jak rozpoznać migrenę

5 objawów, po których rozpoznasz migrenę

Opublikowano: 10 maja 2017

Badania wskazują, że niemal 99% społeczeństwa od czasu do czasu cierpi na bóle głowy. Nie każdy ból oznacza jednak poważne schorzenie, a przede wszystkim nie każdy epizod powinien być zdiagnozowany jako migrena. Jak rozpoznać migrenę?

Migrena jest chorobą, która u każdego ma inny przebieg. To właśnie dlatego zdarza się, że jest ona błędnie diagnozowana przez chorych. Tymczasem ból związany z chorobą można skutecznie leczyć, na przykład z pomocą leków zawierających tryptany lub kwas tolfenamowy. Warto umieć odróżnić zwykły ból głowy od migrenowego, aby udać się do lekarza i uzyskać skuteczną pomoc. Oto 5 objawów, które występują przy migrenie u znacznej części pacjentów.

1. Aura

Choć aura może, ale nie musi wystąpić podczas ataku migreny, jest to zespół objawów który pozwala bezbłędnie zdiagnozować tę chorobę. Występuje zazwyczaj na kilkadziesiąt minut przed właściwym atakiem i opisywana jest jako zaburzenia widzenia, czucia, drętwienie i mrowienie kończyn.

Jeśli zażywasz leki przeciwbólowe, na przykład zawierające kwas tolfenamowy albo acetylosalicylowy, warto przyjąć je już podczas objawów związanych z aurą. Z doświadczenia większości chorych wynika, że leki (kwas tolfenamowy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne) najskuteczniej działają przyjęte jeszcze przed napadem migreny lub w jej początkowej fazie.

2. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Najczęściej towarzyszącym migrenie objawem są nudności. Doświadcza ich aż 90% chorych. Inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które związane są z migreną, to biegunka albo wymioty. Tych ostatnich doświadcza 40% osób cierpiących na migrenę.

3. Fonofobia i fotofobia

Migrena różni się od zwykłego bólu głowy także występowaniem takich objawów, jak światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięk. Fonofobia występuje u 65%, a fotofobia u 50% chorych. To właśnie dlatego większości pacjentów ulgę przynosi leżenie w zacienionym, spokojnym pomieszczeniu i unikanie intensywnych bodźców.

4. Ból pulsujący, jednostronny, nasilający się

Zazwyczaj migrena kojarzy się z jednostronnym bólem o charakterze pulsującym. Może jednak się zdarzyć, że atak będzie wiązał się z odczuciami innego rodzaju, gdyż aż 30% chorych na migrenę doświadcza bólu obustronnego, a 20% – bólu o charakterze jednostajnym. 75% chorych natomiast przyznaje, że ból nasila się w trakcie wysiłku. Nie należy jednak mylić takiego bólu z bólem zatok, który również nasila się przy pochylaniu głowy.

5. Czas trwania napadu

Atak migreny trwa nie krócej niż 4 godziny i nie dłużej niż 72 godziny. Charakterystyczny jest też fakt, że jest to ból powracający. 40% pacjentów skarży się nawet na 4 nawroty w miesiącu, a 23% na więcej niż cztery.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *