Slawomir Wolniak

Depresja poporodowa u mężczyzn

Opublikowano: 13 kwietnia 2023

Do tej pory depresja poporodowa była kojarzona jedynie z depresją u kobiet. Mało mówiono o reakcji mężczyzn, gdy na świat przychodzi dziecko. Czym jest depresja poporodowa u mężczyzn? Jak długo trwa i dlaczego nie można jej lekceważyć? – na te pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie w Dubiu koło Bełchatowa.

Depresja poporodowa – charakterystyka pojęcia

Depresja poporodowa jest najczęstszym z problemów jakie występują po urodzeniu dziecka. Dotyka ona nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Okazuje się, że ojcowie bardzo często doświadczają baby blues. Według badań aż 26% ojców cierpi na depresję w okresie okołoporodowym, natomiast 11% doświadcza lęków. Zmaganie się z tym problemem jest dla mężczyzn niezwykle trudne, ponieważ ma to miejsce w okresie, kiedy chcą być wsparciem dla swoich partnerek. Wiedza, w jaki sposób zmagać się  z tym problemem u mężczyzn, nie jest tak rozpowszechniona, jak w przypadku kobiet. Mężczyźni także doświadczają zmian biologicznych podczas ciąży partnerki i po urodzeniu dziecka.

Zmiany w organizmie mężczyzny

U mężczyzn poziom testosteronu, który odpowiada między innymi za pociąg seksualny, agresję, czy też dominację, spada przed narodzinami dziecka oraz tuż po narodzinach. Naukowcy twierdzą, iż wiąże się to z obowiązkami domowymi, które wykonują w tym okresie.

Z kolei dopamina i oksytocyna są odpowiedzialne za tworzenie więzi i przyzwyczajeń. Oznacza to, że pomagają mężczyźnie stworzyć związek emocjonalny z narodzonym dzieckiem. Warto zaznaczyć, iż zwiększony poziom hormonów u mężczyzn utrzymuje się aż do kilku miesięcy.

Mężczyźni – objawy depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej są podobne do objawów u kobiet. Należą do nich między innymi: gniew, smutek, brak zainteresowania dzieckiem, wybuchy agresji, zmiany motywacji, brak energii, zaburzenia snu, apetytu. Ataki paniki, przyspieszone tętno, bóle głowy, problemy jelitowe, ucieczka w nałogi, czy też pracę, myśli samobójcze.

Depresja poporodowa u mężczyzn – przyczyny

Bardzo często wynikiem depresji poporodowej u mężczyzn jest stres związany z odpowiedzialnością za dziecko oraz partnerkę. Po urodzeniu dziecka w życiu każdego mężczyzny następują zmiany. Związek między kobietą, a mężczyzną również ulega zmianie. Bardzo często mężczyźni boją się, że stracą kobietę. Nie potrafią przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Do tego dochodzi zmęczenie i brak snu.

Leczenie depresji poporodowej – mężczyźni

Mężczyźni, którzy zmagają się z tą chorobą powinni zwrócić się do lekarza specjalisty. Jest to nadal mniej akceptowany problem niż u kobiet. Jednak nie należy go bagatelizować. Każdy mężczyzna doświadczający depresji poporodowej powinien zwrócić się o pomoc. Wsparcie partnerki ma w tym przypadku również ogromne znaczenie, jednak należy udać się do lekarza specjalisty. W wielu przypadkach podczas pogłębiającej się depresji niezbędne jest przyjmowanie lekarstw oraz terapia. Dlatego też nie należy bagatelizować tego problemu. Nieleczony i stale pogłębiany może nieść za sobą bardzo poważne skutki. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wstydzą się depresji poporodowej, lecz jest to choroba, która dotyka wielu osób.

więcej na: www.wolmed.pl

WOLMED

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Instytut Spraw Głuchych
PPG  poinformowała, że zrealizowała kolejny projekt...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
trening mentalny w biznesie
Wszyscy chcemy jak najlepiej zarządzać czasem i dobrze organ...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...