niszczenie dokumentów

Jak prawidłowo niszczyć ważne dokumenty? 5 najważniejszych zasad

Opublikowano: 23 listopada 2020

Działalność wielu przedsiębiorstw wiąże się z przetwarzaniem informacji, które zawierają poufne dane, i których wyciek mógłby stanowić duży problem prawny, finansowy i wizerunkowy dla firmy. Z tego powodu bardzo duże znaczenie ma prawidłowe przetwarzanie i niszczenie dokumentów oraz nośników, które zawierają dane wrażliwe.

Przepisy regulujące kwestie przetwarzania i niszczenia dokumentów poufnych

Kwestie niszczenia dokumentów poufnych reguluje rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dokument ten nakłada na przedsiębiorców obowiązek stworzenia skutecznego systemu zabezpieczającego bezpieczne przetwarzanie danych osobowych. W zakresie przetwarzania danych leży również ich niszczenie po upływie terminu ich przydatności.

To oznacza, że nie ma możliwości wyrzucenia dokumentów poufnych do kosza na śmieci, tylko trzeba je zniszczyć w taki sposób, aby dane w nich zawarte były niemożliwe do otworzenia. Nieprzestrzeganie zasad ochrony danych może się wiązać z bardzo poważnymi karami finansowymi dochodzącymi do 4% rocznych przychodów firmy. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji, warto zapoznać się najważniejszymi zasadami dotyczącymi utylizacji dokumentów z danymi wrażliwymi i skrupulatnie ich przestrzegać.

Samodzielne niszczenie dokumentacji

Przepisy RODO nie precyzują zasad, w jaki sposób powinny być utylizowane dane osobowe. Każda metoda, która uniemożliwi dalsze przetwarzanie danych, będzie odpowiednia. W związku z tym możemy je podzielić na dwa rodzaje: niszczenie dokumentów we własnym zakresie oraz powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej firmie.

Samodzielne utylizowanie ważnych dokumentów w małych firmach, które mają niewielką ilość dokumentacji, nie będzie dużym wyzwaniem. Do tego zadania zazwyczaj wystarczy średniej klasy niszczarka, która będzie w stanie przeprowadzić mechaniczną destrukcję dokumentacji papierowej oraz innych nośników danych np.: płyt CD. Zadanie to wykonają wszystkie urządzenia, które spełniają normę DIN 66399, czyli klasa nie niższa niż P4. Należy przy tym pamiętać, że z każdego niszczenia dokumentacji poufnej powinien powstać dokładny protokół.

Zasady współpracy z firmą świadczącą usługi niszczenia dokumentów

W przypadku firm, które przetwarzają duże ilości danych, warto rozważyć zlecenie niszczenia dokumentacji przedsiębiorstwom specjalizującym się utylizacji danych wrażliwych. Jednak aby taka współpraca przebiegła zgodnie z prawem należy przestrzegać kilku zasad. Pierwszą z nich jest podpisanie umowy o powierzeniu danych. Umowa taka gwarantuje, że odbiorca zlecenia ma możliwości techniczne i organizacyjne, aby przeprowadzić cały proces zgodnie z RODO.

Drugim krokiem jest ustalenie, czy usługobiorca posiada odpowiednio zabezpieczone pojemniki, w których może zabrać papierowe dokumenty i inne nośniki z danymi.

Trzecią zasadą dotyczy transportu. Usługobiorca powinien posiadać odpowiednie samochody przystosowane do odbioru dokumentacji poufnej.

Proces niszczenia dokumentów powinien się odbyć w czasie jak najkrótszym po odbiorze dokumentów oraz powinien być przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów poufności i bezpieczeństwa.

Procedura utylizacji powinna zakończyć się otrzymaniem certyfikatu, który potwierdza zniszczenie wszystkich przekazanych dokumentów i innych nośników z danymi.

Jeżeli nie chcą Państwo brać na siebie odpowiedzialność za niszczenie dokumentów, to warto zlecić to firmie Esbud, która oferuje niszczenie dokumentów w Poznaniu — https://esbud.pl/oferta/niszczenie-dokumentow/

materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Chemeko-System
To jedna z największych polskich firm przetwarzający...
tłumaczeniach techniczn
Tłumaczenie techniczne obejmuje różnorodne rodzaje dokumentó...
program do faktur
Prowadzenie biznesu przy wsparciu nowoczesnych progr...
fotele biurowe
Fotele biurowe są tak powszechne, że ich wybór często sprowa...
znak towarowy
Przedsiębiorcy coraz częściej rozumieją korzyści, ja...