kolor farby fasadowej

Czym kierować się, wybierając kolor farby fasadowej?

Opublikowano: 6 października 2021

Farby fasadowe są nieodzownym elementem procesu wykańczania nowo wybudowanego domu lub remontowania tego postawionego lata temu. Z nimi malujesz elewację, nadając budynkowi zarówno wymarzony kolor, jak i zabezpieczając jego ściany przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jak wybrać najlepszy kolor farby fasadowej? To nie jest łatwe zadanie, bo liczy się nie tylko gust.

Podsumowanie:

  • Farby fasadowe przeznaczone są między innymi do malowania zewnętrznych ścian domu. Nadające konkretny kolor całej elewacji w największym stopniu decydują o estetyce domu. Dlatego tak ważne jest, by kolor farby fasadowej wybrać rozsądnie.
  • W doborze koloru farby fasadowej nie może liczyć się wyłącznie gust, ale też indywidualne cechy domu, jak jego rozmiar czy kształt.
  • Trzeba pamiętać też o technicznych aspektach wyboru farby fasadowej w konkretnym kolorze. Mowa między innymi o współczynniku odbijania światła, różnym dla każdego koloru.

Dlaczego kolor farby fasadowej jest tak ważny?

Gra kolorów nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ścian wewnątrz domu. Barwa ścian zewnętrznych też jest ważna. Tym bardziej, że widzi ją każdy – zarówno zaproszeni goście, jak przechodnie oraz sąsiedzi.

Kolor elewacji jest w stanie zdominować estetykę całego budynku i w największym stopniu decyduje o skojarzeniach, które przychodzą innym w momencie spoglądania na Twój dom. Jeśli jest intensywny i oryginalny, detale prawdopodobnie zostaną niezauważone. Z tego powodu tak ważny jest dobór koloru farby fasadowej – by był spójny z charakterem pozostałych elementów budynku, głównie dachu, ale też okien, drzwi i wszystkich szczegółowych dekoracji. Dobrze, jeśli łączy się też z estetyką domów sąsiadów i raczej wtapia się w krajobraz, a nie wyraźnie z niego wybija. Kolor elewacji musi być również dopasowany zarówno do rozmiaru, jak i kształtu domu oraz dobrany w taki sposób, by krył ewentualne mankamenty, a eksponował piękno.

Jaki kolor elewacji wybrać, by dom zachwycał?

Farby fasadowe (www.farbyjedynka.pl) znajdziesz w wielu różnych kolorach. Aby zawęzić tę kategorię, na początku odpowiedz sobie na pytanie: jasny czy ciemny kolor elewacji? Obowiązuje tu dobrze znana zasada, mówiąca o tym, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne zwężają.

Jasna farba na zewnętrznej ścianie sprawi więc, że dom wyda się większy, a do tego też przywoła skojarzenia z radością i otwartością. Będzie łatwo zauważalny z odległości, ale jednocześnie nie będzie przesadnie wybijał się z otoczenia.

Co z ciemnymi kolorami farb fasadowych? Te też są wybierane, ale zdecydowanie przez odważne osoby, mające doświadczenie w aranżowaniu wnętrz i duże wyczucie w operowaniu kolorami. Ciemne i nasycone barwy sprawdzają się bowiem raczej w detalach i na mniejszych obszarach. W większych mogą stworzyć efekt przytłoczenia, jako że mocniej stymulują układ percepcyjny każdego z nas.

Wniosek nasuwa się więc taki: szukaj raczej jasnej farby fasadowej, a ciemną pozostaw do pomalowania mniejszych elementów dekoracyjnych i detali architektonicznych.

Biała farba fasadowa najlepsza?

Zalecane jest wybranie jednego koloru głównego i dobranie maksymalnie trzech kolorów uzupełniających. Za najlepszą bazę uważa się białą farbę fasadową – prosta i schludna, a jednocześnie nowoczesna; daje duże pole do aranżacyjnego popisu, bo łączy się dobrze w zasadzie z każdym innym kolorem oraz wieloma materiałami: kamieniem czy drewnem. Jedyna wada takiej farby to skłonność do zabrudzeń. Wystarczy jednak wybrać farbę fasadową dobrego producenta, o zwiększonej odporności na zanieczyszczenia, by uniknąć tego problemu. Przykład: Jedynka Fasadowa.

Kolor elewacji to nie tylko sprawa estetyki. Chodzi też o trwałość tynku

Pamiętaj, że ciemne tynki nagrzewają się szybciej i mocniej. To może powodować duże naprężenia termiczne, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń – pękania elewacji lub odpryskiwania mniejszych bądź jej większych fragmentów. W tym kontekście ważny jest współczynnik odbijania światła (w skrócie: HBW).

Biała farba fasadowa charakteryzuje się zerowym HBW, a czarna 100-procentowym. Przy klimacie, jaki panuje w naszym kraju specjaliści zalecają, by wybierać farby fasadowe nie niższe niż 40% HBW. A jeśli niższe, to nakładane na tynki tworzone w technologii, chroniącej przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych i wynikającej z tego wysokiej temperatury. To między innymi tynki akrylowe i z dodatkiem włókna węglowego.


Jak malować farbami plakatowymi?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...