Agata Farfan-Trojanowska

Dobowy cykl regeneracji skóry twarzy

Opublikowano: 16 kwietnia 2024

Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy: kiedy nasza skóra jest w najlepszej kondycji i  jak przyspieszyć regenerację  skóry twarzy opowiada, dla Magazynu VIP, Agata Farfan-Trojanowska, kosmetolog i ekspert branży beauty i anti-ageing z Brilliance Dermal Institute, a także konsultant firmy Amway i kosemyków marki Artistry

Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy?

Agata Farfan-Trojanowska: – Cykl dobowy skóry to wewnętrzny zegar regulujący zmiany fizjologiczne w skórze zachodzące w ciągu 24 h. W ciągu doby nasza skóra przechodzi przez złożony proces regeneracji, oczyszczania i ochrony. Na przykład w ciągu dnia skóra jest narażona  na różnorodne czynniki zewnętrzne, takie jak: zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV, wolne rodniki czy stres, dlatego wówczas główną funkcją skóry jest ochrona. Jednak największą pracę dla zdrowia, odnowy i regeneracji skóry wykonuje się podczas snu. To właśnie w nocy, gdy odpoczywamy, nasza skóra intensywnie pracuje nad swoim odnowieniem, dlatego pielęgnacja nocna jest kluczowa dla zachowania jej młodego i zdrowego wyglądu. Warto nauczyć się i świadomie wspierać te procesy, aby zwiększyć ich efektywność.

Jaki przedstawia się  dobowy cykl regeneracji skóry twarzy?

Agata Farfan-Trojanowska: Poranek, tj. godz. 5:00-7:00: skóra budzi się po nocy, jest najbardziej odżywiona, ale także najbardziej wrażliwa. Przestawia się z trybu nocnej regeneracji na tryb ochronny.

Południe – godz.10:00-13:00: gdy słońce osiąga zenit, skóra staje się bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Gruczoły łojowe pracują najaktywniej, a skóra osiąga szczyt ochrony.

Popołudnie – godz. 13:00-17:00: ciśnienie spada, co pogarsza dotlenienie i nawilżenie skóry, sprawiając, że zmarszczki mogą stać się bardziej widoczne.

Wieczór – godz. 17:00-22:00: skóra staje się mniej wrażliwa, rozpoczyna się proces nocnej regeneracji, zwiększa się chłonność skóry i przyswajalność składników odżywczych.

Noc – godz. 22:00-5:00: skóra intensywnie się regeneruje, odmładza, oczyszcza i odżywia, co czyni ten czas kluczowym dla zachowania jej zdrowia i młodości.

Aby jak najlepiej zadbać o skórę w ciągu nocy, warto sięgnąć po odpowiednie produkty.

Kiedy nasza skóra jest w najlepszej kondycji?

Agata Farfan-Trojanowska: Między godz.8:00 a 10:00 rano nasza skóra prezentuje się najpiękniej i najzdrowiej.

Jakie godziny są najlepsze do wykonywania zabiegów kosmetycznych?

Agata Farfan-Trojanowska: Zdecydowanie popołudniowe i wieczorne, a konkretnie między godz. 17.00, a 22.00 kiedy skóra zwiększa chłonność i przyswajalność składników odżywczych. Wieczorne zabiegi kosmetyczne mogą wspaniale wesprzeć nocny cykl regeneracji skóry.

Biorąc pod uwagę dobowy cykl regeneracji skóry jak powinnyśmy postępować, aby nasza skóra była w jak najlepszej kondycji? Jakie wnioski wynikają z tej wiedzy?

Agata Farfan-Trojanowska: Wykorzystując tę wiedzę, powinniśmy przede wszystkim nauczyć się świadomie wspierać dzienne procesy ochronne skóry stosując chociażby dopasowany do potrzeb skóry krem z filtrem i dużą dawką antyoksydantów, nocą z kolei zapewniać skórze składników niezbędnych do regeneracji i odnowy.

Z tego co Pani opowiedziała regeneracja skóry odbywa się w godzinach nocnych. Jak można jeszcze bardziej przyspieszyć tę regenerację? Jakie kosmetyki należy używać?  Co powinny zawierać?

Agata Farfan-Trojanowska: Wieczorem, kiedy skóra jest w gotowości do wchłaniania substancji aktywnych, warto dostarczyć jej składników, które efektywnie wspierają nocny cykl regeneracji, oczyszczania i odnowy komórkowej. Bardzo ważne jest aby wieczorną pielęgnację rozpocząć od dokładnego i jednocześnie łagodnego dla skóry oczyszczania, które usunie skumulowane na skórze zanieczyszczenia, sebum, pot oraz makijaż i przygotuje skórę do pielęgnacji regeneracyjnej. Dokładną odpowiedzią na potrzeby skóry nocą jest najnowsza maska na noc Artistry Skin Nutrition. Maseczka ta wspiera odnowę komórkową, głęboko nawilża i regeneruje skórę, oraz wpływa pozytywnie na produkcję nowego kolagenu. Kluczowym składnikiem jest sfermentowany kompleks Cica (Centella Asiatica), znany ze swojego kojącego, regenerującego i nawilżającego działania. Proces fermentacji nadaje mu siedmiokrotnie silniejsze nawilżenie oraz podwójną skuteczność w łagodzeniu podrażnień. Dodatkowo, połączenie lukrecji, Niacynamidu oraz trwałej postaci witaminy C pomaga zapobiegać przebarwieniom i widocznie rozjaśnia skórę. Bogactwo wyselekcjonowanych składników nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, nasiona białej szałwii hiszpańskiej czy wyjątkowy kwiat Tan Hua, przywraca skórze komfort, równowagę oraz piękny, zdrowy wygląd. Co więcej, maseczka zawiera naturalne olejki eteryczne z lawendy oraz bergamotki, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie wspierając zdrowy sen. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu do pielęgnacji nocnej możemy być pewni, że nasza skóra lepiej wykorzysta potencjał regenerującego snu i będzie cieszyć się zdrowiem i młodzieńczym blaskiem przez długie lata.

rozmawiała Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
fryzury ślubne
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
żakiety damskie
Krótkie żakiety damskie to jeden z najbardziej uniwersalnych...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie, ka...
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to sposób na odzyskanie lepszego...