kupić dziecku zwierzątko

Czy ulec dziecku i kupić mu zwierzątko?

Opublikowano: 12 kwietnia 2021

„Mamo, chcę chomika!”. „Tato, chcę psa”. Prawie każde dziecko w pewnym etapie swojego życia poprosi o zwierzę. Rolą rodziców jest przeanalizowanie wszelkich za i przeciw i podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Wszak posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale i wiele obowiązków. Jeżeli zastanawiasz się, czy spełnić marzenie dziecka i kupić mu wymarzonego kotka, królika albo rybki, przeczytaj artykuł. Być może pomożemy Ci zdecydować!

Nie podejmuj pochopnej decyzji

Wielu rodziców zbyt szybko ulega zachciankom dziecka i wręcza mu zwierzę. Na grupach na Facebooku często widać wpisy osób, które oddają psa, ponieważ „dziecku się znudził…”. No właśnie, rodzice chcąc zrobić przyjemność pociechom, zapominają, że zwierzę jest żywym stworzeniem i należą mu się godne warunki opieki i życia. Decyzja o zakupie zwierzęcia to odpowiedzialność na lata, z której dojrzały, dorosły człowiek nie powinien się wycofywać.

Czy dziecko potrafi zająć się zwierzęciem?

Dzieci są tylko dziećmi i nie można ich winić za to, że dorośli podeszli do tematu nierozważnie i zbyt pospiesznie zdecydowali się na pupila. Bo, czy tak naprawdę 6-latek jest sam w stanie wyprowadzać psa na spacer? Niezależnie jak twardo będzie argumentował, że to zrobi, to czy Ty wypuścisz małe dziecko wieczorem samo z psem? Im starsze dziecko, tym może brać większą odpowiedzialność za swojego zwierzaka.
kupić dziecku zwierzątko

Rodzic musi być świadomy, że tak naprawdę to on będzie głównym opiekunem zwierzęcia. Dziecko może wziąć na siebie odpowiedzialność tylko w niewielkim stopniu, na jaki pozwala mu jego wiek. Należy uświadomić malucha, że zwierzęta nie są żywymi zabawkami. Zwierzę tak jak człowiek będzie źle się czuło, jeśli najpierw będzie kochane, a niedługo potem zostanie zapominane.

Odpowiedzialność w trakcie wakacji

Są dzieci, którym zwierzątko się nie nudzi i rzeczywiście sumiennie się nim zajmują. Oczyszczają klatkę, zmieniają jedzenie i wodę i opiekują się zwierzęciem. Ale co zrobić z pupilem w trakcie urlopu lub innego wyjazdu rodzinnego? Nie wszystkie ośrodki i hotele akceptują zwierzęta. A przecież pies musi być wyprowadzony co kilka godzin. Nawet z pozoru nieabsorbujący chomik powinien codziennie dostawać świeżą karmę. Już nie mówiąc o tym, że każde stworzenie potrzebuje towarzystwa człowieka. Dlatego, jeżeli jesteś już krok od decyzji o zakupie zwierzęcia, pomyśl, czy będziesz mu w stanie zapewnić opiekę w czasie świąt i wakacji.

Wydatki na zwierzątko

Finanse – temat przyziemny, ale bardzo ważny. Specjalistyczna karma dla psa albo kota to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Sprawdź dedykowana karmą dla Twojego psa na mojamiska.pl. Ponadto, zakup niektórych zwierząt (np. rybek wraz z akwarium) wiąże się z dużymi wydatkami już „na starcie”. Zdarza się też, że zwierzę zachoruje lub ulegnie wypadkowi i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Czy stać Cię, aby wyciągnąć z portfela 200, 500 a może i 1000 zł na wizytę? Psy i koty nie są ubezpieczone w NFZ i nawet błahe leczenie wiąże się z kosztami.

Zwierzak. Tak czy nie?

Poniżej 10 argumentów, przemawiających za i przeciw zakupowi pupila.

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzątko:

  • uczy się odpowiedzialności,
  • ma przyjaciela, który nigdy nie zawodzi,
  • ma kompana do zabawy,
  • uczy się okazywać troskę i uwagę,
  • wiele dzieci czuje się bezpieczniej z własnymi zwierzętami.

Powody, dla których należy zrezygnować z zakupu zwierzaka:

  • czasem dzieci nudzą się zwierzętami,
  • są dzieci, które męczą się zwierzętami,
  • czasem dzieci chętnie bawią się ze zwierzęciem zapominając o ustalonych wcześniej obowiązkach w opiece nad nimi,
  • niektóre dzieci mimo dobrych chęci nie potrafią się obchodzić ze zwierzęciem i mogą im zrobić krzywdę,
  • należy pamiętać, że zwierzę kieruje się instynktem i w przypadku nieostrożnego obchodzenia się może zrobić krzywdę.

Kilka wskazówek dla Ciebie jako rodzica:

  1. Chcesz kupić psa? Może masz w pobliżu sąsiadkę, która ma przyjaznego psa i pozwoli Ci go kilka razy zabrać wraz z dzieckiem na spacer? Będzie to dobra lekcja pokazująca, że pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale i żywe stworzenie, którym trzeba się opiekować i wyprowadzać na spacer, nawet kiedy pada i jest nieprzyjemna pogoda.
  2. Gdy zdecydujesz się kupić zwierzę, to przynajmniej pół roku obserwuj dziecko i pomagaj mu w czynnościach, które zadeklarowało, że będzie samo robiło przy zwierzęciu. Jeśli kupisz gryzonia – asystuj nad dzieckiem, kiedy się z nim bawi i naucz go poprawnie brać zwierze na ręce. Chomiki, myszki, szczury mogą boleśnie ugryźć, gdy się je niepoprawnie uchwyci.
  3. W przypadku kiedy dziecko znudzi się zwierzęciem – spróbuj z nim porozmawiać. Być może Twoje dziecko wzięło na siebie za dużo obowiązków i chce być tylko trochę odciążone, a nie całkowicie pozbawiane możliwości uczestniczenia w życiu zwierzęcia.

Rodzicu, pamiętaj!

Rozważając zakup zwierzęcia dla dziecka, należy przeanalizować temat z każdej możliwej strony i brać pod uwagę nawet hipotetyczne sytuacje. Nie wszystko, co się może przydarzyć w życiu (np. konieczność wyprowadzki do innego kraju za kilka lat) jest zależne od nas. Ale to nie zwalnia z odpowiedzialności za żywe stworzenie, któremu zgodziliśmy się stworzyć dom.

Autor: Justyna Czerwińska

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Karma mokra dla kota
Koty są znane z tego, że piją stosunkowo mało wody, co może...
szynszyle
Ponad 70% przyszłych właścicieli zwierząt domowych r...
Jak zachęcić dziecko do picia wody
Bez wody nie bylibyśmy w stanie długo funkcjonować,...
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...