Migrena jest neurologiczną chorobą przewlekłą. Okazuje się, że na silne bóle głowy może cierpieć nawet 20% światowej populacji. Do tej pory nie udało się wynaleźć sposobu, dzięki któremu migrena mogłaby zostać całkowicie wyleczona. Istnieją natomiast sposoby na szybkie poskromienie jej najbardziej uciążliwych objawów.
Migrena jest dla medycyny wielkim wyzwaniem – ból pojawia się nagle, jest silny i często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jeśli jesteś migrenowcem, poznaj wroga i dowiedz się więcej o metodach na szybkie zapanowanie nad bólem.
Migrenowy ból głowy jest charakterystyczny: jednostronny, pulsujący, trwa nieprzerwanie nawet 72 godziny. Pacjent odczuwa nierzadko światłowstręt lub cierpi z powodu mdłości i dolegliwości żołądkowych.
Migrena może nasilać się w wyniku występowania niesprzyjających warunków, na przykład atmosferycznych albo hałasu o dużym natężeniu. Medycy potwierdzają również, że choroba jest dziedziczona (nawet 70% przypadków). Dużo bardziej narażone są na nią również kobiety.
Uznaje się, że migrenie nie da się zapobiec, ale można łagodzić stany jej remisji. Z doraźną pomocą przychodzi farmakoterapia: Pyralgina, Migea czy Kopiryna mogą pomóc ukoić silny ból głowy, jednak należy pamiętać, aby nie stosować środków przeciwbólowych zbyt często. Są jednak i tacy, którzy sięgają po naturalne środki. W walce z migreną przydaje się nalewka bursztynowa, Złocień Maruna, Aromatol albo Mentowal.
Sposoby walki z migreną znane były już od dawna. Sposobem na zniwelowanie bólu migrenowego było wdychanie olejku z lawendy, picie naparu z mięty czy spożywanie bazylii. Dzisiaj środki te stosuje się wspomagająco. Pewne jest natomiast, że silny atak bólu pomoże przetrwać masaż głowy, długi sen, ciepły kompres na czoło, a przede wszystkim cisza.
Kiedy domowe sposoby nie radzą sobie z poskromieniem migrenowego bólu głowy, można doraźnie sięgnąć po nieco mocniejsze środki. Osoby, którym przytrafiają się regularne remisje migreny, mają w swojej apteczce Etopirynę, Panadol albo tabletki Migea. Skład tych produktów to przede wszystkim kwas tolfenamowy, który uśmierza silny ból i działa przeciwzapalnie, ale także popularny ibuprofen i paracetamol.
Warto pamiętać, że przed zastosowaniem kuracji farmaceutycznej należy skonsultować się z lekarzem. Tylko neurolog może zalecić silny środek przeciwbólowy, poznając indywidualną historię choroby pacjenta.
Lek na migrenę Migea czy wspomniana Etopiryna są dostępne w aptekach bez recepty, ale można je zażywać tylko z dużą dozą ostrożności, zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce. Tabletki Migea nie mogą być na przykład stosowane przez kobiety w III trymestrze ciąży oraz przez pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Aby remisje pojawiały się jak najrzadziej, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Warto dobrać właściwą dietę, w której ograniczymy lub wyeliminujemy alkohol, ale też przejrzałe banany czy sery pleśniowe. Migrenowcy powinni unikać nadmiernego stresu, hałasu i intensywnych zapachów. Osoby dorosłe powinny zwracać też uwagę na ilość snu w czasie każdej doby (8 godzin).
Środki łagodzące ból, takie jak Ibuprom, Migea czy Polopiryna można zażywać już we wstępnej fazie bólu. Dzięki temu nie rozwinie się on do stopnia, w którym uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Warto wybierać środki, które działają nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, takie jak Ibuprom czy Migea. Skład tych tabletek pozwala szybko zniwelować migrenę.
Migrena kiedyś mnie mocno dotykała, jednak wszystko się zmieniło kiedy zaczęłam luzować i wybierać się do Beauty First Spa w Wawie.
Zabiegi, sauna, basen i migrena przestała mnie dotykać.