Złamania i skręcenia

Jak postępować przy złamaniach i skręceniach?

Opublikowano: 17 sierpnia 2019

Urazy, wypadki i kontuzje zdarzają się każdemu, niezależnie od wieku. Chwila nieuwagi podczas jazdy na rowerze czy prac remontowych na drabinie może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku skutkującego złamaniem kości lub skręceniem stawu. Warto wiedzieć, jak rozpoznać taki uraz oraz jak postępować w danej sytuacji, aby uniknąć groźnych powikłań i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i pełni sprawności fizycznej.

Złamania i skręcenia – objawy

Złamaniem nazywamy uraz, w którym dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości tkanki kostnej. Skręcenie zaś dotyczy stawu i powstaje w momencie, gdy wykonywany ruch przekracza fizjologiczny zakres, a rezultatem tego jest uszkodzenie torebki stawowej, chrząstki stawowej oraz więzadeł. Objawy i postępowanie w obu tych przypadkach jest podobne. Dolegliwości sugerujące złamanie lub skręcenie są następujące:

  • zaczerwieniona lub blada skóra,
  • ból,
  • zniekształcenie,
  • patologiczne ułożenie kończyny,
  • obrzęk.

Urazowi mogą towarzyszyć także objawy ogólnoustrojowe, takie jak: spadek ciśnienia, przyspieszenie tętna i liczby oddechów czy utrata świadomości. Należy również pamiętać, że wyżej wymienione objawy nie muszą występować w przypadku każdego złamania czy skręcenia. Jedynym objawem, który pojawia się niezmiennie, jest ból przy próbie poruszania kończyną.

Postępowanie

Pierwsza pomoc powinna być wdrożona jak najszybciej po wypadku i obejmować ocenę stanu poszkodowanego oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa i komfortu. Powinno się przy tym pamiętać także o własnym bezpieczeństwie. Należy zatamować krwotok, jeśli jest taka konieczność, jednak najważniejszym elementem postępowania jest unieruchomienie kontuzjowanej kończyny. Podczas wykonywania tej procedury należy przestrzegać dwóch prostych zasad:

  1. Jeśli złamanie dotyczy kości długiej, należy unieruchomić dwa sąsiadujące z nią stawy.
  2. Gdy złamanie zlokalizowane jest w stawie lub doszło do jego skręcenia, unieruchomieniu należy poddać wszystkie kości tworzące ten staw.

Do unieruchomienia kończyn można zastosować chociażby deski, lecz najłatwiej jest przybandażować górną kończynę do tułowia, a dolną do drugiej, zdrowej nogi. Kolejnym ważnym elementem pierwszej pomocy jest transport ofiary wypadku do szpitala, gdzie lekarz oceni stopień uszkodzenia tkanek, określi czy niezbędne jest leczenie operacyjne, nastawi złamaną kończynę oraz zostanie wykonana diagnostyka obrazowa i jeśli to konieczne – założony opatrunek gipsowy lub wyciąg. Przez kolejne dni po urazie, ze względu na uporczywe dolegliwości bólowe, zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych.

Ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, tj. deksketoprofen, który silnie i szybko uśmierza ból , a jest dobrze tolerowany. W przypadku bólu ostrego można go przyjąć na pusty żołądek. Przez następne dni istotne jest wykonywanie ćwiczeń izometrycznych okolicznych mięśni poprzez ich napinanie i rozluźnianie oraz stopniowe wykonywanie ruchów. Po zdjęciu opatrunku poszkodowanego może czekać rehabilitacja i usprawnianie funkcji motorycznych kończyny.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...