu na rejon, w jakim się znajdujemy. Klikamy po prostu na wybrany kraj i zmieniamy przez to niejako swoją wirtualną lokalizację na interesujące nas miejsce. Jest to super opcja, dzięki której możemy oglądać swoje ulubione seriale z dowolnego miejsca na ziemi.

Prywatne przeglądanie sieci

Dzięki przeglądaniu sieci poprzez VPN, mamy możliwość zaszyfrowania swojej aktywności sieciowej, przez co żadne z nas nie będzie narażone na pliki śledzące aktywność, czy na kradzież danych. Jest to o tyle wygodna opcja, przez którą możemy bezproblemowo surfować po sieci, nie martwiąc się o bezpieczeństwo naszych danych, jak również nie straszne nam będą pliki śledzące, czy inne – na których korzystać mogą zarówno hakerzy, jak i agencje rządowe, które lubią śledzić obywateli.

Blokowanie reklam

Reklamy, zwłaszcza w sieci, potrafią być uciążliwe, ze względu na swoją częstotliwość i próbę dopasowania pod konkretnego użytkownika sieci, czy tego chcemy, czy nie. Reklamy targetowane są najczęściej używanym przekazem marketingowym, przez co wszelkie wyniki wyszukiwania w naszej przeglądarce, mogą sugerować reklamodawcom, czy będziemy zainteresowani ich produktem. Takie reklamy potrafią być skuteczne, ale część użytkowników za nimi  nie przepada po prostu. Dzięki skorzystaniu z VPN mamy możliwość skutecznego zablokowania takich reklam, a to sprawi, że przeglądanie sieci stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze.

Podsumowanie

Sieć VPN daje użytkownikowi całą masę możliwości. Od ochrony swoich danych i swoich urządzeń przed atakami hakerskimi czy innymi, po blokady niechcianych treści, ochronę lub zmianę naszej lokalizacji w sieci i wiele innych opcji. Na rynku dostępne są różne pakiety VPN, które zawierają w sobie na przykład abonament roczny lub miesięczny, czy inną formę subskrypcji, przez co można dopasować ofertę specjalnie pod swoje wymagania. Często też w takich pakietach można dostać dodatkowe zabezpieczenia antywirusowe na telefon i komputer, ochronę większej ilości urządzeń, czy na przykład przechowywanie plików w chmurze, dodatkowo je chroniąc. VPN jest więc naprawdę wielokierunkową opcją nawet dla najbardziej wymagających użytkowników i użytkowniczek sieci, dzięki której jesteśmy o wiele bardziej bezpieczni i spokojnie możemy korzystać z surfowania po sieci, bez zmartwień o nasze dane, o korzystanie z sieci publicznych czy oglądanie seriali niezależnie od tego, w jakim miejscu aktualnie się znajdujemy.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...
systemem ERP
Wśród rozwiązań informatycznych, jakie wdraża duża g...