czy solarium jest szkodliwe

Groźne dla zdrowia opalanie – czy solarium jest szkodliwe?

Opublikowano: 12 czerwca 2017

Czy będzie zakaz korzystania z solarium przez nieletnich? Chce tego Prezydent Andrzej Duda, który skierował właśnie do Sejmu projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Czy solarium jest szkodliwe?

O tym, że solarium jest szkodliwe mówi się od lat. Wszystko za sprawą wzrostu zachorowań na czerniaka, wśród młodych osób. Rzecznik Praw Dziecka występował już z postulatem ograniczenia korzystania z solarium przez młodzież, jednak jego projekt nie został rozpatrzony w poprzedniej kadencji Sejmu.

Przerażające fakty

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w latach 1994-2014 zachorowalność na czerniaka zwiększyła się dwukrotnie, umieralność również. Polacy późno trafiają do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana. W efekcie umieralność z powodu czerniaka skóry jest u nas o około 20-proc. wyższa niż innych w krajach Unii Europejskiej.

W projekcie prezydenckiej ustawy czytamy: “Nie mówi się o tym, że już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75-roc., a jednokrotne o 20-proc”.

Dawka promieniowania UV w solarium jest kilkunastokrotnie wyższa, niż nad Morzem Śródziemnym.

Zwolennicy solarium mówią, że opalanie stymuluje organizm do wytwarzania witaminy D. Bzdura-twierdzą naukowcy. Z badań wynika, że duża dawka promieniowania aplikowana w solariach niszczy witaminę D!

Z solarium nie powinny korzystać osoby z nadciśnieniem, kruchymi naczyńkami krwionośnymi, żylakami, chorobami serca, tarczycy, wątroby. W przypadku tej ostatniej stosowane leki mogą prowadzić do przebarwień skóry. Również tabletki antykoncepcyjne i picie wyciągu z dziurawca może przyczyniać się do powstawania przebarwień. Przeciwwskazaniem są też tzw. pieprzyki i zmiany pigmentacyjne na skórze.

Do negatywnych skutków korzystania z solarium, prócz czerniaka skóry, należą: fotostarzenie skóry, ryzyko czerniaka gałki ocznej, zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej, rozwój raka płaskonabłonkowego lub podstawnokomórkowego.

Trzeba działać

W innych krajach wprowadzono różne rozwiązania w tej kwestii, np. w Brazylii obowiązuje całkowity zakaz opalania, natomiast w Portugalii nie mogą się opalać kobiety w ciąży.

Prezydencki projekt powstał we współpracy z onkologami, którzy alarmują, że w Polsce nie ma przepisów dotyczących udostępnia solariów osobom poniżej 18 roku życia. Nie ma też regulacji dotyczących dozwolonego poziomu promieniowania.

W projekcie ustawy znalazły się trzy kluczowe zapisy: całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia; obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzenia; całkowity zakaz promocji i reklamy usług. Dodatkowo administracja publiczna ma prowadzić akcje edukacyjne na temat szkodliwości korzystania z solariów.

Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Zagrożeń dla Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER) opublikował w listopadzie ubiegłego roku wyniki badań dotyczących opalania się w solarium. Po długoletnich badaniach naukowcy stwierdzili, że promieniowanie UV w solariach jest silnie powiązane z czerniakiem skóry i rakiem płaskonabłonkowym, szczególnie jeśli pierwsza wizyta w solarium odbyła się w młodym wieku.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...