czy solarium jest szkodliwe

Groźne dla zdrowia opalanie – czy solarium jest szkodliwe?

Opublikowano: 12 czerwca 2017

Czy będzie zakaz korzystania z solarium przez nieletnich? Chce tego Prezydent Andrzej Duda, który skierował właśnie do Sejmu projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Czy solarium jest szkodliwe?

O tym, że solarium jest szkodliwe mówi się od lat. Wszystko za sprawą wzrostu zachorowań na czerniaka, wśród młodych osób. Rzecznik Praw Dziecka występował już z postulatem ograniczenia korzystania z solarium przez młodzież, jednak jego projekt nie został rozpatrzony w poprzedniej kadencji Sejmu.

Przerażające fakty

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w latach 1994-2014 zachorowalność na czerniaka zwiększyła się dwukrotnie, umieralność również. Polacy późno trafiają do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana. W efekcie umieralność z powodu czerniaka skóry jest u nas o około 20-proc. wyższa niż innych w krajach Unii Europejskiej.

W projekcie prezydenckiej ustawy czytamy: “Nie mówi się o tym, że już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75-roc., a jednokrotne o 20-proc”.

Dawka promieniowania UV w solarium jest kilkunastokrotnie wyższa, niż nad Morzem Śródziemnym.

Zwolennicy solarium mówią, że opalanie stymuluje organizm do wytwarzania witaminy D. Bzdura-twierdzą naukowcy. Z badań wynika, że duża dawka promieniowania aplikowana w solariach niszczy witaminę D!

Z solarium nie powinny korzystać osoby z nadciśnieniem, kruchymi naczyńkami krwionośnymi, żylakami, chorobami serca, tarczycy, wątroby. W przypadku tej ostatniej stosowane leki mogą prowadzić do przebarwień skóry. Również tabletki antykoncepcyjne i picie wyciągu z dziurawca może przyczyniać się do powstawania przebarwień. Przeciwwskazaniem są też tzw. pieprzyki i zmiany pigmentacyjne na skórze.

Do negatywnych skutków korzystania z solarium, prócz czerniaka skóry, należą: fotostarzenie skóry, ryzyko czerniaka gałki ocznej, zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej, rozwój raka płaskonabłonkowego lub podstawnokomórkowego.

Trzeba działać

W innych krajach wprowadzono różne rozwiązania w tej kwestii, np. w Brazylii obowiązuje całkowity zakaz opalania, natomiast w Portugalii nie mogą się opalać kobiety w ciąży.

Prezydencki projekt powstał we współpracy z onkologami, którzy alarmują, że w Polsce nie ma przepisów dotyczących udostępnia solariów osobom poniżej 18 roku życia. Nie ma też regulacji dotyczących dozwolonego poziomu promieniowania.

W projekcie ustawy znalazły się trzy kluczowe zapisy: całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia; obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzenia; całkowity zakaz promocji i reklamy usług. Dodatkowo administracja publiczna ma prowadzić akcje edukacyjne na temat szkodliwości korzystania z solariów.

Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Zagrożeń dla Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER) opublikował w listopadzie ubiegłego roku wyniki badań dotyczących opalania się w solarium. Po długoletnich badaniach naukowcy stwierdzili, że promieniowanie UV w solariach jest silnie powiązane z czerniakiem skóry i rakiem płaskonabłonkowym, szczególnie jeśli pierwsza wizyta w solarium odbyła się w młodym wieku.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...
Terapia Uzależnień
Mamy przyjemność rozmawiać z Sebastianem Nowakowskim...
Detoks organizmu
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo dużo przetwor...