Mężczyźni wykazują dość duże zainteresowanie hazardem – już jako nastolatkowie zakładają się między sobą, grają w karty i na automatach. Czy kobiety też przejawiają skłonności do hazardu i mogą wpaść w jego sidła?
Hazard w Polsce nie jest już niczym niezwykłym, mimo to dla kobiet skłonność do hazardu jest sprawą wstydliwą – blisko 80 proc. Polek borykających się z tym problemem decyduje się uporać z nim samodzielnie, ponieważ mówienie o tym komukolwiek, nawet wykwalifikowanemu specjaliście, byłoby dla nich przekroczeniem granicy wstydu. Skala problemu pozostaje więc niezbadana.
Reklamy gier hazardowych są targetowane na płeć. Reklamy promujące zakłady bukmacherskie są pełne symboliki ukierunkowanej głównie do mężczyzn. Mimo to zainteresowanie hazardem wśród kobiet rośnie.
Kobiety poznają hazard dużo później, poszukując ekscytującej rozrywki czy uciekając w ten sposób od problemów codzienności. Najczęściej są to przypadkowe, towarzyskie wyjścia do kasyna. Zatem panie grają sporadycznie. Tym samym płeć piękna wykazuje się większą odpornością wobec gier losowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mężczyźni znacznie wcześniej stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Znają więc lepiej świat hazardu, rozumieją zasady gier, wiedzą, jak obstawiać w zakładach.
Kobietom bardziej zagraża uzależnienie od hazardu – złe samopoczucie, desperacja i frustracja sprzyjają wszelkim nałogom. Większość pań gra jednak tylko dla rozrywki, świetnie się przy tym bawiąc. Jak wynika z badań, kobiety wolą gry oparte na szczęściu od tych, w których istotą jest rywalizacja czy chęć wykazania się przed innymi graczami. Na ogół grają ostrożniej i za mniejsze kwoty, sporadycznie się zadłużają.
Kobiety szczególnie lubią promocje i bonusy kasyn online. Płeć piękna preferuje gry hazardowe na telefonie. Naukowcy ustalili, iż kobiety uprawiają hazard na swoich telefonach 25 proc. dłużej w porównaniu do urządzeń stacjonarnych i spodziewają się, że liczba ta wzrośnie.
Co ciekawe, istnieje różnica pomiędzy płciami co do preferencji i wyboru gier – kobiety chętniej wybierają takie formy hazardu, jak zdrapki, loterie i SMS-y. Mężczyźni wolą grę w pokera i zakłady bukmacherskie.
Kobietom bardziej zależy na zachowaniu w tajemnicy uczestnictwa w grach hazardowych, stąd korzystanie z portali internetowych. Internet gwarantuje przecież większą prywatność i anonimowość. Pozwala też grać, nie wychodząc z domu. To dla pań bardzo ważne, gdyż nie chcą, by ta forma spędzania czasu odbijała się na ich wizerunku.
W kasynach spędzają czas najczęściej kobiety wykształcone, w średnim wieku. Przeważnie dysponują one w miarę dużą gotówką, którą obstawiają na ruletce lub w grach karcianych. Wiek, wykształcenie, zarobki i status społeczny uzależnionych kobiet zależą w dużej mierze od rodzaju gry. Domeną starszych kobiet, nierzadko nieco gorzej wykształconych, jest gra na automatach. Kobiety chętnie wybierają też niepozorne gry, których powszechnie nie uważa się za hazard – zdrapki albo zakłady totolotka. Gdy rozrywka przeradza się nałóg, przez dłuższy czas może to pozostawać niezauważone zarówno przez osobę uzależnioną, jak i jej najbliższych. W walce z nałogiem mogą pomóc psycholodzy oraz psychoterapia.
Lęk, wstyd i spore poczucie winy sprawiają, że wiele kobiet stara się unikać terapii grupowej w walce z uzależnieniem. Kobiety uzależnione od hazardu bardzo często mają niskie i niestabilne poczucie własnej wartości. Czują się również osamotnione. Spotykają się one nierzadko z niechęcią czy przemocą, często śmierć jest postrzegana przez nie jako sposób na to, by się wyzwolić. Uzależnienie sprawia, że kobieta nie jest w stanie radzić sobie z konfrontacją między tym, kim powinna być, a tym, kim naprawdę jest.
Warto pamiętać, że choć dla większości kobiet hazard jest jedynie dobrą zabawą, to w sytuacji, gdy wymyka się spod kontroli, należy zasięgnąć opinii specjalisty.
Paulina Brzezik
Dodaj komentarz