szczoteczka soniczna

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Opublikowano: 22 grudnia 2023

Szczoteczka soniczna to zębów to urządzenie, które zapewnia kompleksowe oczyszczanie jamy ustnej przy zachowaniu bezpieczeństwa dziąseł i szkliwa zębowego. Choć należy do grupy szczoteczek elektrycznych, to na ich tle wyróżnia się sposobem działania oraz zastosowaną w niej technologią. Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Jakie są jej tryby pracy oraz najczęściej występujące końcówki? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest i jak działa szczoteczka soniczna? Jest to urządzenie wyróżniające się technologią fal dźwiękowych oraz wyposażone w silniczek elektryczny emitujący drgania i fale dźwiękowe, które przenoszone są na główkę oraz wprawiają w ruch jej włókna. Podczas pracy szczoteczki soniczne dochodzi do zjawiska mieszania się cząsteczek wody, pasty do zębów i śliny. W efekcie tego powstają mikropęcherzyki, które rozchodzą się po całej jamie ustnej i skutecznie ją oczyszczają. Szczoteczki soniczne przystosowane są do wykonywania ruchów wymiatająco-pulsacyjnych. Najwyższa prędkość ich pracy to 96 000 ruchów na minutę, dzięki czemu możliwe jest usunięcie sporych ilości płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz przebarwień powierzchniowych z zębów. Warto dodać, że wspomniane wcześniej drgania trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, co sprawia, że nie ścierają nieczystości w sposób mechaniczny, a więc nie niszczą szkliwa zębowego
i dziąseł.

Szczoteczka soniczna – jak to działa?

Szczoteczki soniczne wyposażone są najczęściej w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu (np. codzienny, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł) oraz funkcje zapewniające komfort użytkowania (np. czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). Dodatkowo w każdym zestawie ze szczoteczką soniczną znajdują się końcówki wymienne o odmiennych właściwościach (np. standardowa, wybielająca, ortodontyczna). Tego typu urządzenia sprawdzą się niemalże u wszystkich, a w szczególności u osób z aparatami ortodontycznymi, mostami, koronami czy protezami. Będą także świetnym wyborem dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów lub dziąseł.  Właściwości poszczególnych urządzeń najłatwiej porównać sprawdzając np. to zestawienie: szczoteczka soniczna do zębów ranking.

Jak zbudowana jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę manualną. Składa się z rękojeści, na której umieszczona jest końcówka z główką o podłużnym kształcie oraz włosiem. We wnętrzu rączki znajdują się następujące elementy: elektryczna płyta sterownicza, silniczek elektryczny, akumulator oraz cewka indukcyjna ładowarki. Z kolei na obudowie szczoteczki sonicznej znajdują się zazwyczaj dwa przyciski: jeden do włączania i wyłączania urządzenia, a drugi do zmiany trybu pracy.

Tryby pracy w szczoteczkach sonicznych

Większość szczoteczek sonicznych posiada kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu oraz różnej prędkości pracy główki czyszczącej. Właściwie we wszystkich modelach mamy do czynienia chociażby z trybem do codziennego oczyszczania zębów. Szczoteczka pracuje w nim w normalnym tempie. Często pojawia się również tryb delikatny, który przeznaczony jest do pielęgnacji zębów wrażliwych. Inne tryby występujące w szczoteczkach sonicznych to tryb ortodontyczny (dla użytkowników aparatów ortodontycznych), a także tryb do masażu dziąseł, który ma na celu poprawę ich ukrwienia. Bardzo popularnym trybem w szczoteczkach sonicznych jest także tryb wybielający, który służy do usuwania osadów, plam oraz przebarwień powierzchniowych. Główka czyszcząca pracuje w nim z najwyższą możliwą prędkością, tj. 96 000 ruchów na minutę.

Końcówki wymienne w szczoteczkach sonicznych

Końcówki wymienne to elementy, które nakłada się na rękojeść szczoteczek sonicznych. To, co je różni, to ułożenie oraz twardość włókien. Końcówki podlegają wymianie po upływie około dwóch lub trzech miesięcy, ponieważ ulegają zużyciu: ich włókna strzępią się, łamią i wypadają. Najczęściej występujące końcówki wymienne w zestawach ze szczoteczkami sonicznymi to m.in. końcówki standardowe (o średnim twardym włosiu), końcówki wybielające (o twardym włosiu), końcówki delikatne (o miękkim włosiu) czy końcówki ortodontyczne (specjalnie wyprofilowane, z długimi i cienkimi włóknami).

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Krzysztof Jarząbek
Priorytetem jest dla mnie przede wszystkim rozbudowa...