Jak poprawić formę

Jak poprawić formę po zimie?

Opublikowano: 10 marca 2021

Zima nie zachęca do aktywności fizycznej. Wolny czas najchętniej spędzamy na kanapie przed telewizorem, przed komputerem, z książką. Spożywamy bardziej kaloryczne posiłki. Po zimowym przestoju odczuwamy wyraźny spadek formy, mamy mniejszą wydolność, odkrywamy też przyrost tkanki tłuszczowej.

Do powrotu do formy zachęca nas perspektywa wiosennych i letnich miesięcy. Gdy schowamy w szafie zimowe ubrania, pragniemy cieszyć się nienaganną sylwetką. Chcemy być też w lepszej formie i kondycji.

Stopniowy powrót do aktywności fizycznej

Na rynku znajdziemy wiele sprzętów przeznaczonych do ćwiczeń w domowych warunkach. Warto w taki sprzęt zainwestować. Własny sprzęt sportowy zakupiony np. w marbo-sport.pl to możliwość ćwiczeń o dowolnej porze dnia bez ograniczeń czasowych. Trzeba wybrać taki sprzęt, na którym ćwiczenia sprawią nam przyjemność.

Powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się metodą małych kroków. Nie należy zaczynać od dużego wysiłku. Wydolność i sprawność organizmu trzeba poprawiać stopniowo. Zbyt duży wysiłek może tylko zniechęcić nas do dalszej pracy nad formą. Dopiero po okresie 2-3 tygodni można zacząć stopniowo zwiększać czas i częstotliwość treningów.

Trzeba przygotować sobie odpowiedni plan treningowy, wyznaczyć cele, dobrać ćwiczenia do własnych potrzeb, zaplanować ilość i długość treningów. Niezbędnym elementem poprzedzającym każdy trening jest rozgrzewka.

Jeżeli już nastanie odpowiednia pogoda, warto zacząć korzystać z treningów na świeżym powietrzu. Trzeba tylko pamiętać o właściwym, dostosowanym do pogody ubiorze. Idealny będzie długi spacer, szybki marsz, jogging, jazda na rowerze, na rolkach, marsz z kijkami.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dotlenia organizm, wzmacnia układ odpornościowy, pomoże spalić zbędne kalorie, poprawi samopoczucie i sprawność intelektualną. Powrót do formy powinien być przyjemnością, a nie ciężką pracą.

Zmiana nawyków żywieniowych

Aby poczuć się lepiej, należy zmienić też nawyki żywieniowe. Przede wszystkim trzeba jeść regularnie, zrezygnować ze słodyczy, fast foodów i słonych przekąsek lub chociaż ograniczyć ich spożywanie.

Należy postawić na produkty bogate w witaminy i minerały, zdrowe tłuszcze, produkty bogate w białko. Trzeba też zwiększyć ilość warzyw i owoców w codziennej diecie i regularnie wypijać odpowiednią ilość wody. W ten sposób nawodnimy organizm i usuniemy toksyny. Warto ograniczyć picie kawy i palenie papierosów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...
prywatna opieka medyczna
Opieka medyczna może działać w oparciu o dwie formuły. Pierw...
mikrobiom skóry
O tym, jak dbać o skórę, czym jest mikrobiom skóry,...
antykoncepcja hormonalna
Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość...
dna moczanowa
Kwas moczowy jest to organiczny związek chemiczny stanowiący...